Lidé, kteří již prodělali onemocnění COVID-19, jsou mnohem náchylnější k vedlejším účinkům vakcíny firem Pfizer a BioNTech. Ukázala to data z britské aplikace ZOE COVID-19 Symptom Study.
Nejčastějšími vedlejšími účinky se ukázaly být únava a bolesti hlavy. Některý z těchto lehkých symptomů pocítilo 33 procent osob, které již onemocnění prodělaly. V případě těch, kteří se virem dosud nenakazili, šlo pouze o 19 procent.
Data z aplikace také ukázala, že vedlejší účinky častěji vyvolává druhá dávka vakcíny. Experti zastřešující studii proto předpokládají, že lidé, kteří již nemoc prodělali, na první dávku reagují, jako by se již jednalo o druhou.
Ze sesbíraných dat dále vyplynulo, že většina nežádoucích účinků se objevuje a také odeznívá do 48 hodin po aplikaci vakcíny. Jen u tří procent sledovaných trvala reakce na očkovací látku déle. Překvapivým výsledkem je také to, že k vedlejším účinkům jsou náchylnější lidé mladší pětapadesáti let, a to v poměru 21 procent mladších ku 14 procentům starších.
Epidemiolog Tim Spector, který zastřešuje aplikaci ZOE COVID-19 Symptom Study, je přesvědčený, že lidé kteří už prodělali covid, jsou po očkování poměrně silně chráněni, i když za cenu větší pravděpodobnosti nežádoucí reakce.
Časem by se podle něj mohlo ukázat, že těm, kteří v minulosti covidem onemocněli, stačí jen jedna dávka vakcíny. To by mohlo ušetřit miliony vakcín, nebo případně alespoň čas, po který by byla část populace dostatečně chráněná už první dávkou.