Velbloudi jsou mazliví i vzpurní. Poznat je blíže můžete na farmě v jihočeských Záhosticích

Velbloudy poprvé potkala během cestování po Austrálii. Pracovala na tamní velbloudí farmě a tato zvířata ji učarovala. Od té doby ušla Žaneta Krátošková dlouhou cestu a dokonce otevřela vlastní velbloudí farmu na jihu Čech.

Umí být klidní i agresivní, oddaní i vzpurní, mazliví i absolutně nekontaktní. Každý je jiný a každý má vlastní individualitu. Kdyby ale zkušená velbloudářka Žaneta Krátošková měla dvouhrbá zvířata charakterizovat jen jediným slovem, byla by to prý jednoznačně „tvrdohlavost“.

Velbloudy není radno naštvat

„Pokaždé, když po nich chci něco nového, tak se na mě naštvou. Občas, když opravdu trvám na tom, co řeknu, svoji nelibost dávají najevo tím, že na mě vychrlí tu natráveninu, co mají v tlamě, krku a žaludcích. Skvělá pleťová maska,“ říká s humorem Žaneta.

Na velbloudí farmě v jihočeských Záhosticích v současné době lze najít stádo čítající třináct velbloudů. Vůbec prvním obyvatelem záhostické farmy byl Šajtan. On i další přibývající členové stáda prý Žanetu Krátoškovou učili trpělivosti.

„Já, jakožto horkokrevná žena, jsem se vedle velbloudů opravdu musela naučit tichosti a klidu, protože velbloudi jsou celkově docela stresová zvířata a když k nim člověk přistupuje a sám je ve stresu, tak to na ně přenese a oni potom nefungují,“ říká dnes už zkušená chovatelka v pořadu Prima Česko.

Většina samců musí být kastrovaná

Velbloudí samec může vážit i 700 kilogramů. Třeba jako Gun, který ve stádě patří k těm klidnějším samcům, je totiž kastrovaný. Chovný samec na farmě žije jen jeden. „Kdyby jich tam zůstalo víc, tak by se servali, do chovu se pouští jen nejkvalitnější jedinec. Kdyby zůstali, jak my chovatelé říkáme, v koulích, tak by museli být stranou od stáda. Byli by nuceni žít na samotce, aby nikomu neublížili,“ vysvětluje Žaneta důvod, proč je kastrace nutná.

Všichni velbloudi žijící na farmě jsou společenští a už od mláděte jsou vedeni k tomu, aby mohli mezi děti. A jejich výchova je prý u velbloudích mláďat podobná jako u lidských dětí. Ale jako každý chovatel, i Žaneta se už setkala se zvířetem, se kterým si i přes letité zkušenosti nevěděla rady: „Ano a byly to vždycky samice. Vzpurné, ovulující samice. Ty, co mám nyní ve stádě, ty jsou kontaktní. Ale mají své nálady – jako každá žena,“ říká se smíchem chovatelka, která svojí láskou k velbloudům nakazila i svého desetiletého syna, Josefa: „Já je mám rád a nikdy se na ně nezlobím.“

Ať už ve vás velbloudi vzbudí respekt nebo touhu vyzkoušet si pohled na svět ze sedla na jejich hřbetě, jedno je jisté – překvapí vás.

Velbloudí farmu v Záhosticích u Chýnova můžete navštívit po celé prázdniny od pondělí do pátka, od jedné do pěti hodin.

Tagy:

Hlavní zprávy

Svět na pokraji hladomoru? Suché počasí i válka na Ukrajině rekordně snížily zásoby obilí
Ekonomika

Svět na pokraji hladomoru? Suché počasí i válka na Ukrajině rekordně snížily zásoby obilí

Přestože z ukrajinských přístavů po několikaměsíční blokádě vypluly lodě s obřími zásobami obilí a jeho ceny díky tomu klesly, může jít jen o dočasnou úlevu. Co totiž nestihla napáchat válka na Ukrajině, pravděpodobně dokončí mimořádná sucha, která letos zasáhla oblasti, v nichž se pšenice, ječmen nebo žito pěstují. Neúroda dorazila do Spojených států, Francie nebo Číny.

Další rána pro řidiče v Česku. I když ceny benzinu klesají, v říjnu dojde ke zdražení
Daně

Další rána pro řidiče v Česku. I když ceny benzinu klesají, v říjnu dojde ke zdražení

Ačkoliv motoristé mohou sledovat v posledních týdnech klesající ceny paliv, tak od října přijde zdražování. Důvodem není další zdražování na světových burzách, ale konec opatření vlády Petra Fialy (ODS) v podobě nižší spotřební daně na benzin. Konec tohoto nástroje se může prakticky okamžitě projevit v cenách paliv. V současné době je cena benzinu na průměrných 37,56 koruny za litr. Se začátkem října se ale může prodražit až o korunu.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
07:33

