Velká čínská zeď – jeden ze sedmi divů světa a majestátní dominanta Číny – se táhle od severovýchodu země až po poušť Gobi. Stavba měří zhruba 21 tisíc kilometrů a některé její části jsou i dva tisíce let staré. Pouze deset procent z ní je ale chráněno před zubem času a třicet procent již nenávratně zmizelo.
„Deset procent je opravdu dobře chráněno, třicet procent zdi už ale nenávratně zmizelo. To je dohromady čtyřicet procent,“ uvedl Dong Jao-chuej, ředitel společnosti China Great Wall Society. „Více než padesát procent je potom v udržovaném stavu, nicméně ne všechny části se nám daří včas opravovat. Někde můžete vidět zhroucené stěny nebo nahromaděné kameny. To je současný stav Velké čínské zdi,“ doplnil.
Some overgrown & abandoned sections of China's Great Wall. pic.twitter.com/C0N7cHSVuI
— Paul Cooper (@PaulMMCooper) January 20, 2018
Desetkrát nižší návštěvnost
V minulých letech památku navštívilo v průměru 10 tisíc turistů měsíčně, nyní kvůli pandemii koronaviru necelá tisícovka. Kvůli poklesu návštěv bojuje zeď s nedostatkem financí.
„Velká čínská zeď se dlouhodobě potýká s tlakem na její ochranu. Většina tlaku je vyvíjena na části zdi, kterým se říká ‚divoká velká zeď‘. Kvůli nedostatku finančních prostředků od vlády a profesionální péče tyto části zdi trpí přirozenou erozí a povětrnostními vlivy,“ zmínil Luo Sing, viceprezient společnosti Mutianyu Great Wall Travel Service, podle něhož další škody způsobuje stavbě běžně velký nápor turistů. Největším problémem však je i dle Singa nedostatek pravidelné údržby a včasné ochrany.