reklama

Velké festivaly padly, malé ne. Objevte hudbu v Srbsku či v Budínských vrších

Drtivá většina slavných zahraničních festivalů jako Glastonbury či Cocachella se letos kvůli pandemii koronaviru neuskuteční. Řada z nich však nabízí alespoň alternativní on-line program. Navíc nechávají prostor pro zatím neobjevené komorní festivaly, které se podaří uspořádat i letos. Patří mezi ně například srbský EXIT nebo maďarský Kolorádó Fesztival.

reklama

Místo Szigetu festival v Budínských vrších

Z pohledu zvenčí na sebe veškerou pozornost na maďarské hudební scéně strhává gigantický festival Sziget, který už uvedl takové hvězdy, jako jsou zpěvačky Rihanna a Pink. Letos však zůstane ostrov Óbuda v Budapešti pustý. Organizátoři nabízejí převedení již zakoupených vstupenek na příští srpen.

O to víc pozornosti si však zaslouží Kolorádó Fesztival, který se koná v Budínských vrších ve stínu obrovského Szigetu. „Tam, kde Budapešť ustupuje přírodě, najdete Kolorádó,“ lákají organizátoři. Festival se přesunul na srpen, uskuteční se v termínu 26. až 29. srpna a prodává nyní poslední vlnu vstupenek. Slibuje absolutní volnost a vymezuje se proti oploceným VIP zónám. Z letošního line-upu stojí za pozornost například psychedelický rock domácí budapešťské kapely Middlemist Red.

Rovněž na východ od nás se uskuteční EXIT Festival, který má v srbském městě Novi Sad dvacetiletou tradici. Aby nebyla událost ve městě na Dunaji zcela zrušena, apelovala sama premiérka země Ana Brnabicová. „Doporučujeme festival přesunout na srpen. Předpokládáme, že situace v celé Evropě již bude zcela pod kontrolou,“ řekla premiérka s odkazem na tamní zdravotnické experty.

EXIT se však neuskuteční v plném rozsahu. „Standardní formát festivalu s 55 tisíci návštěvníky denně a 40 stagemi se pravděpodobně uskuteční až v roce 2021, ale těší nás, že se situace stále zlepšuje a dvacáté výročí EXITU budeme moci oslavit smysluplně a bezpečně,“ řekl Dušan Kovačević,“ zakladatel festivalu.

Ač ne tolik známý, EXIT patří mezi špičku evropské festivalové scény. Tato hudební slavnost získala v letech 2013 a 2017 prestižní ocenění Best European Major Festival, v minulosti si na ní zahrála například kapela Arctic Monkeys. Z letošních headlinerů zaujme třeba americká DJka Juliana Huxtable.

Glastonbury nebude, taneční party na předměstí Londýna ano

Británie letos přijde o velkolepý festival Glastonbury. Organizátoři se však ve spolupráci s Victoria and Albert Museum a vysílatelem BBC pokusili alespoň částečně nahradit program. K 50 letům festivalu probíhá pod záštitou Victoria and Albert Museum on-line výstava. Muzeum je od roku 2014 zázemím archivu Glastonbury a vyzývá všechny, kteří vlastní nějaké vzpomínky na festival –⁠ jako vstupenky, fotografie, videa či vstupy do backstage –⁠ aby se o své materiály podělili. Zaměstnanci muzea také vybrali jednu svou hudební vzpomínku na festival, z níž složili playlist na Spotify.

Organizátoři festivalu zkompletovali také několik playlistů ze skladeb interpretů, kteří měli zahrát na letošním ročníku. Mimo to připravil festivalový tým virtuální alternativu této akce s názvem GlastoAtHome ve spolupráci s britským veřejnoprávním vysílatelem BBC.

Většina britských festivalů je, stejně jako Galstonbury, přesunuta na rok 2021. Upminster na předměstí Londýna však o svůj taneční festival FSTVL nepřijde. Uskuteční se 12. a 13. září. Zaměřuje se zejména na house, techno či drum'n'bass. Mezi headlinery patří například Charlotte de Witte.

Festival v paralelním vesmíru

A zajímavý alternativní program nabízí festival Burning Man, který se tradičně koná v nevadské poušti. Každý rok zde dočasně vzniká Black Rock City, které tvoří sami návštěvníci. „Burning Man není festival. Je to město, jehož tvůrci jsou téměř výhradně občané, kteří jsou aktivními účastníky zážitku,“ deklaruje festival.

Letos se bude konat virtuálně a jeho „návštěvníci“ budou namísto Black Rock City vytvářet Virtual Black Rock City v Multiversu. Multiversum je také zastřešujícím tématem letošního Burning Mana, na nějž se lze přihlásit jednoduše přes formulář. Do češtiny se tato vědecká idea překládá jako Mnohovesmír a jedná se o teorii, která předpokládá existenci několika vesmírů. Tento koncept se často objevuje ve sci-fi.

V rámci Multiversa je možné vytvořit uměleckou instalaci, tematický kemp i performance. Z virtuálního festivalu však Burning Man nezíská potřebné příjmy, proto vyzývá k darování fanoušky festivalu. „Přestože se jedná o bezprecedentní ztrátu příjmů pro projekt Burning Man, zůstáváme optimističtí. Jsme odhodlaní zachovat klíčovou infrastrukturu potom, co se postaráme o zaměstnance,“ uvádí festival.

