reklama

Nová choroba zabíjí delfíny. Vědci viní klimatickou změnu

Smrtící choroba zabíjí delfíny žijící u pobřeží. (Zdroj: Mississippi State University)

Výzkumníci z kalifornského Centra pro mořské savce identifikovali novou kožní chorobu, která napadá delfíny. Poprvé se objevila v roce 2005 u čtyřiceti jedinců v New Orleans krátce po hurikánu Katrina a podle vědců za jejím výskytem stojí změna kvality vody způsobená klimatickou změnou.

reklama

Studie zveřejněná v odborném časopise Scientific Reports analyzovala výskyty onemocnění v Austrálii, Louisianě, Mississippi i dalších státech USA. Na všech těchto místech došlo v posledních letech k náhlému snížení salinity vody. Pobřežní delfíni jsou na změny hladiny salinity v moři zvyklí. Vzrůstající frekvence a závažnost bouří, hurikánů a cyklonů (zvláště po dlouhých obdobích sucha) ředí pobřežní vody na sladké. Po zvláště silných bouřích může takový stav přetrvat i několik měsíců. Snížená salinita vody u delfínů způsobuje rozvoj kožních lézí po celém těle. U některých jedinců pokrývají až 70 procent plochy.

Nová kožní choroba se poprvé objevila v roce 2005 po hurikánu Katrina. Zdroj: Research Gate
Nová kožní choroba se poprvé objevila v roce 2005 po hurikánu Katrina. Zdroj: Research Gate

„Tato ničivá kožní choroba delfíny zabíjí již od dob hurikánu Katrina a jsme rádi, že jsme konečně problém dokázali definovat,“ vysvětluje Pádraig Duignan, vedoucí autor studie. „Kvůli letošnímu rekordnímu období hurikánů v Mexickém zálivu a silnějším bouřím po celém světě způsobeným klimatickou změnou můžeme rozhodně očekávat, že narazíme na další ničivé nákazy zabíjející delfíny.“

Australští delfíni tasmánští jsou zvláště ohrožení.
Australští delfíni tasmánští jsou zvláště ohrožení.

Studie s sebou přináší zásadní informace pro diagnózu a léčbu postižených zvířat. V současné době nejsou dlouhodobé vyhlídky příliš radostné. V Austrálii se navíc choroba dotýká i ohrožených delfínů tasmánských, jejichž počet se odhaduje na pouhých 150 jedinců. „Doufáme, že jde o první krok ve zmírňování této smrtící choroby a seskupení oceánské společnosti k dalšímu boji proti klimatické změně,“ dodává Duignan.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Respirátory pro všechny ano, ale zdarma. Čínské nahraďme českými, vyzývají poslanci vládu

Respirátory pro všechny ano, ale zdarma. Čínské nahraďme českými, vyzývají poslanci vládu

Poslanci podporují povinné respirátory, ale pouze pokud jich bude dost, budou zdarma nebo pokud vláda zastropuje jejich ceny. Vláda by zároveň měla podle nich podpořit české firmy, které vyrábí kvalitní produkty a nenakupovat nefunkční zboží v Číně. Česko je nejlepší na světě a stát by to měl využít. Povinné nošení respirátorů po vzoru Rakouska nebo Německa navrhl minulý týden premiér Andrej Babiš.

Násilné protesty v Nizozemsku pokračují. Je to jako občanská válka, hřímá premiér
reklama
reklama
KOMENTÁŘ: Jak si s námi jeden policajt vytřel zadek

Názory

Domácí zpravodajství

Policejní prezident odvolá krajského šéfa Husáka, má zatím zůstat na řadové pozici
Česko pokryl nový sníh a komplikuje dopravu. Místy napadne až 15 centimetrů
Svět umění v slzách. Zemřel Vladimír Suchánek, získal i medaili Za zásluhy
Další články
reklama
reklama