Po měsíci se v ČR znovu potvrdila ptačí chřipka. V letošním 40. ohnisku v Rohozné u Jihlavy na Vysočině je 5 000 kusů drůbeže, hlavně hus, veterináři je vybijí. Oznámil to mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Jde podle něj o nízce patogenní chřipku subtypu H5N1, která může být potenciálně přenosná na člověka. Před měsícem šlo v Trhových Dušníkách na Příbramsku o vysoce patogenní typ choroby.
V chovu v Rohozné je 1 400 výkrmových hus, 2 200 hus chovného hejna, 800 výkrmových hus a 600 brojlerů.
Tučňáci do konce století vyhynou, varuje studie. Pokud bude led ubývat stejným tempem
Populace tučňáka císařského by mohla do konce tohoto století téměř vyhynout, ukázala nová studie. Jako příčinu vědci uvádějí globální oteplování, které způsobuje tání mořského ledu, životně důležitého pro tento druh, v Antarktidě. Výzkum vedl odborníky k závěru, že by se měli tučňáci císařští zařadit na seznam ohrožených druhů.
Drůbež by podle nynějšího předpokladu krajských veterinářů měla být vybita počátkem příštího týdne. „Pokud se utrácí větší množství drůbeže, tak se to musí zorganizovat,“ řekl ředitel krajské veterinární správy Božek Vejmelka. Chovatelé mají zakázáno drůbež porážet, přemisťovat nebo prodávat.
V Rohozné je podle údajů na webu jediná velká husí farma na Vysočině, která se zabývá i líhnutím housat. Husy se tam chovají od roku 1974. Chov dřív patřil zemědělskému družstvu, v posledních letech funguje jako rodinná farma.
„Je nám to velice líto, ale bohužel musíme potvrdit informaci, že na naší farmě byla potvrzena ptačí chřipka. Což pro nás znamená, že nemůžeme odbavit žádnou z objednávek ode dnešního dne dál a bohužel přijdeme o všechna zvířata,“ uvedli farmáři na Facebooku. Dodali, že chov plánují příští rok obnovit.
Nízce patogenní chřipka byla v ČR naposledy v chovu zjištěná v roce 2010, u volně žijících ptáků v roce 2012. V následujících případech, stejně jako v letošních ohniscích, šlo vždy o vysoce patogenní variantu.
„SVS nařídí mimořádná veterinární opatření a všechna drůbež v chovu bude utracena. Kolem ohniska bude vymezeno dvoukilometrové ochranné pásmo. V tomto pásmu budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření, která zakážou přesuny drůbeže, bude zakázáno pořádání hromadných akcí, jako jsou burzy či výstavy ptactva, které představují velké riziko šíření nákaz drůbeže,“ uvedl mluvčí.
Skla jako zabiják! Ročně kvůli nim umírá miliarda ptáků. Hrozba ale číhá i na krmítku
Až miliarda ptáků ročně zemře na srážku se skleněnou plochou. Rychlost letu drobných pěvců je okolo 30 km/h, holubů až 70 km/h, a to zdaleka nejsou těmi nejrychlejšími. Doslova tryskáčem je sokol stěhovavý, který během střemhlavého letu může bez problémů dosáhnout rychlosti přes 300 km/h. Nejvyšší naměřená rychlost dosahuje u tohoto dravce 389 km/h a je tak nejrychlejším tvorem planety.
Veterináři před dalším výskytem choroby varovali už před měsícem. „Virus ptačí chřipky je v populaci volně žijících ptáků evidentně do jisté míry stále přítomný, i když je infekční tlak ve srovnání s chladným zimním a jarním obdobím nízký,“ uvedl již dříve za SVS Petr Majer.
Chřipka se v posledních letech na podzim v ČR nevyskytovala. „Je proto i nadále nutné dodržovat pravidla hygienické bezpečnosti v chovech, zejména zabránit kontaktu drůbeže s volně žijícími ptáky,“ doplnil tehdy Majer.
V ČR bylo letos utraceno již zhruba čtvrt milionu ptáků, nemoc citelně zasáhla chovy kachen firmy Perena. Podle Agrární komory ČR to může znamenat výpadky na trhu s kachnami. Kuřecího masa a vajec se výpadky zatím netýkají.
Na Vysočině byla letos ptačí chřipka zjištěná v Horní Cerekvi na Pelhřimovsku. Na postižené farmě nechali veterináři 20. února utratit okolo 300 kusů drůbeže.