reklama

Ve středu přibylo v Česku nejvíce nově nakažených koronavirem od konce června

Ve středu přibylo v Česku 247 prokázaných případů nemoci COVID-19. To je o 36 více než v úterý a zároveň nejvíc od konce června. Od začátku epidemie se novým typem koronaviru u nás nakazilo už přes 14,5 tisíce lidí a více než tři pětiny se už také uzdravily. Zemřelo 364 lidí. Aktuálně je nemocných 5 062. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama

Vyšší denní přírůstek nakažených koronavirem než ve středu naposledy zaznamenaly laboratoře 28. června, kdy podle statistik přibylo 305 nakažených. A více než 200 nových případů za den přibylo od té doby pouze třikrát, a to 29. června (202 nakažených), v úterý (211 případů) a právě ve středu.

Kvůli zvýšenému počtu aktuálně nemocných nařídil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) revizi této statistiky. Má podezření, že vyléčení se v datech objevují pozdě. A tak se ve čtvrtek na webu ministerstva zdravotnictví objevil revidovaný údaj o počtu aktuálně nemocných za úterý. Z původních 5 046 případů klesl na 4 845.

Vojtěch do pátku rozhodne o celostátních opatřeních

Ministr Vojtěch ve středu také uvedl, že podle vývoje epidemiologické situace do pátku zváží zavedení preventivních celostátních opatření proti šíření nového typu koronaviru. Případná opatření nechtěl specifikovat, nejednalo by se však podle něj o dramatické záležitosti typu zavírání celých ekonomických sektorů a podniků. Nevyloučil však, že by mohlo jít například o povinné roušky ve vnitřních prostorech.

I přes růst počtu nových případů a nová ohniska viru ministr nepovažuje současnou situaci za druhou vlnu epidemie. „Stále platí to, že všechny kraje na tom nejsou stejně. Některé mají minimální záchyt,“ uvedl Vojtěch.

K tématu

K tématu

V Libereckém kraji se vrací roušky

Nejhorší situace byla v posledních dnech v Moravskoslezském kraji. Za sedm dní přibylo na Karvinsku v přepočtu na 100 tisíc obyvatel zhruba 68 nakažených, což je nejvíce ze všech regionů Česku. V sousedním Frýdecko-Místecku je to přibližně 40 případů na 100 tisíc obyvatel.

V Čechách je nejvýraznější ohnisko nákazy na Jablonecku, kde bylo za posledních sedm dní zaznamenáno přes 24 nakažených na 100 tisíc obyvatel. V Libereckém kraji se kvůli zvýšenému počtu nově prokázaných případů vrátí roušky. Od pátku 24. července je budou muset nosit lidé při návštěvě ve všech zdravotnických zařízeních, při nákupu v lékárně, ve vybraných zařízeních sociálních služeb a například i pracovníci v terénních sociálních službách.

Většina nakažených má lehký průběh

Zhoršuje se také situace v hlavním městě a okolí. V Praze je za posledních sedm dní přes 15 nakažených na 100 tisíc obyvatel. V Praze-západ je zhruba 17 nakažených a v Praze-východ 19 nakažených na 100 tisíc obyvatel.

Nemoc COVID-19 má u většiny nakažených lehký průběh. Počet hospitalizovaných se ve čtvrtek snížil o sedm na 141, v těžkém stavu je 22 z nich.

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Komentář: USA zůstanou po volbách hluboce rozdělenou zemí, ať už vyhraje kdokoli

Komentář: USA zůstanou po volbách hluboce rozdělenou zemí, ať už vyhraje kdokoli

Kdo se stane vítězem amerických prezidentských voleb, se možná dozvíme už za několik dní. Zdá se ale, že výhra ani jednoho z kandidátů zemi klid nepřinese. Jakoby se agresivní rétorika politiků a jednostranné informovaní médií přenesly i mezi voliče. Napětí v hluboce rozdělené zemi stoupá. Rozhádané rodiny, zpřetrhaná přátelství, neochota naslouchat opačným názorům, velké nákupy zbraní „do foroty“ a strach z toho, co přijde po volbách – to vše napovídá, že USA po volbách možná čekají další občanské nepokoje, které by se v nejhorším případě mohly změnit i v krveprolití.

reklama
Jak nemá vypadat krizové řízení. Opozice kritizuje Havlíčkův plán na otevírání obchodů
Fronty a pozdní otevření. Slovensko začalo s plošným testováním obyvatel
Následky covidu: V Česku vzrostla nezaměstnanost, Slovensku hlouběji klesl HDP
Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Faltýnek může skončit i jako šéf poslanců ANO. Jeho kolegové rozhodnou v listopadu
Několik hodin denně pečuje Dominik o kůži. Jak žije mladý muž s nemocí motýlích křídel?
Fiala a spol. jako Avengers. Lidé se sázce na superhrdiny posmívají
Další články
reklama
reklama