reklama

Velké festivaly padly, malé ne. Objevte hudbu v Srbsku či v Budínských vrších

Drtivá většina slavných zahraničních festivalů jako Glastonbury či Cocachella se letos kvůli pandemii koronaviru neuskuteční. Řada z nich však nabízí alespoň alternativní on-line program. Navíc nechávají prostor pro zatím neobjevené komorní festivaly, které se podaří uspořádat i letos. Patří mezi ně například srbský EXIT nebo maďarský Kolorádó Fesztival.

reklama

Místo Szigetu festival v Budínských vrších

Z pohledu zvenčí na sebe veškerou pozornost na maďarské hudební scéně strhává gigantický festival Sziget, který už uvedl takové hvězdy, jako jsou zpěvačky Rihanna a Pink. Letos však zůstane ostrov Óbuda v Budapešti pustý. Organizátoři nabízejí převedení již zakoupených vstupenek na příští srpen.

K tématu

O to víc pozornosti si však zaslouží Kolorádó Fesztival, který se koná v Budínských vrších ve stínu obrovského Szigetu. „Tam, kde Budapešť ustupuje přírodě, najdete Kolorádó,“ lákají organizátoři. Festival se přesunul na srpen, uskuteční se v termínu 26. až 29. srpna a prodává nyní poslední vlnu vstupenek. Slibuje absolutní volnost a vymezuje se proti oploceným VIP zónám. Z letošního line-upu stojí za pozornost například psychedelický rock domácí budapešťské kapely Middlemist Red.

Rovněž na východ od nás se uskuteční EXIT Festival, který má v srbském městě Novi Sad dvacetiletou tradici. Aby nebyla událost ve městě na Dunaji zcela zrušena, apelovala sama premiérka země Ana Brnabicová. „Doporučujeme festival přesunout na srpen. Předpokládáme, že situace v celé Evropě již bude zcela pod kontrolou,“ řekla premiérka s odkazem na tamní zdravotnické experty.

EXIT se však neuskuteční v plném rozsahu. „Standardní formát festivalu s 55 tisíci návštěvníky denně a 40 stagemi se pravděpodobně uskuteční až v roce 2021, ale těší nás, že se situace stále zlepšuje a dvacáté výročí EXITU budeme moci oslavit smysluplně a bezpečně,“ řekl Dušan Kovačević,“ zakladatel festivalu.

Ač ne tolik známý, EXIT patří mezi špičku evropské festivalové scény. Tato hudební slavnost získala v letech 2013 a 2017 prestižní ocenění Best European Major Festival, v minulosti si na ní zahrála například kapela Arctic Monkeys. Z letošních headlinerů zaujme třeba americká DJka Juliana Huxtable.

Glastonbury nebude, taneční party na předměstí Londýna ano

Británie letos přijde o velkolepý festival Glastonbury. Organizátoři se však ve spolupráci s Victoria and Albert Museum a vysílatelem BBC pokusili alespoň částečně nahradit program. K 50 letům festivalu probíhá pod záštitou Victoria and Albert Museum on-line výstava. Muzeum je od roku 2014 zázemím archivu Glastonbury a vyzývá všechny, kteří vlastní nějaké vzpomínky na festival –⁠ jako vstupenky, fotografie, videa či vstupy do backstage –⁠ aby se o své materiály podělili. Zaměstnanci muzea také vybrali jednu svou hudební vzpomínku na festival, z níž složili playlist na Spotify.

K tématu

Organizátoři festivalu zkompletovali také několik playlistů ze skladeb interpretů, kteří měli zahrát na letošním ročníku. Mimo to připravil festivalový tým virtuální alternativu této akce s názvem GlastoAtHome ve spolupráci s britským veřejnoprávním vysílatelem BBC.

