reklama

Velké festivaly padly, malé ne. Objevte hudbu v Srbsku či v Budínských vrších

Drtivá většina slavných zahraničních festivalů jako Glastonbury či Cocachella se letos kvůli pandemii koronaviru neuskuteční. Řada z nich však nabízí alespoň alternativní on-line program. Navíc nechávají prostor pro zatím neobjevené komorní festivaly, které se podaří uspořádat i letos. Patří mezi ně například srbský EXIT nebo maďarský Kolorádó Fesztival.

reklama

Místo Szigetu festival v Budínských vrších

Z pohledu zvenčí na sebe veškerou pozornost na maďarské hudební scéně strhává gigantický festival Sziget, který už uvedl takové hvězdy, jako jsou zpěvačky Rihanna a Pink. Letos však zůstane ostrov Óbuda v Budapešti pustý. Organizátoři nabízejí převedení již zakoupených vstupenek na příští srpen.

O to víc pozornosti si však zaslouží Kolorádó Fesztival, který se koná v Budínských vrších ve stínu obrovského Szigetu. „Tam, kde Budapešť ustupuje přírodě, najdete Kolorádó,“ lákají organizátoři. Festival se přesunul na srpen, uskuteční se v termínu 26. až 29. srpna a prodává nyní poslední vlnu vstupenek. Slibuje absolutní volnost a vymezuje se proti oploceným VIP zónám. Z letošního line-upu stojí za pozornost například psychedelický rock domácí budapešťské kapely Middlemist Red.

Rovněž na východ od nás se uskuteční EXIT Festival, který má v srbském městě Novi Sad dvacetiletou tradici. Aby nebyla událost ve městě na Dunaji zcela zrušena, apelovala sama premiérka země Ana Brnabicová. „Doporučujeme festival přesunout na srpen. Předpokládáme, že situace v celé Evropě již bude zcela pod kontrolou,“ řekla premiérka s odkazem na tamní zdravotnické experty.

EXIT se však neuskuteční v plném rozsahu. „Standardní formát festivalu s 55 tisíci návštěvníky denně a 40 stagemi se pravděpodobně uskuteční až v roce 2021, ale těší nás, že se situace stále zlepšuje a dvacáté výročí EXITU budeme moci oslavit smysluplně a bezpečně,“ řekl Dušan Kovačević,“ zakladatel festivalu.

Ač ne tolik známý, EXIT patří mezi špičku evropské festivalové scény. Tato hudební slavnost získala v letech 2013 a 2017 prestižní ocenění Best European Major Festival, v minulosti si na ní zahrála například kapela Arctic Monkeys. Z letošních headlinerů zaujme třeba americká DJka Juliana Huxtable.

Glastonbury nebude, taneční party na předměstí Londýna ano

Británie letos přijde o velkolepý festival Glastonbury. Organizátoři se však ve spolupráci s Victoria and Albert Museum a vysílatelem BBC pokusili alespoň částečně nahradit program. K 50 letům festivalu probíhá pod záštitou Victoria and Albert Museum on-line výstava. Muzeum je od roku 2014 zázemím archivu Glastonbury a vyzývá všechny, kteří vlastní nějaké vzpomínky na festival –⁠ jako vstupenky, fotografie, videa či vstupy do backstage –⁠ aby se o své materiály podělili. Zaměstnanci muzea také vybrali jednu svou hudební vzpomínku na festival, z níž složili playlist na Spotify.

Organizátoři festivalu zkompletovali také několik playlistů ze skladeb interpretů, kteří měli zahrát na letošním ročníku. Mimo to připravil festivalový tým virtuální alternativu této akce s názvem GlastoAtHome ve spolupráci s britským veřejnoprávním vysílatelem BBC.

Většina britských festivalů je, stejně jako Galstonbury, přesunuta na rok 2021. Upminster na předměstí Londýna však o svůj taneční festival FSTVL nepřijde. Uskuteční se 12. a 13. září. Zaměřuje se zejména na house, techno či drum'n'bass. Mezi headlinery patří například Charlotte de Witte.

Festival v paralelním vesmíru

A zajímavý alternativní program nabízí festival Burning Man, který se tradičně koná v nevadské poušti. Každý rok zde dočasně vzniká Black Rock City, které tvoří sami návštěvníci. „Burning Man není festival. Je to město, jehož tvůrci jsou téměř výhradně občané, kteří jsou aktivními účastníky zážitku,“ deklaruje festival.

Letos se bude konat virtuálně a jeho „návštěvníci“ budou namísto Black Rock City vytvářet Virtual Black Rock City v Multiversu. Multiversum je také zastřešujícím tématem letošního Burning Mana, na nějž se lze přihlásit jednoduše přes formulář. Do češtiny se tato vědecká idea překládá jako Mnohovesmír a jedná se o teorii, která předpokládá existenci několika vesmírů. Tento koncept se často objevuje ve sci-fi.

