Vědci v Houstonu zjistili, že lidé, kteří se nakazili koronavirem ve druhé vlně pandemie, mají v těle infekčnější kmen než ti z vlny první. Američtí doktoři také varují, že nová a dominantní podoba buněk onemocnění COVID-19 může být méně odolná vůči protilátkám a snadněji se přenáší pomocí smrkání. Velké množství viru se totiž nachází v nose.
Více než 99 procent v Houstonu otestovaných lidí mělo v těle převahu nového typu kmene koronaviru s názvem D614G. Ten se už dříve projevil například v New Yorku nebo Itálii. „V nedávno odebraných vzorcích dominuje nový a nakažlivější druh kmene,“ uvedli ve středu vědci z Houston Methodist Hospital. Jejich studii ale zatím nikdo z externích odborníků nepřezkoumal.
Vir jako královská koruna
Při detailním pohledu je prý patrné, že nově zmutovaný vir má v jedné velké špičce ještě několik dalších, takže jeho části vypadají jako královská koruna. Zmíněné hroty ale na sebe mohou vázat více buněk, tím pádem je také infikovat. Vědci ovšem zatím nenašli dostatek důkazů, aby mohli prohlásit, že nový typ viru je smrtelnější než ten původní.
Houston Methodist COVID-19 Study Shows Rapid Spread and Potential for Mutant Viruses...Read more here: https://t.co/jalvdQWC3K pic.twitter.com/6IvU1k5Puj
— KOYN (@KOYNFM) September 24, 2020
Už předchozí studie z celého světa ale prokázaly, že koronavirus mutuje, vyvíjí se, a je schopný se přizpůsobit lidským hostitelům. Zejména tedy způsobem, že si „najde cestičku, kde nejsou lidské protilátky“. To prokázaly i laboratorní testy, které ukázaly, že nový kmen na protilátky prakticky vůbec nereaguje.
Rychlejší šíření pomocí smrkání
„Kmeny s náhradou aminokyselin Gly614 se v průběhu času významně zvýšily a způsobily prakticky všechny případy COVID-19 v masivní druhé vlně onemocnění,“ píše se v houstonské studii. Lidé nakažení novým typem mají prý daleko více viru v nose, zjistilo se během testování. Je tak daleko větší riziko, že se onemocnění rozšíří pomocí kašlání nebo smrkání.