Většina britských festivalů je, stejně jako Galstonbury, přesunuta na rok 2021. Upminster na předměstí Londýna však o svůj taneční festival FSTVL nepřijde. Uskuteční se 12. a 13. září. Zaměřuje se zejména na house, techno či drum'n'bass. Mezi headlinery patří například Charlotte de Witte.

Festival v paralelním vesmíru

A zajímavý alternativní program nabízí festival Burning Man, který se tradičně koná v nevadské poušti. Každý rok zde dočasně vzniká Black Rock City, které tvoří sami návštěvníci. „Burning Man není festival. Je to město, jehož tvůrci jsou téměř výhradně občané, kteří jsou aktivními účastníky zážitku,“ deklaruje festival.

Letos se bude konat virtuálně a jeho „návštěvníci“ budou namísto Black Rock City vytvářet Virtual Black Rock City v Multiversu. Multiversum je také zastřešujícím tématem letošního Burning Mana, na nějž se lze přihlásit jednoduše přes formulář. Do češtiny se tato vědecká idea překládá jako Mnohovesmír a jedná se o teorii, která předpokládá existenci několika vesmírů. Tento koncept se často objevuje ve sci-fi.

V rámci Multiversa je možné vytvořit uměleckou instalaci, tematický kemp i performance. Z virtuálního festivalu však Burning Man nezíská potřebné příjmy, proto vyzývá k darování fanoušky festivalu. „Přestože se jedná o bezprecedentní ztrátu příjmů pro projekt Burning Man, zůstáváme optimističtí. Jsme odhodlaní zachovat klíčovou infrastrukturu potom, co se postaráme o zaměstnance,“ uvádí festival.

Pouze virtuálně oslaví své dvacáté výročí také slavný americký festival Coachella. Ve spolupráci s video platformou YouTube organizátoři vytvořili playlisty z původního line-upu na letošní rok a také film o dvou dekádách existence festivalu. Snímek nese název Coachella: 20 Years in the Desert (Coachella: 20 let v poušti).

K tématu

Další hlavní zprávy

Finance

Státe, zaplať. Kvůli zajišťovacím příkazům podnikatelé vyžadují stamilionové odškodné

Státe, zaplať. Kvůli zajišťovacím příkazům podnikatelé vyžadují stamilionové odškodné

Firmy žádají náhradu škody kvůli zajišťovacím příkazům, kterými Finanční správa blokovala majetek společností podezřelých z nezaplacení daně. Jde o celkovou sumu ve výši téměř 900 milionů korun. Ta zahrnuje finanční nároky za škodu, ušlý zisk či jiné formy újmy. Zajišťovací příkazy jsou kontroverzním tématem – jedná se o mimořádný nástroj berních úřadů, jehož využívání v minulých letech značně stouplo. Řada případů skončila u soudu, který v některých kauzách rozhodl ve prospěch firem.

Partie

Nedělní Partie: Jak Praha ustála boj s pandemií? Promluví Hřib, Pospíšil a Nacher

Nedělní Partie: Jak Praha ustála boj s pandemií? Promluví Hřib, Pospíšil a Nacher

Hlavní město se pomalu zotavuje z následků koronavirové pandemie. Kde se budou shánět finance, které Prahu znovu vzkřísí? Poradí si s následky nákazy často rozhádaná pražská koalice? A jak zastupitelé řeší problémy s prostitucí? V pořadu Partie moderátorky Terezie Tománkové o tom budou debatovat primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a zastupitelé Jiří Pospíšil (TOP 09) a Patrik Nacher (ANO).

reklama
Dva Skoti si večer zašli na jedno pivo. Ráno se probudili na španělské Ibize
Do obchodu jen s rouškou. Chorvatsko zpřísňuje opatření, v zemi je půl milionu turistů
Hlasy z noční Karviné: Strach nemáme. Pražáci, přijeďte, nejsme malomocní
reklama
reklama
Vědecké objevy v obrazech: Kokosový olej je nebezpečnější než palmový

Věda a technologie

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama