Majitelé psů čelí o 78 procent vyššímu riziku nákazy nemocí COVID-19. Při dovážkách z obchodů domů je riziko nákazy dokonce až 94procentní, uvádí španělští vědci v nové studii. Té se zúčastnilo přes dva tisíce lidí, přičemž téměř polovina z nich byla středního věku.
Španělští vědci zkoumali, jak různé chování lidí mění pravděpodobnost nákazy koronavirem. Zjistili, že dovážky objednávek ze supermarketů a venčení psů mají významný vliv na možné onemocnění, uvádí web Daily Mail.
Stále není jasné, kolik zvířat virus vlastně šíří. Potvrzeny byly případy u koček, psů i netopýrů, kteří jsou považováni za původce nemoci. Přesto není jasné, zda zvířata nemocí COVID-19 onemocněla, nebo jsou pouze jejími přenašeči.
Je proto možné, že se lidé nakazí pouhým pohlazením psa. Autoři studie tvrdí, že majitelé psů by měli být obzvlášť opatrní, pokud jde o hygienu během venčení i po příchodu domů.
Dovážky do domu jsou nebezpečnější než nakupování
Studii, která byla publikována v časopise Environmental Research, provedla Granadská univerzita a Andaluská škola veřejného zdraví ve Španělsku. Experti provedli průzkum mezi 2 086 Španěly, z nichž přibližně 41 procent bylo ve středním věku. Lidí se ptali, co během pandemie dělali a zda se koronavirem nakazili.
Mezi činnosti, které souvisely se zvýšeným rizikem pozitivního testování, patřilo především objednávání nákupů ze supermarketů a obchodů. Takové objednávky zvyšují riziko nákazy o 94 procent a vědci ho považují za nebezpečnější než samotné nakupování v prodejnách.
Koronavirová krize napomáhá opuštěným psům. Zájem o jejich adopci se výrazně zvýšil
S velkým zájmem o adopci psů se v koronavirové době setkávají některé útulky. Třeba v Útulku pro psy Zdeňka Srstky v Němčovicích na Rokycansku by se jiné roky touto dobou starali zhruba o 30 psů, teď je jich tu šest. A jsou to převážně zvířata, která nelze z různých důvodů umístit do nových rodin. Útulek proto učinil mimořádnou nabídku platnou do konce roku. Lidé, kteří mají kvůli současným okolnostem existenční problém uživit, nebo jinak vlastnit psa, mohou ho bezplatně předat do útulku, řekl starosta Němčovic Karel Ferschmann.
Při výzkumu se také zjistilo, že práce v kanceláři namísto z domova riziko nákazy navýšila o 76 procent. Život se psem, kterého majitelé vzali ven na procházku, zvýšil riziko o 78 procent, uvedli vědci. „Výsledky našeho výzkumu varují před zvýšenou nákazou mezi majiteli psů,“ uvedla profesorka Cristina Sánchez Gonzálezová.
„Důvod vyššího rizika ještě nebyl objasněn. S ohledem na současný nedostatek zdrojů k diagnostice nemoci COVID-19 u lidí je možnost diagnózy u psů velmi nepravděpodobná,“ vysvětluje profesorka a dodává, že není k dispozici dostatek informací, aby bylo možné zjistit, zda psi se mohou nakazit jako lidé, nebo působí jen jako přenašeči viru. Údajně je i možné, že se virus šíří v psích výkalech.
„Během pandemie a při absenci účinné léčby nebo vakcíny jsou preventivní hygienická opatření jedinou záchranou a tato opatření by měla být aplikována také na psy, které podle naší studie přímo či nepřímo zvyšují riziko nákazy virem,“ dodala profesorka.