V téměř sedmikilometrové hloubce pozorovali američtí vědci v Indickém oceánu nový druh chobotnice. Mělo by jít o rekordní hloubku, v jaké byla chobotnice spatřena. Podle informací americké televize CNN šlo oproti předchozímu doložitelnému pozorování o hlubší ponor o více než kilometr a půl.
Vědci tvora pozorovali v hloubce 6,9 kilometru pod mořem v Indickém oceánu za pomoci autonomních kamerových systémů spuštěných z lodi na dno oceánu. Výzkumníci se domnívají, že sledovaný tvor je novým druhem Grimpoteuthis neboli „Dumbo chobotnice“, což je rod hlubokomořských „deštníkových“ chobotnic pojmenovaných podle jejich ploutví, které připomínají uši slůněte z pohádkového příběhu Walta Disney.
Přes sto ponorů do nejhlubších míst
Vědci během rok a půl trvající expedice Five Deeps Expedition navštívili nejhlubší místa na světě. Mořský ekolog Alan Jamieson, vedoucí týmu, který objev učinil, CNN řekl, že po více než sto ponorech měli jeho lidé už představu, jaké druhy volně žijících živočichů včetně ryb a korýšů na mořském dně mohou zpozorovat. Když však spatřili chobotnici, byli šokovaní.
Desítky žraloků obklopily australského rybáře. Někteří měřili až čtyři metry
Jako z filmu Čelisti. Tak vylíčil svůj zážitek rybář, který u australských břehů natočil hostinu žraloků. Až čtyřicet predátorů nahánělo a požíralo obří hejno malých ryb. Občas se nějaký žralok ukázal i u rybářovy lodi.
„Jako obvykle jsme natáčeli mnoho stejných věcí, když najednou během ponoru v hloubce zhruba šesti tisíc metrů tato Dumbo chobotnice prolétla před kamerou,“ uvedl Jamieson k přelomovému objevu. „O dva dny později jsme šli o něco hlouběji, na sedm tisíc metrů. A ta 'věc' zkrátka přišla ze tmy a přiblížila se ke kamerám – další Dumbo chobotnice.“
Zvrat v přesvědčení lidí o hlubokomořských příšerách?
Experti pozorovali tvory, kteří dosahují délky mezi 35 až 43 centimetry, v hloubkách 5 760 a 6 957 metrů, jak „poskakují“ po mořském dnu z místa na místo.
Podle Jamiesona to dokazuje, že i u větších živočichů lze stále očekávat překvapivé objevy, protože většinou přicházejí informace o nových druzích živočichů z hloubek oceánů, jako jsou červi nebo malí korýši. Vedoucímu týmu také uvedl, že doufá, že tento objev nabourá přesvědčení lidí o hlubokomořských tvorech coby strašidelných monstrech.
„Líbí se mi, že to zpochybňuje lidské přesvědčení o tom, jaká jsou hlubokomořská zvířata… Toto je jen roztomilá malá chobotnice, která dělá to, co chobotnice dělají. Není na ní nic zvlášť divného,“ uzavřel Alan Jamieson.