reklama

Ve vězení strávil 14 měsíců za něco, co neudělal. Soud znovu projednává únos dívky

Zlínský krajský soud začal znovu projednávat kauzu únosu dcery kontroverzního podnikatele z Kroměříže. Za tento skutek strávil více než rok ve vězení muž, který podle nových svědectví neměl s únosem nic společného.

reklama

K soudu v úterý dorazili nejen čtyři nově obžalovaní, ale také Michal Šnajdr, který strávil 14 měsíců ve vězení za skutek, který nespáchal. 38letý muž přiznává, že v době nástupu do vězení prožíval nejtěžší chvíle života. Krátce předtím se totiž dozvěděl, že jeho dcera onemocněla závažnou chorobou.

„V prvním týdnu nástupu trestu jsem se psychicky zhroutil, v první řadě mi pomáhala moje dcera,“ přiznal Šnajdr. „Generální inspekcí bylo prokázáno, že policisté, kteří se podíleli na vyšetřování, úmyslně zakládali do spisů 13 lživých záznamů. Nikdo v tomto směru nebyl potrestán, jsem zklamaný,“ doplnil.

Únosci dívce vyhrožovali a fyzicky ji napadli

V lednu 2014 skupina mužů v Kroměříži unesla dceru místního kontroverzního podnikatele, který byl v té době ve vězení za stamilionové daňové úniky. Únosci po dívce požadovali sto milionů korun. Celou noc ji vozili autem, vyhrožovali jí a několikrát ji fyzicky napadli. Ve čtyři ráno pak vysadili vystresovanou ženu uprostřed polí poté, co jim slíbila, že peníze přinese druhý den na čerpací stanici u Brna.

K tématu

V roce 2016 za to odsoudil zlínský soud Šnajdra na deset let vězení. Druhý obžalovaný, Ladislav Faltýnek, dostal poloviční trest. Zvrat v kauze nastal až o dva roky později. Faltýnek totiž přiznal, že Šnajdr s únosem neměl nic společného. Soudci v úterý vysvětloval, proč tuto skutečnost neřekl dříve.

„Byl vydírán nynějšími spolupachateli, kteří mu vyhrožovali, že když je usvědčí, tak to odnese nejen on, ale i celá jeho rodina,“ vysvětloval Faltýnkovy motivy jeho obhájce Petr Novák. Faltýnek následně vyšetřovatelům detailně popsal, kdo mladou ženu skutečně unesl. Samotný čin mají podle něj na svědomí tři muži. Ti to ale důrazně popírají.

„Míra jejich koordinace a rozdělení rolí v podstatě znamená, že jejich jednání je hodnoceno jako jednání organizované skupiny,“ uvedl státní zástupce Martin Malůš. U úterního soudu mluvili pouze obžalovaní muži, kterým podle státního zástupce hrozí až 15 let ve vězení. Hlavní líčení bude pokračovat ve čtvrtek.

Tagy: vězení únos kauza pachatel soud motiv obžalovaní

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva

Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva

Mnozí Američané se obávají, že po konci prezidentských voleb jejich zemi zachvátí občanská válka. Podle nich hrozí, že příznivci Donalda Trumpa nebo Joea Bidena nepřijmou vítězství druhého kandidáta a vyjdou do ulic. Riziko nepokojů ilustruje chaos na sociálních sítích, kde se, jak se zdá, polarizovaná americká společnost už pustila do boje.

Hokej

Už žádné tréninky venku v Dobříši. Hokejová extraliga se možná rozjede příští týden

Už žádné tréninky venku v Dobříši. Hokejová extraliga se možná rozjede příští týden

11. října se nejvyšší hokejová soutěž v České republice na základě vládních nařízení zastavila a stav „zmrazení“ měl trvat minimálně do 3. listopadu. I přes nepříznivé tuzemské koronavirové statistiky by se mohla extraliga znovu rozběhnout už příští týden. Podmínkou bude zrychlené testování, jak stojí ve zprávě směřované klubům, kterou přinesl web iSport.cz.

reklama
U stromečku s rouškou? Babiš nechce nic slibovat, Flegr má o letošních Vánocích jasno
Zpátky do Berbrovy minulosti. Leckteré mužstvo by jej potřebovalo, psalo se roku 1987
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Už jste viděli, jak se staví polní nemocnice? Armáda zveřejnila záběry z Letňan
Další články
reklama
reklama