reklama

Velká část Evropy v obavách odkládá vakcínu AstraZenecy, ČR a Slovensko očkují dál

Dvě desítky evropských států včetně Německa, Francie, Itálie, Španělska a nejnověji Švédska pozastavily, nebo jako Rakousko či Lucembursko omezily očkování proti COVID-19 vakcínou společnosti AstraZeneca. Několik států totiž hlásilo možné vedlejší účinky očkovací látky v souvislosti s krevními sraženinami vedoucími až k úmrtí očkovaných. Česko i Slovensko však látkou očkují dále.

reklama

Ačkoliv Světová zdravotnická organizace (WHO) podle agentury Reuters oznámila, že žádné prokázané spojení vakcíny od AstraZenecy s hlášenými komplikacemi neexistuje a není důvod k panice, řada evropských zemí čeká na výsledky vyšetřování Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA).

Mezi státy, které pozastavily očkování proti COVID-19 vakcínou od britsko-švédské firmy AstraZeneca, přibylo nejnověji Švédsko, Lucembursko nebo Kypr.

„Švédský úřad veřejného zdraví se rozhodl pozastavit používání proticovidové vakcíny AstraZenecy, dokud Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) nedokončí zkoumání možných vedlejších účinků,“ uvedl úřad v prohlášení.

Preventivní opatření i reakce na podezřelá úmrtí

Ministerstva zdravotnictví Lucemburska a Kypru označila pozastavení očkování touto vakcínou, než bude k dispozici analýza EMA, za preventivní opatření. Kypr ohlásil, že se bude snažit o dojednání 50 tisíc dávek ruské vakcíny Sputnik V, jakmile ho schválí zdravotnické úřady EU.

Právě švédští sousedé Dánsko a Norsko hlásili izolované případy krvácení, krevních sraženin a nízkého množství krevních destiček u občanů po podání vakcíny od AstraZenecy. A Dánsko jako vůbec první země pozastavilo očkování touto látkou už minulý týden. Reagovalo na úmrtí pacientky na následky krevních sraženin. Následovalo Norsko, které oznámilo, že v zemi byli krátce po očkování hospitalizováni ve vážném stavu tři zdravotníci s krvácením, krevními sraženinami a nízkým počtem krevních destiček.

K těmto zemím se přidaly Island, Bulharsko, Rumunsko a Nizozemsko. Přerušit očkování vakcínou od AstraZenecy doporučili také zdravotní experti v Irsku. Rakousko, Estonsko, Litva, Lotyšsko a v pondělí večer i Lucembursko přestaly kvůli podezření na nežádoucí vedlejší účinky používat některé šarže vakcíny od AstraZenecy. V Rakousku totiž jedna z naočkovaných zdravotních sester zemřela v důsledku problémů se srážením krve, jiná se ocitla ve vážném stavu s plicní embolií.

V pondělí přestalo látku od AstraZenecy používat Německo, jehož ministr zdravotnictví Jens Spahn uvedl, že bylo zaznamenáno sedm podezřelých případů mozkové žilní trombózy, které je potřeba objasnit. Po Německu učinily tento krok Francie, Itálie, Španělsko, Slovinsko nebo Portugalsko.

Česko i Slovensko navzdory obavám řady zemí očkují dále

Navzdory obavám celé řady států Česká republika bude touto vakcínou své občany očkovat nadále. Uvedl to před odletem na úterní návštěvu Rakouska premiér Andrej Babiš. Premiér v úterý řekl, že se na záležitost Blatného na radě pro zdravotní rizika ptal. „On odpověděl, že je hematolog, že tomu rozumí a ČR bude pokračovat dál v očkování,“ prohlásil Babiš. Postup ČR potvrdil i Státní ústav pro kontrolu léčiv s tím, že z 11 úmrtí v ČR, která mohla souviset s očkováním proti COVID-19, nebylo ani jedno způsobené krevní sraženinou.

Také ministr zdravotnictví Jan Blatný novinářům v pondělí řekl, že se neprokázala souvislost podání vakcíny s případy výskytu krevních sraženin.

Na základě doporučení místního Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) pokračuje v očkování touto vakcínou i sousední Slovensko. Úřad ve svém stanovisku uvedl, že přínosy vakcíny nadále převyšují rizika.

Z mimoevropských zemí očkování vakcínou od AstraZenecy přerušila nově Venezuela, dříve třeba Thajsko, Konžská demokratická republika nebo Indonésie.

EMA má přijít s dalšími výsledky ve čtvrtek

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), která doporučila vakcínu ke schválení na konci ledna, provádí v současnosti její šetření, podobně jako národní zdravotnické úřady několika evropských zemí.

