Velké festivaly padly, malé ne. Objevte hudbu v Srbsku či v Budínských vrších

EXIT Festival

Hudební festivaly v době koronaviru

Drtivá většina slavných zahraničních festivalů jako Glastonbury či Cocachella se letos kvůli pandemii koronaviru neuskuteční. Řada z nich však nabízí alespoň alternativní on-line program. Navíc nechávají prostor pro zatím neobjevené komorní festivaly, které se podaří uspořádat i letos. Patří mezi ně například srbský EXIT nebo maďarský Kolorádó Fesztival.

Místo Szigetu festival v Budínských vrších

Z pohledu zvenčí na sebe veškerou pozornost na maďarské hudební scéně strhává gigantický festival Sziget, který už uvedl takové hvězdy, jako jsou zpěvačky Rihanna a Pink. Letos však zůstane ostrov Óbuda v Budapešti pustý. Organizátoři nabízejí převedení již zakoupených vstupenek na příští srpen.

O to víc pozornosti si však zaslouží Kolorádó Fesztival, který se koná v Budínských vrších ve stínu obrovského Szigetu. „Tam, kde Budapešť ustupuje přírodě, najdete Kolorádó,“ lákají organizátoři. Festival se přesunul na srpen, uskuteční se v termínu 26. až 29. srpna a prodává nyní poslední vlnu vstupenek. Slibuje absolutní volnost a vymezuje se proti oploceným VIP zónám. Z letošního line-upu stojí za pozornost například psychedelický rock domácí budapešťské kapely Middlemist Red.

Rovněž na východ od nás se uskuteční EXIT Festival, který má v srbském městě Novi Sad dvacetiletou tradici. Aby nebyla událost ve městě na Dunaji zcela zrušena, apelovala sama premiérka země Ana Brnabicová. „Doporučujeme festival přesunout na srpen. Předpokládáme, že situace v celé Evropě již bude zcela pod kontrolou,“ řekla premiérka s odkazem na tamní zdravotnické experty.

EXIT se však neuskuteční v plném rozsahu. „Standardní formát festivalu s 55 tisíci návštěvníky denně a 40 stagemi se pravděpodobně uskuteční až v roce 2021, ale těší nás, že se situace stále zlepšuje a dvacáté výročí EXITU budeme moci oslavit smysluplně a bezpečně,“ řekl Dušan Kovačević,“ zakladatel festivalu.

Ač ne tolik známý, EXIT patří mezi špičku evropské festivalové scény. Tato hudební slavnost získala v letech 2013 a 2017 prestižní ocenění Best European Major Festival, v minulosti si na ní zahrála například kapela Arctic Monkeys. Z letošních headlinerů zaujme třeba americká DJka Juliana Huxtable.

Glastonbury nebude, taneční party na předměstí Londýna ano

Británie letos přijde o velkolepý festival Glastonbury. Organizátoři se však ve spolupráci s Victoria and Albert Museum a vysílatelem BBC pokusili alespoň částečně nahradit program. K 50 letům festivalu probíhá pod záštitou Victoria and Albert Museum on-line výstava. Muzeum je od roku 2014 zázemím archivu Glastonbury a vyzývá všechny, kteří vlastní nějaké vzpomínky na festival –⁠ jako vstupenky, fotografie, videa či vstupy do backstage –⁠ aby se o své materiály podělili. Zaměstnanci muzea také vybrali jednu svou hudební vzpomínku na festival, z níž složili playlist na Spotify.

Festivaly Benátská!, Hrady CZ ani Okoř 2020 letos kvůli koronaviru nebudou

Hudební festivaly Benátská!, Hrady CZ ani Okoř se letos kvůli koronaviru konat nebudou. Pořadatelé Benátské! už oznámili náhradní termín festivalu, který bude od 22. do 25. července 2021. Hrady CZ konání příštího ročníku zveřejní po prázdninách stejně jako organizátoři festivalu v podhradí Okoře. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti na příští rok, slíbili pořadatelé na svých stránkách.

Organizátoři festivalu zkompletovali také několik playlistů ze skladeb interpretů, kteří měli zahrát na letošním ročníku. Mimo to připravil festivalový tým virtuální alternativu této akce s názvem GlastoAtHome ve spolupráci s britským veřejnoprávním vysílatelem BBC.

Většina britských festivalů je, stejně jako Galstonbury, přesunuta na rok 2021. Upminster na předměstí Londýna však o svůj taneční festival FSTVL nepřijde. Uskuteční se 12. a 13. září. Zaměřuje se zejména na house, techno či drum'n'bass. Mezi headlinery patří například Charlotte de Witte.

Festival v paralelním vesmíru

A zajímavý alternativní program nabízí festival Burning Man, který se tradičně koná v nevadské poušti. Každý rok zde dočasně vzniká Black Rock City, které tvoří sami návštěvníci. „Burning Man není festival. Je to město, jehož tvůrci jsou téměř výhradně občané, kteří jsou aktivními účastníky zážitku,“ deklaruje festival.

Letos se bude konat virtuálně a jeho „návštěvníci“ budou namísto Black Rock City vytvářet Virtual Black Rock City v Multiversu. Multiversum je také zastřešujícím tématem letošního Burning Mana, na nějž se lze přihlásit jednoduše přes formulář. Do češtiny se tato vědecká idea překládá jako Mnohovesmír a jedná se o teorii, která předpokládá existenci několika vesmírů. Tento koncept se často objevuje ve sci-fi.

V rámci Multiversa je možné vytvořit uměleckou instalaci, tematický kemp i performance. Z virtuálního festivalu však Burning Man nezíská potřebné příjmy, proto vyzývá k darování fanoušky festivalu. „Přestože se jedná o bezprecedentní ztrátu příjmů pro projekt Burning Man, zůstáváme optimističtí. Jsme odhodlaní zachovat klíčovou infrastrukturu potom, co se postaráme o zaměstnance,“ uvádí festival.

Pouze virtuálně oslaví své dvacáté výročí také slavný americký festival Coachella. Ve spolupráci s video platformou YouTube organizátoři vytvořili playlisty z původního line-upu na letošní rok a také film o dvou dekádách existence festivalu. Snímek nese název Coachella: 20 Years in the Desert (Coachella: 20 let v poušti).

Tagy: