V domově pro seniory ve Vrchlabí přišlo za poslední dobu o život 30 klientů. Ředitelka domova Soňa Mašková zdůrazňuje, že senioři podlehli následkům covidu, nikoliv vedlejším účinkům vakcíny. Mezi zemřelými však měli být i očkovaní. Ti za sebou ale měli jen jednu ze dvou dávek vakcíny.
„Týden před prvním očkováním, které proběhlo 13. ledna, se v jedné z budov našeho zařízení začala šířit nákaza koronavirem. Během očkování zaměstnanců a klientů nenastaly žádné komplikace. Reakce na očkování byly přiměřené, v žádném případě nedošlo u nikoho k úmrtí z důvodů vakcinace,“ popřela spekulace části veřejnosti ředitelka domova Soňa Mašková.
Podle ní většina zaměstnanců a klientů s očkováním souhlasila. Kdo nechtěl být vakcinován, tak buď z vlastní vůle, nebo to nedoporučil jeho lékař.
„Odborníci tvrdí, že první očkování nezabrání nákaze koronavirem. Imunita se tvoří postupně a až týden po druhém očkování je člověk na 95 procent imunní. A protože nákaza už v našem zařízení propukla, bez ohledu na očkování v krátkém čase onemocnělo mnoho dalších klientů a zároveň zaměstnanců,“ vysvětlila ředitelka Mašková, proč mezi mrtvými klienty byli i ti, co prošli prvním kolem očkování.
I po druhé vlně očkování, která proběhla 3. února, měli někteří senioři nežádoucí reakce, ale ani tentokrát nemělo jít o nic vážného a nedošlo k žádnému úmrtí. Mašková ve svém prohlášení ještě jednou na konci zdůraznila, že pacienti začali umírat až na následky silného průběhu nemoci COVID-19.
Soud zrušil povinnost pravidelného testování v domovech
Vrchlabský ústav však není jediným domovem seniorů, kde za relativně krátkou dobu došlo na desítky úmrtí s covidem. Média i veřejnost během února upozorňovaly také na 34 mrtvých v domově pro seniory v pražských Dejvicích.
Pražský městský soud však i přes nárůst počtu mrtvých seniorů v ústavech zrušil nařízení ministerstva zdravotnictví o pravidelném testování pracovníků v domovech pro seniory či postižené. Podle soudu resort zdravotnictví dostatečně neodůvodnil, proč se mají testy opakovat každých pět dnů.
Nařízení soud zrušil k 10. březnu. Ministerstvo zdravotnictví tak má čas své opatření případně upravit a zdůvodnit. Testování by mělo skončit s nouzovým stavem. Ten má trvat do 28. února.