Zmutovaná varianta covidu z Jihoafrické republiky se může vyhýbat účinkům vakcín. Kmen C.1.2 je nakažlivější a také vzdálenější od původního viru pozorovaného ve Wu-chanu. Ve své studii to uvedli odborníci z jihoafrického Národního institutu pro přenosné nemoci a výzkumné inovační a sekvenační platformy KwaZulu-Natal.
Mutace viru byla poprvé identifikována v Jihoafrické republice v květnu a od té doby ji zaznamenali v Anglii, Číně, Demokratické republice Kongo, na Mauriciu, Novém Zélandu, v Portugalsku nebo ve Švýcarsku. Ve své studii vědci zjistili, že kmen má rychlost přibližně 41,8 nové mutace za rok. To je dle informací Daily Mail téměř dvakrát více než v případě ostatních celosvětové rozšířených variant.
Podle nich také v Jihoafrické republice dochází k měsíčnímu nárůstu počtu genomů (veškerá genetická informace uložená u virů v RNA) C.1.2, který se zvýšil z 0,2 procenta v květnu na 1,6 procenta v červnu a 2,0 procenta v červenci. Toto krátké období soustavného nárůstu bylo zaznamenáno také u variant koronaviru alfa, beta a gama.
Mutace versus vakcína
Ačkoli je zapotřebí dalšího výzkumu, vědci varovali, že nejnovější varianta, která „výrazně zmutovala“, by mohla viru pomoci vyhnout se protilátkám a imunitním reakcím.
„Tato linie SARS-CoV-2 se rychle rozšířila a stala se dominantní ve třech provinciích ve stejnou dobu. Došlo tak k rychlému obnovení infekcí,“ stojí ve zprávě, kterou zveřejnil časopis Nature.