Skupina zlodějů ve Švédsku již několik měsíců krade radary na měření rychlosti. Tamní policie řeší přes stovku takových případů. Následně se ukázalo, že identickou kameru nalezly ukrajinské jednotky v ukořistěném ruském dronu. Podle spisovatele a vojenského blogera Larse Wilderanga vede lupiče ke krádežím silničních kamer právě poptávka z Ruska. Zda technologie v ruských dronech pochází skutečně ze švédských silnic, nelze v průběhu války nezávisle ověřit.
Podle švédské správy silnic došlo v posledních měsících ke krádeži zhruba 150 silničních radarů, informoval o tom tamní portál The Local. Náhrada jedné silniční kamery má vyjít v přepočtu až na půl milionu korun. Informační služba ukrajinského ministerstva obrany již dříve sdílela video, ve kterém vojáci rozebírají sestřelený ruský dron. Na záběrech je přitom v bezpilotním letounu vidět stejný typ kamery, jaký používají švédské úřady k měření rychlosti. Ke konstrukci je připojena suchým zipem.
Unpacking the 🇷🇺 drone "Orlan" 💩 pic.twitter.com/0E3pwyN64l
— ArmyInform 🇺🇦 (@armyinformcomua) April 10, 2022
Wilderang se domnívá, že radary nekradou nutně přímo Rusové, pravděpodobně je však od lupičů kupují. „Takhle velké systematické krádeže neprovádíte, pokud nemáte na zboží odběratele,“ vyjádřil své domněnky. Informoval o tom deník New York Times. Spisovatelův blog, komentující dění na Ukrajině, je v severské zemi podle tamní veřejnoprávní televize od vypuknutí války jedním z nejpopulárnějších tematických webů.
Švédská bezpečnostní služba (SÄPO) si je spekulací o možném používání kamer v ruských dronech vědomá. Bližší detaily však veřejnosti zatím nemůže sdělit, uvedl pro deník Aftonbladet její mluvčí Fredrik Hultgren-Friberg.
Podle zástupce vedoucího oddělení švédského ministerstva obrany Hanse Liwanga je sice nepravděpodobné, že by ukradené kamery končily v dronech, které okupační armáda používá v konfliktu na Ukrajině. Jejich potřeby v Rusku si však zloději všimnout mohli, sdělil podle Aftonbladet rozhlasové stanici Sveriges Radio. Válečný agresor se totiž kvůli sankcím potýká s nedostatkem válečného materiálu, včetně technologií pro kamerové systémy v bezpilotních letounech, uvádí dále Wilderangův blog.