V rámci Multiversa je možné vytvořit uměleckou instalaci, tematický kemp i performance. Z virtuálního festivalu však Burning Man nezíská potřebné příjmy, proto vyzývá k darování fanoušky festivalu. „Přestože se jedná o bezprecedentní ztrátu příjmů pro projekt Burning Man, zůstáváme optimističtí. Jsme odhodlaní zachovat klíčovou infrastrukturu potom, co se postaráme o zaměstnance,“ uvádí festival.

Pouze virtuálně oslaví své dvacáté výročí také slavný americký festival Coachella. Ve spolupráci s video platformou YouTube organizátoři vytvořili playlisty z původního line-upu na letošní rok a také film o dvou dekádách existence festivalu. Snímek nese název Coachella: 20 Years in the Desert (Coachella: 20 let v poušti).

Tagy:
Zapomeňte na tropy. Zbytek léta bude chladnější, předpovídají meteorologové
Počasí

Zapomeňte na tropy. Zbytek léta bude chladnější, předpovídají meteorologové

Počasí v Česku bude dál proměnlivé a spíše chladnější. Během srpna se mají častěji střídat oblačné a slunečné dny, léto má být podle meteorologů typicky středoevropské. Zbytek letních prázdnin bude zřejmě teplotně průměrný až slabě podprůměrný. Vyplývá to z měsíční prognózy počasí, kterou v pondělí na svém webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Krpálkův tchán Kaderka: Že se Lukáš pral s Bartošem? Tomu jsme se hodně zasmáli
OH 2021

Krpálkův tchán Kaderka: Že se Lukáš pral s Bartošem? Tomu jsme se hodně zasmáli

Z pozice nejvyšší s radostí i trochou nervů sledoval, jak na olympiádě v Tokiu válí české hráčky, které do domoviny vezou jednu zlatou a stříbrnou medaili. A z pozice tchána prezident českého tenisového svazu Ivo Kaderka pořádně trpěl a pak se ohromně radoval z toho, co předvedl na tatami v chrámu Budókan Lukáš Krpálek. „Přepsal dějiny světového juda,“ říká pro CNN Prima NEWS Kaderka.

Mutace delta v Česku dominuje. Může ji mít až 90 procent nakažených koronavirem

Podezření na variantu koronaviru delta má Státní zdravotní ústav (SZÚ) v Česku u 90 procent pozitivních vzorků. Ústav o tom v pondělí informoval v tiskové zprávě. Podezření se objeví už při vyšetření pacienta metodou PCR, s jistotou je varianta potvrzena až sekvenací DNA viru. Těchto podrobných vyšetření bylo v červenci 189, ve dvou vzorcích byla objevena varianta delta plus.

Čínské vakcíny? Radši zůstaneme v lockdownu, říkají Vietnamci. Za český dar děkují

Vietnam přešel do drsného lockdownu. Dosavadní koronavirový premiant se po roce zavřených hranic nevyhnul strmému nárůstu počtu nákaz, uzavřel proto i své hlavní metropole Hanoj a Ho Či Minovo Město. Třebaže v jihoasijské zemi panuje nouze o vakcíny, Vietnamci odmítají čínské preparáty. Raději přetrpí lockdown, než aby se jimi nechali očkovat, řekli lidé oslovení redakcí CNN Prima NEWS. Naopak jsou vděční za vakcíny, které poskytne mimo jiné i Česká republika.

reklama

Domácí zpravodajství

Počítače i obědy pro děti zdarma, méně memorování: Jak chtějí strany změnit školství

Zlepšíme školství. V předvolebních programech to slibují snad všechny strany (kromě ANO, Babišovo hnutí zatím program do sněmovních voleb nepředstavilo). Jak to chtějí partaje udělat? KSČM láká na obědy pro děti zdarma, ČSSD by bezplatně rozdávala počítače a tablety, koalice Spolu chce reformovat vzdělávací programy. Co dalšího by politici chtěli prosadit?

Ne všechny vyvěšení barevných vlajek potěšilo. Je to ponižující, říká k Prague Pride Wolf

Vyvěšením duhové vlajky na pražské Nové radnici vedení města a organizátoři akce zahájili festival Prague Pride. Ten má za cíl mimo jiné přiblížit život leseb, gayů, bisexuálů a translidí (LGBT+). Jedenáctý ročník přehlídky nabídne 135 kulturních, zábavních a vzdělávacích akcí se společným tématem coming out. Vůči konání festivalu se ve facebookovém příspěvku vymezil podnikatel, člen KDU-ČSL a od roku 2014 zastupitel hlavního města Prahy Jan Wolf.

KOMENTÁŘ: Proč se ČSSD nedostane do Sněmovny a ODS neporazí Babiše

Je léto, politika nikoho stejně nezajímá, řekli si zřejmě šéfové některých partají a odjeli na dovolenou. Není o nich vidu ani slechu. A co dělá premiér Andrej Babiš? Otvírá D1, jezdí do krajů. Navíc ohlásil, že letos zůstane v úřadu i o vládních prázdninách. A potom se opozice diví a fňuká, že nemá v médiích dostatek prostoru a ANO stále kraluje předvolebním průzkumům.

reklama