Co nestihla napáchat válka na Ukrajině, pravděpodobně dokončí mimořádná sucha

07:06

Ukrajinské operační velitelství Jih oznámilo, že 29. září ukrajinská armáda zasáhla ruské velitelské stanoviště v Chersonské oblasti

06:45

Drábová: Radiační situace na Ukrajině zůstává normální

06:32

Zprávy o mobilizaci vyvolaly v Rusku úzkost a strach, uvedlo centrum Levada

Nasazení ruských branců skončí strašlivým masakrem, míní Visingr. Proti Kremlu hraje čas

Pokud by se Kreml odhodlal nasadit své čerstvě zmobilizované brance přímo do bojů na Ukrajině, dopadlo by to pro ně „strašlivým masakrem“. Pro CNN Prima NEWS to řekl vojenský analytik Lukáš Visingr. Podle něj lze očekávat, že rekruti na frontové linii budou dezertovat a panikařit, přičemž vyvolají chaos. Expert zároveň zmínil, že čas obecně hraje především proti Kremlu, protože i když by během zimy mohl vycvičit své nové jednotky a posílit jimi vojska na frontě, nové síly dorazí i Ukrajincům, kteří se navíc mohou těšit na další dodávky moderních zbraní.

Živě
ON-LINE: Mobilizace vyvolala u Rusů úzkost a strach. Putin přednese projev o anexi

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek podepsal dekrety o uznání nezávislosti ukrajinské Záporožské a Chersonské oblasti. V pátek pak promluví před oběma komorami ruského parlamentu při ceremonii, která má znamenat anexi okupovaných ukrajinských území. Mezitím od vyhlášení částečné mobilizace v Rusku se prudce zvýšila pozornost obyvatel země k událostem týkajícím se Ukrajiny a výrazně vzrostly jejich obavy z dalšího vývoje. Ukrajinské jednotky hlásí další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou navazující vojenskou pomoc včetně 18 raketometů HIMARS.

Zamíří Erdogan na summit EU do Prahy? Vztah s Bruselem má sílit, říká velvyslanec Ankary

Už 6. října se v Praze uskuteční dvoudenní summit Evropské unie, kterého se zúčastní i vyslanci zemí mimo unijní sedmadvacítku. Pozvánku dostalo po peripetiích také Turecko. Velvyslanec Ankary v Praze Egemen Bagis pro CNN Prima NEWS sdělil, že jeho země by ráda po letech patových vyjednávaní začala výrazněji posilovat vztah s Evropskou unií. Mluvil také o přístupu k migraci.

Záporožská a Chersonská oblast jsou nezávislá území, tvrdí Putin a podepsal dekrety

Vladimir Putin podepsal dekrety o uznání nezávislosti ukrajinské Záporožské a Chersonské oblasti. Ukrajinské jednotky hlásí další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou navazující vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS. ČR dostane od USA podporu zhruba 2,7 miliardy Kč na modernizaci armády, kompenzaci dodávek na Ukrajinu a kybernetickou ochranu.

Domácí zpravodajství

Nové podrobnosti ke střelbě v Ústí: Muž měl zaútočit loveckým nožem, říká státní zástupce

V ústecké čtvrti Střekov ve středu večer postřelil příslušník policejní prvosledové hlídky, která se mimo jiné specializuje na útoky ozbrojených pachatelů, 20letého útočníka, který následně v nemocnici svým vážným zraněním podlehl. Muž měl zasahujícího policistu napadnout skládacím loveckým nožem, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS náměstek krajského státního zástupce Dan Anděl.

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO

Na vytvoření koalice v Liberci se dohodlo vítězné uskupení Starostové pro Liberecký kraj (SLK), TOP 09 a KDU-ČSL s druhým hnutím ANO. Jejich vyjednávací týmy ve čtvrtek uzavřely dohodu o přípravě koaliční smlouvy. Obě uskupení jsou v čele města i nyní. V 39členném zastupitelstvu budou mít většinu 23 mandátů. Primátorem pravděpodobně zůstane Jaroslav Zámečník, personální obsazení ale není součástí dohody.

Pomohla rozbít krvavý byznys se štěňaty. Někteří se báli, stálo mě to hodně nervů, popsala

Plzeňští policisté ukončili krvavý byznys se štěňaty. O případu překupníků psů už Krimi zprávy několikrát informovaly. Štěňata byla nemocná a řada jich do několika dní uhynula. Policisté nyní zveřejnili záběry ze zatýkání. Na starost ho měla zásahová jednotka. Štábu se navíc podařilo promluvit se ženou, která síť překupníků pomohla rozkrýt.

Prymula: Chřipková i covidová vlna bude intenzivnější. Chrání očkování před oběma viry?

Díky nošení respirátorů jsme byli více chráněni. Nyní, když už není povinné, se dá předpokládat, že chřipková i covidová vlna bude intenzivnější, varoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Roman Prymula. Epidemiolog popsal, jak v případě nachlazení postupovat a prozradil, zda očkování proti koronaviru předchází i jiným virovým onemocněním.