V pondělí EMA podle agentury DPA informovala, že doposud nenalezla žádné důkazy, které by očkovací látku spojovaly s hlášenými případy trombózy. Vakcína od AstraZenecy vyvinutá ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou není odpovědná za srážení krve ani podle britského regulátora vakcín.

Vyšetřování však nadále pokračuje a rozhodnutí o dalších krocích jsou očekávána ve čtvrtek. EMA doposud tvrdila, že použití vakcíny je bezpečné, přičemž výhody ochrany populace před COVID-19 vysoce převažují nad možnými vedlejšími účinky.

Tagy:

Hlavní zprávy

Češi jsou švejkovská nátura a nevěří opatřením. Neočkované si covid najde, říká Kubek
Rozhovor

Češi jsou švejkovská nátura a nevěří opatřením. Neočkované si covid najde, říká Kubek

Česko musí co nejrychleji proočkovat zbytek seniorů, vyzývá v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předseda České lékařské komory Milan Kubek. Varuje zároveň, že si covid neočkované najde. Na druhou stranu si myslí, že pokud by se proočkovala větší část společnosti, mohlo by dojít k rozvolnění opatření podobně jako například v Dánsku. Připomněl však, že někteří Češi se švejkovskou povahou nerespektují ani současná pravidla.

Kajínek: EU se zbláznila. Zakázat doživotním vězňům navazovat kontakty je nesmysl
Rozhovor

Kajínek: EU se zbláznila. Zakázat doživotním vězňům navazovat kontakty je nesmysl

Dánsko má v plánu zakázat vězňům, kteří jsou odsouzeni na doživotí, aby skrze dopisy a telefonáty navazovali romantické vztahy. K tomuto kroku chce vláda přistoupit zejména kvůli fanynkám, které odsouzeným zasílají desítky až stovky dopisů. Co si o návrhu dánské vlády myslí nejznámější český vězeň Jiří Kajínek, který si až do udělení milosti odpykával doživotní trest? Svůj názor sdělil v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Očkování nám rozhodilo menstruaci. Na změny po vakcinaci si stěžují desetitisíce žen

Více než 30 tisíc žen oznámilo, že po očkování vakcínou proti COVID-19 došlo k narušení jejich menstruačního cyklu. Změny ale byly „krátkodobé“, uvedla lektorka reprodukční imunologie na Imperial College London Victoria Maleová. Podle ní se většina žen po jednom cyklu vrátí k normálu. Neexistují zatím ani žádné důkazy, že by očkování ovlivňovalo plodnost.

Experiment japonských školáků pokračuje i po 37 letech. Na Havaji vyplaval vzkaz v lahvi

Tichý oceán vyplavil na Havaji lahev se vzkazem, kterou před 37 lety vhodili do moře studenti japonské střední školy v rámci vědeckého experimentu. Cílem pokusu bylo monitorování oceánských proudů, uvedl web The Guardian. V letech 1984 a 1985 školáci hodili do oceánu poblíž Tokia 750 lahví. Od té doby se našly na 17 místech planety. Například na japonském ostrově Okinawa, v Číně, na Filipínách nebo na západním pobřeží USA.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Očkujte se, stihl vyzvat miliony fanoušků. Pak slavný youtuber covidu podlehl

Proslavil se vytvořenými sériemi skriptových videí ze hry Minecraft, na Youtube ho sledovalo více než 1,5 milionu odběratelů. Americký 36letý youtuber Brandon Ashur však podlehl komplikacím spojeným s nemocí COVID-19. Své sledující o svém zdravotním stavu pravidelně informoval na sociálních sítích. „Doufám, že to přežiju,“ psal pod fotografie z nemocnice. Nakonec všechny žádal o jediné: „Prosím, očkujte se, tohle nechcete.“

Řidiči, pozor. Běžný lék na úzkost vás může připravit o řidičák kvůli drogám

Běžně používaný lék Trittico, který lékaři předepisují na stavy úzkosti, může vyvolat falešně pozitivní výsledek testu na drogy. Policie přitom při kontrole v takovém případě nemusí brát ohled ani na potvrzení od lékaře a může na místě zabavit řidičský průkaz do doby, než jsou k dispozici výsledky krevních testů. Na ty se ale čeká i několik týdnů.

Podmínky pro cestování se od pondělí opět mění. Které země se přesouvají do červené?

Ministerstvo zdravotnictví na základě dostupných dat z Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) aktualizovalo seznam zemí podle míry rizika nákazy COVID-19. Ten začne platit od pondělí 20. září. Do červené kategorie se přesune Lotyšsko, San Marino a Rumunsko. Oranžová kategorie se rozroste o Island a Portugalsko, včetně Azorských ostrovů. Naopak Slovinsko bude tmavě červené.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama