Vědci vysvětlili let tajemného „doutníku“ vesmírem. Pohádka o nahém císaři, opáčil astronom

Vědcům se podařilo vysvětlit neočekávanou dráhu tajemného vesmírného tělesa nazvaného Oumuamua. To jako první objekt z cizího hvězdného systému proletělo v roce 2017 kolem Slunce. Ve studii zveřejněné v časopise Nature došli k závěru, že jeho pohyb ovlivnilo uvolňování molekul vodíku při průletu Sluneční soustavou. Zastánce teorie, podle které může být Oumuamua důkazem o existenci mimozemské civilizace, ale nová hypotéza nepřesvědčila, píše deník The Times.

Objevení tělesa Oumuamua před šesti lety bylo pro astronomy velmi významné, poprvé mohli pozorovat ve Sluneční soustavě objekt, který pochází odjinud. Neobvyklý byl i jeho podlouhlý doutníkovitý tvar – 400 metrů dlouhý objekt měřil na délku desetkrát tolik co na šířku. Jeho dráhu a zrychlení navíc nebylo možné vysvětlit pouze gravitačním působením Slunce.

Velmi rychle se objevily názory, že dráhu tělesa by vysvětloval pohon, například solární. Teorii o mimozemské lodi podpořil i astronom z Harvardské univerzity Avi Loeb, který o asteroidu dokonce napsal knihu s názvem Extraterrestrial: The First Sign of Intelligent Life Beyond Earth (Mimozemšťané: První důkaz o inteligentním životě mimo Zemi).

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Remek letěl do kosmu před 45 lety. O náplast za sovětskou okupaci nešlo, zdůrazňoval později

Astronomové v nové studii tvrdí, že pohyb tělesa lze vysvětlit faktem, že se z jeho povrchu při průletu kolem Slunce uvolňovaly molekuly vodíku, které se předtím při radiolytické reakci oddělily z ledu. Jeden z členů vědeckého týmu Darryl Seligman uvedl, že právě proto těleso nemělo ohon jako běžná kometa, u níž se při sublimaci ledu uvolňují i částečky prachu. Astronom Evropské vesmírné agentury (ESA) Marco Micheli uvedl, že předností tohoto vysvětlení je to, že „je kompatibilní s naším chápáním, jak mezihvězdné objekty vznikají, a nepředpokládá, že obsahují exotický materiál, který by nebyl známý z komet ve sluneční soustavě“.

Loeba ale jejich závěry nepřesvědčily. Podle něj nelze tvrdit, že těleso je kometou, přestože jako kometa nevypadá. „To je jako říct, že slon je zebra, ale bez pruhů,“ řekl. „Někdy si připadám jako dítě v pohádce Hanse Christinana Andersena, které vidí, že císař jde v průvodu bez šatů, zatímco dospělí trvají na tom, že oblečený je. V tomto případě je tím císařem Oumuamua a šaty jsou ten neviditelný chvost komety,“ dodal.

Debata o tom, zda Oumuamua může být důkazem existence mimozemské civilizace, podle Seligmana má jeden nepříjemný vedlejší efekt – zastiňuje fakt, že objekt je zcela mimořádný i ve chvíli, kdy o něm jako o mimozemské lodi neuvažujeme.

Tagy: