Pro singapurskou pobočku britské personální agentury pracoval 39letý Benjamin Glynn od roku 2017. Pár týdnů před návratem do Velké Británie si však odmítl v metru nasadit roušku. Za své chování a porušení nařízení byl od 19. července ve vazbě, nyní ho však singapurský soud poslal do Ústavu duševního zdraví.
Celý incident odstartoval 7. května, kdy cestující v singapurském metru natočili Glynna, jak sedí ve voze bez roušky. Podle zákona však měl mít zakryté dýchací cesty. Na výzvy spolucestujících nereagoval. Záběry se rychle šířily po sociálních sítích a ženatý Brit byl následující den vypátrán.
Původně měl Glynn zaplatit za ohrožení společnosti a porušení dočasného zákona proti šíření koronaviru kauci ve výši více než 80 tisíc korun. Soud však kauci zrušil a 19. července vzal Brita do vazby. Začalo soudní řízení, při kterém si Glynn opět odmítal nasadit roušku.
Za svého právního zástupce si vybral Abdula Rashida Abdula Rahmana. Ten byl však ze soudní síně vykázán, pro změnu kvůli nevhodnému oblečení. Jak se posléze ukázalo, Rahman navíc neměl právní kvalifikaci.
Soudci se představil jako „velvyslanec a obhájce Filipínského království Hacienda“. Soudce Eddy Tham mu však odpověděl, že se nejedná o pozici, kterou by singapurské právo uznávalo a zakázal muži Glynna zastupovat, píše web Daily Mail.
Jsem osvícený a řízení je absurdní
Nejedná se však o jediný nezvyklý aspekt celého soudního řízení. Otec dvou dětí u soudu tvrdil, že byl unesen, měl také strávit 18 dní mučením ve věznici Changi. Prokurátor Timotheus Koh však soudci řekl, že komunikoval s Glynnovou rodinou a přáteli, kteří mu sdělili, že se chování Brita od začátku pandemie výrazně změnilo.
Britova rodina ze země odjela 31. května, Glynn u soudu naléhal, že za nimi chce odcestovat. „Je šílené, že čelím soudnímu řízení jen proto, že jsem nenosil masku,“ řekl a doplnil, že mu Singapur odebral pas – „jeho bohem dané právo cestovat“. Celým soudním řízením je prý znechucený. „Chování obžalovaného u soudu však hovoří samo za sebe,“ míní Koh.
Na jeho slova však souzený Brit pohotově reagoval. „Moje mysl je naprosto čistá. Jsem při vědomí. Jsem osvícený. Jen proto, že odmítám být otrokem, mě obviňujete z toho, že jsem blázen,“ hájil se Glynn. Nadále opakoval, že je soudní řízení absurdní a nechutné: „Je to celé směšné.“
Během soudu státní zástupce uvedl, že po vyjádření rodiny a chování Glynna u soudu nemá smysl v řízení pokračovat bez lékařské zprávy. Brit tak bude do 19. srpna umístěn v Ústavu duševního zdraví. Pokud bude odsouzen, hrozí mu až šest měsíců ve vězení.
Singapur je tvrdými tresty za relativně banální prohřešky známý. Místní úřady a soudy trestají vše, co ohrožuje etiku, estetiku či bezpečnost. Nesmí se jíst v hromadné dopravě, popíjet na ulici, plivat po chodnících nebo odhazovat nedopalky. Za obchod s drogami hrozí dokonce trest smrti.