reklama

Ve vězení strávil 14 měsíců za něco, co neudělal. Soud znovu projednává únos dívky

Zlínský krajský soud začal znovu projednávat kauzu únosu dcery kontroverzního podnikatele z Kroměříže. Za tento skutek strávil více než rok ve vězení muž, který podle nových svědectví neměl s únosem nic společného.

reklama

K soudu v úterý dorazili nejen čtyři nově obžalovaní, ale také Michal Šnajdr, který strávil 14 měsíců ve vězení za skutek, který nespáchal. 38letý muž přiznává, že v době nástupu do vězení prožíval nejtěžší chvíle života. Krátce předtím se totiž dozvěděl, že jeho dcera onemocněla závažnou chorobou.

„V prvním týdnu nástupu trestu jsem se psychicky zhroutil, v první řadě mi pomáhala moje dcera,“ přiznal Šnajdr. „Generální inspekcí bylo prokázáno, že policisté, kteří se podíleli na vyšetřování, úmyslně zakládali do spisů 13 lživých záznamů. Nikdo v tomto směru nebyl potrestán, jsem zklamaný,“ doplnil.

Únosci dívce vyhrožovali a fyzicky ji napadli

V lednu 2014 skupina mužů v Kroměříži unesla dceru místního kontroverzního podnikatele, který byl v té době ve vězení za stamilionové daňové úniky. Únosci po dívce požadovali sto milionů korun. Celou noc ji vozili autem, vyhrožovali jí a několikrát ji fyzicky napadli. Ve čtyři ráno pak vysadili vystresovanou ženu uprostřed polí poté, co jim slíbila, že peníze přinese druhý den na čerpací stanici u Brna.

K tématu

V roce 2016 za to odsoudil zlínský soud Šnajdra na deset let vězení. Druhý obžalovaný, Ladislav Faltýnek, dostal poloviční trest. Zvrat v kauze nastal až o dva roky později. Faltýnek totiž přiznal, že Šnajdr s únosem neměl nic společného. Soudci v úterý vysvětloval, proč tuto skutečnost neřekl dříve.

„Byl vydírán nynějšími spolupachateli, kteří mu vyhrožovali, že když je usvědčí, tak to odnese nejen on, ale i celá jeho rodina,“ vysvětloval Faltýnkovy motivy jeho obhájce Petr Novák. Faltýnek následně vyšetřovatelům detailně popsal, kdo mladou ženu skutečně unesl. Samotný čin mají podle něj na svědomí tři muži. Ti to ale důrazně popírají.

„Míra jejich koordinace a rozdělení rolí v podstatě znamená, že jejich jednání je hodnoceno jako jednání organizované skupiny,“ uvedl státní zástupce Martin Malůš. U úterního soudu mluvili pouze obžalovaní muži, kterým podle státního zástupce hrozí až 15 let ve vězení. Hlavní líčení bude pokračovat ve čtvrtek.

Tagy: vězení únos kauza pachatel soud motiv obžalovaní

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
Zaplatíme péči o české pacienty s covidem, nabízí Německo. Pokud o to ČR požádá
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama