Mnohé asijské země už přivedly k životu dystopickou vizi spisovatele George Orwella o Velkém bratrovi a kamerách na každém rohu – mezi nimi i Singapur, který nově povolal do ulic roboty, kteří dohlížejí na „správné“ sociální chování. Trestají – zatím jen verbálně – například kouření či shlukování.
Asijský městský stát Singapur proslul luxusem a přehlídkou nejmodernějších technologií, které ale úřady mnohdy využívají ke sledování vlastních obyvatel. Aktivisté v oblasti dlouhodobě upozorňují na ztrátu soukromí. Těchto hlasů bude zjevně přibývat, jelikož Singapur spustil další dystopický projekt a poslal do ulic robotická vozítka.
Stroje mají dohlížet na žádoucí chování obyvatel. Na robotech je nainstalováno celkem sedm kamer, které kontrolují, zda se lidé zbytečně neshlukují či zda nekouří na veřejných místech. Pokud se občané proviní, robot je verbálně upozorní na přešlap. Projekt je prozatím v testovací fázi.
„Prosím, udržujte sociální distanc, shromažďujte se maximálně ve skupinách po pěti lidech,“ hlásá robotické vozítko, po jehož stopách se vydala francouzská agentura AFP.
VIDEO: Singapore has trialled patrol robots that blast warnings at people engaging in "undesirable social behaviour", adding to an arsenal of surveillance technology in the tightly controlled city-state pic.twitter.com/qK6E9wXVli
— AFP News Agency (@AFP) October 6, 2021
Místní na stroj reagují rozpačitě. „Připomíná mi Robocopa,“ komentovala obyvatelka Singapuru. „Přivádí mě to na myšlenku dystopického světa plného robotů. Jsem na vážkách, zda je to správný směr,“ dodala.
Singapurská vláda ale v utahování šroubů zřejmě jen tak nepoleví. Už teď je na ostrově, kde žije 5,7 milionu lidí, přes 90 tisíc policejních kamer. Toto číslo se do roku 2030 zřejmě zdvojnásobí. Řada z kamer se instaluje na lampy a disponuje technologií rozpoznávání obličejů, čímž chtějí úřady bojovat s kriminalitou.