Vláda představila pomoc velkým firmám v energetické krizi. Zastropuje jim ceny na stejné úrovni jako malým a středním podnikatelům. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) je strop klíčový pro konkurenceschopnost českého průmyslu a pomůže hlavně lidem. Spolu s ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou (za STAN) ve středu představili detaily podpory. Maximální čerpání na jednu velkou firmu by mělo být omezeno částkou 4 milionů eur (zhruba 100 mil. korun). Zastropování následně schválila vláda.
„Velké firmy budou mít jistotu toho, jakou maximální částku za energie zaplatí. Ceny jim zastropujeme na pět korun za jednu kilowatthodinu (kWh) elektřiny a 2,50 koruny za kWh plynu. Ceny říkám bez DPH,“ uvedl na tiskové konferenci Síkela. Stejně jako v případě malých firem bude zastropování platit do 80 procent nejvyšší měsíční spotřeby z posledních pěti let.
Opatření má podle ministra motivovat k úsporám. „Nějakou dobu se zastropování zdálo jako nemožné, byl nutný souhlas Evropské komise. Snažili jsme se vyjednat výjimku z pravidel, komise výjimku schválila v říjnu. Díky tomu můžeme ceny zastropovat. Je to důkaz, že na unijní úrovni umíme prosadit naše zájmy,“ zdůraznil Síkela.
Podle šéfa resortu financí Stanjury opatření pomůže hlavně lidem. „Všichni podnikatelé budou mít stejné podmínky bez ohledu na velikost. Naše firmy ve zdraví přežijí, udržíme konkurenceschopnost a snad i nejnižší nezaměstnanost v Evropě,“ uvedl.
Podle Stanjury bude tuzemská míra pomoci stejná jako v jiných státech EU. Kromě zastropování totiž MPO už v listopadu spustilo pro velké podniky dotační program, který má firmám kompenzovat ztráty způsobené drahými energiemi. Stát pro něj vyčlenil 30 miliard korun. Podle aktuálního návrhu ministerstva by ovšem rozšíření cenového stropu na energie mělo část výdajů na dotace snížit. Přesnou částku ovšem resort v návrhu nespecifikoval.
Limity jsou různé
Zastropování platí pro rok 2023. Čerpání na jednu velkou firmu by mělo být omezeno maximální částkou 4 milionů eur (zhruba 100 mil. korun). „Limity jsou pro různé kategorie různé. Konkrétní limity budeme stanovovat nařízením vlády,“ zdůraznil Síkela. Vláda ve středu odpoledne návrh schválila.
Státní rozpočet by rozšíření cenového stropu mělo vyjít na dalších maximálně 40 miliard korun. Celkově by tak cenový strop na energie pro všechny odběratele měl vyjít na maximálně 170 miliard korun. Stát na to podle Stanjury použije peníze, které vybere z daně z mimořádných zisků energetických, petrolejářských či těžebních firem a bank, a také ze zastropování tržeb výrobců elektřiny. Podle ministerstva financí by opatření měla příští rok přinést do rozpočtu přes 100 miliard korun.