Vémola může chovat lvy (Zdroj: CNN Prima NEWS)
Mít doma lva byl jeho sen. Známý MMA zápasník Karlos Vémola se loni ujal odložené lvice Elsy. Od letošního února platí pro chov velkých šelem přísnější pravidla a Vémola Else pořídí kamaráda či kamarádku.
Přípravy na pořízení netradičního člena rodiny trvaly hvězdě českého MMA několik měsíců. „Udělat zázemí, ubikaci, vyhřívání, zařídit, aby to bylo bezpečný a aby se nic nemohlo stát. Vykopat základy, udělat dvojitý dveře, vše chvíli trvalo, než jsme vytvořili takový domov, jaký by měla mít,“ líčí Vémola.
S chovem exotických druhů má zkušenost. V jeho zvířecím parku už žijí krokodýly nebo žraloci. Ani lvice Elsa nezůstane sama. „Povolení na chov lvů vám dají jenom, když budou dva, na jaře budu proto plánovat kamarádku nebo kamaráda, aby nebyla sama,“ říká zápasník.
Od letošního roku potřebují chovatelé souhlas stavebního úřadu, speciální zkoušky a nově platí i zákaz venčení šelem na veřejnosti. „Hodně chovatelů postupovalo tak, že si pořídili zvíře. Někde ho měli a teprve poté zjišťovali, co k tomu všechno potřebují,“ líčí mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.
Platí i zákaz rozmnožování zvířat v soukromých chovech nebo nutnost velkorysejších výběhů. S tím už ale podle veterinářů mnozí počítali. Už by se nemělo stát, že šelma uteče a bude ohrožovat okolí. Města nyní navíc mají víc možností, kdy mohou zvíře odebrat.
Jenže zoologické zahrady jsou plné a šelmu si pak může vzít pouze jiný chovatel. „Nás kontaktovali starostové nebo města, že na jejich území jsou chovatelé, kteří mají kočky na černo,“ vypráví ředitel bioparku Štít Antonín Hnízdil.
Chovat lva přitom není levná záležitost. Denně spořádá několik kilogramů masa, náklady tak vycházejí i na desítky tisíc korun měsíčně. V Česku žije v soukromých oficiálně povolených chovech přes padesát velkých šelem.