Japonští vědci hodlají do tří let vypustit první vesmírné satelity vyrobené ze dřeva. Díky zvolenému materiálu chtějí zvrátit nepříjemný trend, kdy se z kosmu stává smetiště plné vesmírných vraků, které mohou ohrozit i posádku Mezinárodní vesmírné stanice ISS. Nové dřevěné satelity by celé shořely při návratu do atmosféry.
„Velmi nás znepokojuje, že všechny současné satelity při návratu do zemské atmosféry shoří, přičemž ale vzniknou částice oxidu hlinitého, které následně zůstávají po mnoho let ve vyšších patrech atmosféry,“ řekl pro britskou BBC japonský astronaut a profesor na Kjótské univerzitě Takao Dai.
Právě Kjótská univerzita se při novém projektu spojila s lesní těžařskou společností Sumitomo Forestry. Společně chtějí vyvinout satelit, který bude plnit stejnou funkci jako současné družice, ale nebude hrozbou pro Zemi ani pro čím dál hustší vesmírný provoz.
Sumitomo Forestry, a Japanese company and Kyoto University are partnering to experiment with different types of wood in extreme environments on Earth, with the goal of launching the world's first satellites made out of wood by 2023. https://t.co/t4n6q0ktWx pic.twitter.com/45j0VyUcVP
— satsearch (@satsearchco) December 29, 2020
Přesné číslo objektů, které se na oběžné dráze pohybují, je těžké určit. Vědecké odhady hovoří až o statisících předmětů včetně součástek z raket, rozbitých satelitů a dalšího odpadu, ale samozřejmě také funkčních modulů a vesmírných stanic. Objekty rotují zejména na místě, kde je orbita nejblíže zemskému povrchu.
„Vesmírné trosky jsou velký problém, možná kolize dvou velkých objektů představuje velké environmentální riziko,“ sdělil webu Business Insider Daniel Oltrogge z amerického Centra pro vesmírné standardy a inovaci.
V příštích letech obsadí vesmírný prostor tisíce nových satelitů. Jen společnost SpaceX miliardáře Elona Muska chce v rámci projektu Starlink vypustit přes 12 tisíc satelitů. Nejnákladnější varianta počítá s vynesením až 42 tisíc družic.
Pozadu nechce zůstat ani jiný miliardář – Jeff Bezos. Majitel Amazonu spustil projekt Kuiper, v rámci kterého chce dostat na orbitu 3 236 vlastních satelitů.