reklama

Ve vězení strávil 14 měsíců za něco, co neudělal. Soud znovu projednává únos dívky

Zlínský krajský soud začal znovu projednávat kauzu únosu dcery kontroverzního podnikatele z Kroměříže. Za tento skutek strávil více než rok ve vězení muž, který podle nových svědectví neměl s únosem nic společného.

reklama

K soudu v úterý dorazili nejen čtyři nově obžalovaní, ale také Michal Šnajdr, který strávil 14 měsíců ve vězení za skutek, který nespáchal. 38letý muž přiznává, že v době nástupu do vězení prožíval nejtěžší chvíle života. Krátce předtím se totiž dozvěděl, že jeho dcera onemocněla závažnou chorobou.

„V prvním týdnu nástupu trestu jsem se psychicky zhroutil, v první řadě mi pomáhala moje dcera,“ přiznal Šnajdr. „Generální inspekcí bylo prokázáno, že policisté, kteří se podíleli na vyšetřování, úmyslně zakládali do spisů 13 lživých záznamů. Nikdo v tomto směru nebyl potrestán, jsem zklamaný,“ doplnil.

Únosci dívce vyhrožovali a fyzicky ji napadli

V lednu 2014 skupina mužů v Kroměříži unesla dceru místního kontroverzního podnikatele, který byl v té době ve vězení za stamilionové daňové úniky. Únosci po dívce požadovali sto milionů korun. Celou noc ji vozili autem, vyhrožovali jí a několikrát ji fyzicky napadli. Ve čtyři ráno pak vysadili vystresovanou ženu uprostřed polí poté, co jim slíbila, že peníze přinese druhý den na čerpací stanici u Brna.

V roce 2016 za to odsoudil zlínský soud Šnajdra na deset let vězení. Druhý obžalovaný, Ladislav Faltýnek, dostal poloviční trest. Zvrat v kauze nastal až o dva roky později. Faltýnek totiž přiznal, že Šnajdr s únosem neměl nic společného. Soudci v úterý vysvětloval, proč tuto skutečnost neřekl dříve.

„Byl vydírán nynějšími spolupachateli, kteří mu vyhrožovali, že když je usvědčí, tak to odnese nejen on, ale i celá jeho rodina,“ vysvětloval Faltýnkovy motivy jeho obhájce Petr Novák. Faltýnek následně vyšetřovatelům detailně popsal, kdo mladou ženu skutečně unesl. Samotný čin mají podle něj na svědomí tři muži. Ti to ale důrazně popírají.

„Míra jejich koordinace a rozdělení rolí v podstatě znamená, že jejich jednání je hodnoceno jako jednání organizované skupiny,“ uvedl státní zástupce Martin Malůš. U úterního soudu mluvili pouze obžalovaní muži, kterým podle státního zástupce hrozí až 15 let ve vězení. Hlavní líčení bude pokračovat ve čtvrtek.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem
Politika

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem

Proč všichni tak poslouchají prezidenta Miloše Zemana? Podivil se někdejší šéf státní kasy a možný kandidát na Hrad Miroslav Kalousek (TOP 09). Zkritizoval tím vznikající vládu Petra Fialy (ODS), protože adepti na ministry chodí na rozhovory s prezidentem. Žádná opora v ústavě ale neexistuje. I někteří právníci upozorňují, že Zeman si mohl s jmenováním vlády pospíšit, když je v Česku nouzový stav a jedna z největších krizí.

Bláznivá velká cena pro Hamiltona. Verstappena bodově dotáhl, rozhodne Abú Dhabí

Formule 1 nabídne po letech rozuzlení v úplně posledním závodě. Zastávka seriálu v Saúdské Arábii se proměnila v bláznivou velkou cenu s červenými vlajkami. Hlavním vyústěním přerušované Grand Prix je to, že Lewis Hamilton vyhrál, Max Verstappen dojel za ním. To znamená, že příští týden v Abú Dhabí bude k vidění fantastická událost. Oba piloti jsou na tom totiž aktuálně bodově úplně stejně.

reklama

Domácí zpravodajství

Hrůzné snímky plic neočkovaných s covidem: Lékař posílá lidem varovný vzkaz

Bez dalších závažných nemocí, 46 a 38 let, těžké plicní postižení. Další „sporťák 48 let“ na mimotělním oběhu. Lékař plzeňské letecké záchranné služby Jiří Chvojka zveřejňuje na sociálních sítích anonymní příběhy lidí, kterým zdraví zničil covid. Dá se předpokládat, že se jedná o lidi, kteří nejsou očkovaní, lékař totiž zároveň vyzývá k vakcinaci.

reklama