Rozhovor s Hynkem Medřickým (zdroj:CNN Prima NEWS)
Na kvalitu našeho spánku může mít vliv tzv. modré světlo ve zdrojích umělého osvětlení. Světelný expert a vynálezce žárovky Vitae Hynek Medřický v pořadu Nový den CNN Prima NEWS poradil, co bychom měli udělat, aby se nám lépe spalo.
„Každé světlo obsahuje modrou, zelenou a červenou. Pokud je neutrální, bílé, jsou všechny tyto barvy v rovnováze. Modrá je vlastně nejnebezpečnější, protože v přírodě byly barvy vždycky vyrovnané a v umělých zdrojích vyčuhuje. Modrý signál pro organismy znamená, že je den,“ vysvětlil Medřický.
Modrým světlem se dlouhodobě zabývá světelný expert a vynálezce žárovky Vitae Hynek Medřický. Zdroj: CNN Prima NEWS
Pokud chcete zlepšit svůj spánek, je podle Medřického rozhodujícím dnem 1. červen. „Měli bychom ho brát jako referenční den. Je třeba sledovat, jak dlouho svítí slunce, a podle toho pak svítit i doma. To znamená mít přes den bílé, jasné světlo, ideálně od slunce, a večer už teplé bílé světlo do úrovně očí,“ sdělil..
Mezinárodní týden tmavé oblohy
Zhruba 90 minut předtím, než si chceme jít lehnout, bychom měli začít svítit oranžovým světlem pod úrovní očí. „A hlavně dát na displeje softwarové filtry nebo si nasadit červené brýle. Oranžové nestačí,“ řekl Medřický.
Naposledy bychom se do počítače a mobilu měli podívat 9,5 hodiny předtím, než budeme vstávat. „K osmi hodinám kvalitního spánku se musí přičíst 1,5 hodiny přípravy,“ řekl expert s tím, že je třeba takto postupovat každý den.
V pondělí skončil Mezinárodní týden tmavé oblohy, který se pravidelně opakuje od roku 2003 a má jasné poslání – zvýšit povědomí o negativních dopadech světelného znečištění. O víkendu se proto do částečné tmy ponořilo Brno, kde zhaslo přes 40 tisíc lamp veřejného osvětlení. Výsledek experimentu teď hodnotí vědci.
„Předběžné výsledky ukázaly, že 50 procent světelného znečištění vytvářejí lampy veřejného osvětlení. Druhou polovinu představují soukromé lampy například ve výlohách obchodů nebo reklamní štíty,“ dodal Medřický.