Nová teorie o ikonických historických soškách venuší zobrazujících nahé obézní ženy naznačuje, že nemuselo jít o symboly plodnosti, krásy či sexuality. Studie amerických vědců přichází s vysvětlením, že „se mohlo jednat o totemy přežití v extrémních podmínkách“, informuje web CNN.
Lidé před zhruba 38 tisíci až 14 tisíci lety bojovali s mnohem chladnějšími teplotami než dnes z důvodu postupujících ledovců. Hůře se jim sháněla potrava a počet obyvatel začal klesat, tvrdí studie. Tuk je formou akumulované energie a v případě nedostupnosti potravy může zachránit život, uvedl autor textu dr. Richard Johnson, profesor medicíny na lékařské fakultě univerzity v Coloradu.
Vědci přeměřovaly pasy a boky venuší
„Naše studie naznačují, že tyto figuríny nepředstavovaly sexuální totemy nebo objekty mužské touhy, ale spíše něco jako prostředek posílení mateřství i v těch nejméně příznivých situacích,“ sdělil Johnson.
Tým vědců provedl měření pasů a boků všech známých sošek venuší, které byly nalezeny v Evropě včetně západního Ruska. Po porovnání měření s geografickými místy, kde byly jednotlivé venuše objeveny, došel tým k závěru, že čím více na sever a blíže ledovcům, tím byly sošky obéznější.
Naopak figurky nalezené dále od ledovců měly výrazně menší tělesné proporce, uvedl Johnson. Prostřednictvím těchto údajů vědci dospěli k závěru, že venuše mohou představovat něco víc než umění plodnosti.
Hlavně přežít zimu
„Naše studie zdůrazňují, jak hluboký dopad pravděpodobně měla změna klimatu na lidskou kulturu a umění. A tato kultura prostřednictvím umění zakódovala vytoužené chování pro přežití,“ dodal autor výzkumu.
Emeritní profesor antropologie z Univerzity ve Vermontu William Haviland, který se na průzkumu nepodílel, uvedl, že ačkoliv je tato teorie pro něj nová a nikdy dřív o ní neslyšel, věří, že by tento koncept měl být rozvíjen. „Přinejmenším je založen na reálných datech, a ne na čiré spekulaci,“ řekl Haviland.
Sošky mohou mít podle Johnsona rovněž duchovní rozměr, podobně jako třeba amulety pro štěstí. V případě venuší vědec naznačil, že mohly být například předávány z matek na dcery za účelem přežití během zimních období.