reklama

Nová choroba zabíjí delfíny. Vědci viní klimatickou změnu

Smrtící choroba zabíjí delfíny žijící u pobřeží. (Zdroj: Mississippi State University)

Výzkumníci z kalifornského Centra pro mořské savce identifikovali novou kožní chorobu, která napadá delfíny. Poprvé se objevila v roce 2005 u čtyřiceti jedinců v New Orleans krátce po hurikánu Katrina a podle vědců za jejím výskytem stojí změna kvality vody způsobená klimatickou změnou.

reklama

Studie zveřejněná v odborném časopise Scientific Reports analyzovala výskyty onemocnění v Austrálii, Louisianě, Mississippi i dalších státech USA. Na všech těchto místech došlo v posledních letech k náhlému snížení salinity vody. Pobřežní delfíni jsou na změny hladiny salinity v moři zvyklí. Vzrůstající frekvence a závažnost bouří, hurikánů a cyklonů (zvláště po dlouhých obdobích sucha) ředí pobřežní vody na sladké. Po zvláště silných bouřích může takový stav přetrvat i několik měsíců. Snížená salinita vody u delfínů způsobuje rozvoj kožních lézí po celém těle. U některých jedinců pokrývají až 70 procent plochy.

Nová kožní choroba se poprvé objevila v roce 2005 po hurikánu Katrina. Zdroj: Research Gate
Nová kožní choroba se poprvé objevila v roce 2005 po hurikánu Katrina. Zdroj: Research Gate

„Tato ničivá kožní choroba delfíny zabíjí již od dob hurikánu Katrina a jsme rádi, že jsme konečně problém dokázali definovat,“ vysvětluje Pádraig Duignan, vedoucí autor studie. „Kvůli letošnímu rekordnímu období hurikánů v Mexickém zálivu a silnějším bouřím po celém světě způsobeným klimatickou změnou můžeme rozhodně očekávat, že narazíme na další ničivé nákazy zabíjející delfíny.“

Australští delfíni tasmánští jsou zvláště ohrožení.
Australští delfíni tasmánští jsou zvláště ohrožení.

Studie s sebou přináší zásadní informace pro diagnózu a léčbu postižených zvířat. V současné době nejsou dlouhodobé vyhlídky příliš radostné. V Austrálii se navíc choroba dotýká i ohrožených delfínů tasmánských, jejichž počet se odhaduje na pouhých 150 jedinců. „Doufáme, že jde o první krok ve zmírňování této smrtící choroby a seskupení oceánské společnosti k dalšímu boji proti klimatické změně,“ dodává Duignan.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Fotbal

Trpišovský se divil: Trest pro Kúdelu? Myslel jsem, že si ze mě dělají srandu

Trpišovský se divil: Trest pro Kúdelu? Myslel jsem, že si ze mě dělají srandu

Putování Slavie Evropskou ligou končí ve čtvrtfinále. Ráznou stopku vystavil v odvetě vítězstvím 4:0 anglický Arsenal. „Sešívaní“ dělali na hřišti v této sezoně skvělou reklamu českému fotbalu, zejména Britské ostrovy ale na Pražany zanevřely kvůli incidentu z osmifinálového zápasu v Glasgow mezi stoperem Ondřejem Kúdelou a Glenem Kamarou. I o tom, jak se ke kauze postavila organizace UEFA, mluvil po vypadnutí trenér vršovického klubu Jindřich Trpišovský.

360°

Topolánek: UEFA vnáší do sportu kulturní válku. Britové si pletou Slavii se Spartou

Topolánek: UEFA vnáší do sportu kulturní válku. Britové si pletou Slavii se Spartou

UEFA vnáší do sportu kulturní válku, řekl k rozhodnutí o trestu Ondřeje Kúdely a Glena Kamary bývalý premiér Mirek Topolánek v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS. Podle něj si Britové pletou Slavii se Spartou a Británie řeší své problémy na úkor hráče, který ani nemusí umět dobře anglicky. A Hrad se svým prohlášením chce podle politika akorát rozdělovat českou společnost.

Parta pitomců nám zničí stranu. V ČSSD to vře, výrazní politici od ní dávají ruce pryč
Třinec jde za Libercem do finále extraligy. Sedmý zápas s Boleslaví rozsekl Růžička
reklama
reklama
Máme učit, ne testovat. Ředitel semilské školy si stojí za svým, hrozí mu odvolání

Školství

Domácí zpravodajství

Další rebelující základka: V Jiříkově se žáci mohou testovat doma před odchodem do školy
Další články
reklama
reklama