Veterináři potvrdili v malochovu v Dolní Lhotě u Stráže nad Nežárkou na Jindřichohradecku další ohnisko ptačí chřipky. Utratili proto 40 kusů slepic a kohoutů. Jedná se o subtyp nákazy H5N1, který může být potenciálně nebezpečný i pro člověka. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.
„Chovatel nahlásil krajské veterinární správě hromadný úhyn deseti kusů v průběhu jednoho dne. Veterinární inspektoři provedli neprodleně na místě epizootologické šetření, během něhož zjistili, že zbývající drůbež vykazuje příznaky typické pro ptačí chřipku, odebrali vzorky a ty odeslali k vyšetření do Státního veterinárního ústavu. Vyšetření následně potvrdilo, že se jedná o ptačí chřipku subtypu H5N1,“ uvedl Vorlíček.
Dodal, že podle výsledku stanovení patogenity po víkendu veterináři vytyčí uzavřená pásma okolo ohniska nákazy a v nich nařídí mimořádná opatření.
Ptačí chřipka je nebezpečná virová nákaza kura domácího, krůt, vodní drůbeže, pernaté zvěře, exotických ptáků a volně žijícího ptactva. Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků a k jejich přenosu dochází zejména trusem. Proto infekci nejčastěji způsobí pozření krmiva či vody kontaminované trusem infikovaných ptáků. Vysoce patogenní viry způsobují u ptáků vysokou nemocnost a velké úhyny. V chovech drůbeže tím způsobují významné přímé i nepřímé ekonomické ztráty. „Státní veterinární správa apeluje na všechny chovatele drůbeže, aby důsledně dodržovali zásady biologické bezpečnosti ve svých chovech,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Vorlíček řekl, že v současné době dochází v Evropě k výraznému nárůstu počtu nových ohnisek ptačí chřipky a to jak u volně žijících ptáků, tak v chovech. V ČR letos veterináři utratili už zhruba čtvrt milionu ptáků, nemoc citelně zasáhla chovy kachen firmy Perena. Podle Agrární komory ČR to může znamenat výpadky na trhu s kachnami. Kuřecího masa a vajec se výpadky zatím netýkají.