Pouze virtuálně oslaví své dvacáté výročí také slavný americký festival Coachella. Ve spolupráci s video platformou YouTube organizátoři vytvořili playlisty z původního line-upu na letošní rok a také film o dvou dekádách existence festivalu. Snímek nese název Coachella: 20 Years in the Desert (Coachella: 20 let v poušti).

Tagy:

Hlavní zprávy

Lidé váhají, zda si půjčit na vánoční dárky. Odborníci varují před vysokými úroky
Ekonomika

Lidé váhají, zda si půjčit na vánoční dárky. Odborníci varují před vysokými úroky

Vánoce se blíží a lidé řeší, jestli si na ně půjčit, nebo ne. Téměř šest procent lidí uvažuje, že si na vánoční dárky půjčí. Vyplývá to z posledního průzkumu agentury IPSOS. Odborníci jednoznačně varují před tím, aby se lidé kvůli svátkům zadlužili. I když se mohou zdát některé půjčky na první pohled výhodné, pokud nejsou splacené včas, úroky se pořádně nasčítají.

Biolog Šerý: Nový smrtelnější covid má 18 mutací, které umí obejít očkování

Nová varianta covidu z Jihoafrické republiky může být smrtnější, infekčnější a mít rychlejší průběh onemocnění. Pro CNN Prima NEWS to řekl neurobiolog a specialista na DNA Omar Šerý. Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila v pátek novou variantu B.1.1.529 mezi znepokojivé. Země Evropské unie souhlasí se zastavením letů ze sedmi států v jižní Africe.

Ekonom: Mnozí podnikatelé už státu nikdy nebudou důvěřovat. Řada podniků už neotevře

Vláda od pátku 26. listopadu přijala další restrikce, které zkomplikují život zejména podnikatelům. Ekonom Radovan Vávra podotkl, že už ani neví, kolikáté ráně ze strany státu čelí. „Už v létě jsme viděli, že ti, kteří mají vyšší fixní náklady a náklady spojené se znovuotevřením, neotevřeli. Neuvěřili vládě, že můžeme udělat tečku za koronavirem. A už nikdy nebudou státu důvěřovat,“ sdělil v pořadu Interview na CNN Prima NEWS.

Zeman musí do izolace a s Fialou se setkat nemůže, říká hygienička. Žádné výjimky

Aktualizováno

Jmenování Petra Fialy (ODS) premiérem se opět komplikuje. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová Českému rozhlasu řekla, že prezident Miloš Zeman má být kvůli pozitivnímu testu na covid v izolaci a s Fialou se nesmí setkat. Její slova následně potvrdil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Šéf ODS se schůzkou s nakaženým prezidentem počítal.

Pelta ovlivňoval dotace pro sport, rozhodl soud. Dostal nepravomocně šest let vězení

Miroslav Pelta i exnáměstkyně ministerstva školství Simona Kratochvílová jsou v dotační kauze vinní. Bývalý šéf českého fotbalu dostal šest let vězení nepodmíněně a pětimilionovou pokutu, jeho někdejší milenka o půl roku více. Jde o nepravomocný rozsudek. Pelta měl před lety těžit ze vztahu s Kratochvílovou a díky ní dostat pro fotbalovou asociaci více peněz. Soud zároveň osvobodil předsedu České unie sportu Miroslava Janstu, sekretáře unie Jana Boháče i exředitele ministerského odboru sportu Zdeňka Břízu.

Cesta na MS vede pro Čechy nejprve přes Švédsko. Pak mohou potkat Rusko, nebo Polsko

Šestnáct let. Minimálně tak dlouho bude česká fotbalová reprezentace čekat na účast na mistrovství světa. Aby se smutný fakt nestal ještě smutnějším, musí Patrik Schick a spol. v březnu zvládnout dvoukolovou baráž. Los v Curychu rozhodl o tom, že pokud se národní tým chce dostat na šampionát konající se příští rok v Kataru, musí nejprve porazit Švédy. Zápas se odehraje 24. března ve Skandinávii.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

reklama

Domácí zpravodajství

Šmarda: Fialova vláda má nevhodné kandidáty. Bartoš je promarněná příležitost

V budoucí vládě Petra Fialy (ODS) jsou nevhodní nominanti. V pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS to řekl starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda (ČSSD). Zhodnotil k tomu nominaci šéfa Pirátů Ivana Bartoše na post ministra pro místní rozvoj a digitalizaci. Podle Šmardy by bylo lepší, kdyby na tomto postu byl starosta a člověk se zkušeností z komunální politiky.

Zazářila ve filmech Všichni dobří rodáci či Noc nevěsty. Oblíbená herečka zemřela

V úterý 23. listopadu zasáhla nejen šumperské divadlo smutná zpráva. V 85 letech zemřela dlouholetá členka místní činohry Jaroslava Vysloužilová-Wanieková. Ačkoliv více než 40 let zasvětila právě Divadlu Šumperk, diváci si jí mohli všimnout i v řadě filmových rolí, například ve snímcích Všichni dobří rodáci nebo Noc nevěsty. O její smrti informovalo vedení divadla.

PŘEHLEDNĚ: Zákaz vánočních trhů a omezení restaurací. Co dalšího vláda zpřísnila?

Vláda zakázala vánoční trhy a omezila otevírací dobu restaurací, od pátku musí zavírat ve 22 hodin. Také omezila počet osob na hromadných akcích, jako jsou plesy, oslavy nebo večírky, kde může nově být pouze 100 lidí. Kulturních akcí nebo sportovních utkání se může nově účastnit pouze 1 000 osob. Ve čtvrtek na tiskové konferenci to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

reklama