reklama

Nová choroba zabíjí delfíny. Vědci viní klimatickou změnu

Výzkumníci z kalifornského Centra pro mořské savce identifikovali novou kožní chorobu, která napadá delfíny. Poprvé se objevila v roce 2005 u čtyřiceti jedinců v New Orleans krátce po hurikánu Katrina a podle vědců za jejím výskytem stojí změna kvality vody způsobená klimatickou změnou.

reklama

Studie zveřejněná v odborném časopise Scientific Reports analyzovala výskyty onemocnění v Austrálii, Louisianě, Mississippi i dalších státech USA. Na všech těchto místech došlo v posledních letech k náhlému snížení salinity vody. Pobřežní delfíni jsou na změny hladiny salinity v moři zvyklí. Vzrůstající frekvence a závažnost bouří, hurikánů a cyklonů (zvláště po dlouhých obdobích sucha) ředí pobřežní vody na sladké. Po zvláště silných bouřích může takový stav přetrvat i několik měsíců. Snížená salinita vody u delfínů způsobuje rozvoj kožních lézí po celém těle. U některých jedinců pokrývají až 70 procent plochy.

„Tato ničivá kožní choroba delfíny zabíjí již od dob hurikánu Katrina a jsme rádi, že jsme konečně problém dokázali definovat,“ vysvětluje Pádraig Duignan, vedoucí autor studie. „Kvůli letošnímu rekordnímu období hurikánů v Mexickém zálivu a silnějším bouřím po celém světě způsobeným klimatickou změnou můžeme rozhodně očekávat, že narazíme na další ničivé nákazy zabíjející delfíny.“

Studie s sebou přináší zásadní informace pro diagnózu a léčbu postižených zvířat. V současné době nejsou dlouhodobé vyhlídky příliš radostné. V Austrálii se navíc choroba dotýká i ohrožených delfínů tasmánských, jejichž počet se odhaduje na pouhých 150 jedinců. „Doufáme, že jde o první krok ve zmírňování této smrtící choroby a seskupení oceánské společnosti k dalšímu boji proti klimatické změně,“ dodává Duignan.

Tagy:

Farář světil auta, aby řidiče nepotkalo neštěstí. Sám zázrakem přežil havárku

Boha ale i patrona šoférů svatého Kryštofa poprosil v neděli o přímluvu ostravský farář Krzysztof Szewczyk, když požehnal cestovním vozům, nadupaným motorkám, dodávkám i bicyklům. „Ať nikoho nepotká neštěstí, nezastaví žádná překážka a ve zdraví se dostanou tam, kam směřují,“ modlil se za řidiče. Sám zažil na dálnici zázrak. „Chytil mě mikrospánek, auto úplně zničené, nic se mi přitom nestalo.“

V pražské Uhříněvsi hořela hala, slyšet byly silné exploze. Škoda je přes sto milionů

Aktualizováno

V pražské Uhříněvsi hořela skladovací hala o ploše 10 krát 30 metrů. Kvůli většímu počtu zasahujících jednotek hasičů byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Podle informací CNN Prima NEWS byly na místě slyšet silné exploze, k vidění byl také veliký dým. Došlo k destrukci střešní konstrukce a částečnému zřícení boční stěny haly. Odhad škody je více než sto milionů korun. Příčinu vyšetřuje hasičský a policejní vyšetřovatel.

Výstraha meteorologů před velmi silnými bouřemi trvá. Na Plzeňsku hrozí povodně

Aktualizováno

Sobotní výstraha, kterou v neděli dopoledne upřesnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), varuje před velmi silnými bouřkami, krupobitím a povodněmi. V neděli se bouře mohou na území celé České republiky vyskytnout především od 15 hodin do večera. Teploty budou letní, od 23 do 28 stupňů Celsia, místy vyšplhají až k třicítce. Pro Plzeňsko platí povodňová pohotovost.

V San Franciscu se už krade za bílého dne. Obchody jsou bezmocné a zavírají

Obchodníci v San Franciscu čelí v poslední době doslova nájezdům organizovaných lupičů. V tlupách naběhnou do obchodu a odnesou si z něho, co chtějí. Nevadí jim ani to, že už jejich řádění několikrát natočili svědci na mobilní telefon. Nárůst loupeží ve městě je tak velký, že řetězce své obchody už raději zavírají. Vedle maloobchodních krádeží město sužuje i rekordní počet vloupání do automobilů.

reklama

Domácí zpravodajství

Celebrity ve službách politiků. Komu dělají reklamu Jágr, Čtvrtníček nebo Klus?

S kuřetem nebo u slivovice. Tak se nechal v minulých letech vidět po boku premiéra Andreje Babiše hvězdný hokejista Jaromír Jágr. A ani letos nebude o celebrity ve službách politiků nouze. Jako první se svou nákloností pochlubil herec a satirik Petr Čtvrtníček. Koalici SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) připravuje volební spoty, ve kterých sám účinkuje. Jágr se Čtvrtníčkem v tom ale nejsou sami. Kdo další propůjčil svůj obličej a jméno politikům?

Prymula: Kdo nakazil olympioniky zjistit lze. Zas tak moc kontaktů v letadle nebylo

Česká republika se ještě před začátkem letní olympiády v Tokiu „proslavila“ několika nakaženými sportovci, z nichž někteří už jistě do průběhu her nezasáhnou. Za zdroj nákazy bývá označován lékař výpravy Vlastimil Voráček, který to ale odmítá. Podle bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly však „pacienta nula“ vystopovat lze. Uvedl to v nedělních Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS.

Měli je utlouct čepicemi. V krvavé řeži u Hradce Králové ale Rakušané ztratili vše

Byla to největší a nejkrvavější bitva, k níž v českých zemích kdy došlo. V rozhodujícím boji prusko-rakouské války v červenci 1866 proti sobě stálo přes 430 tisíc mužů. Na území kolem 70 kilometrů čtverečních mezi Hradcem Králové a Hořicemi krvavou řež dodnes připomíná na 400 památníků, pomníčků, křížů nebo hrobů. A také muzeum války, které stojí za návštěvu.

Bitka kvůli dítěti? V Sokolově se střetli místní a vodáci, situaci uklidnila až policie

Aktualizováno

V pátek odpoledne v Sokolově létaly urážky i pěsti. Potyčka se strhla mezi místními Romy a vodáky, kteří do města přijeli. Web Romea.cz tvrdí, že konflikt vyvolali agresivní mladíci, kteří zaútočili na romské dítě, následně měli napadnout i další Romy. Situaci uklidnili až policisté, kteří nyní celou věc vyšetřují. V neděli policie informovala, že se během potyčky lehce zranilo třináct lidí.

reklama