Veterináři potvrdili další ohnisko ptačí chřipky v komerčním chovu hus se 700 ptáky u jihočeského Byňova, který je součástí Nových Hradů na Českobudějovicku. Uhynulo tam zhruba 70 hus, zbytek veterináři utratí, sdělil v pátek mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Jde o vysoce patogenní virus H5N1, který je potenciálně přenosný na člověka.
„V komerčním chovu plemenných hus, který se nachází u Byňovského rybníka, se původně nacházelo 700 kusů hus. Husy jsou chovány ve volném zasíťovaném výběhu s přístupem na rybník. Chovatel krajské veterinární správě nahlásil zvýšený úhyn hus, a to téměř 70 ptáků, proto bylo hejno okamžitě uzavřeno do vnitřních prostor hospodářství,“ uvedl mluvčí. Drůbež se podle něj nejspíš nakazila od volně žijících ptáků.
Revoluční objev. Samice dravých kondorů se dokážou rozmnožovat i bez oplodnění samcem
Kriticky ohrožení kondoři kalifornští možná uniknou vyhynutí i díky schopnosti samic, které se dokážou rozmnožovat bez oplodnění samcem. Vědci ze zoo v San Diegu zjistili, že samice kondorů při několika příležitostech vyseděly vejce s mláďaty, která oplodnily samy a která nemají žádnou genetickou spojitost s dalším jedincem. Samice přitom sdílely voliéry s plodnými samci. Napsal o tom deník The Times.
Kolem ohniska veterináři vytyčí ochranné a dozorové pásmo, kde budou omezeny přesuny drůbeže a zakázány chovatelské hromadné akce. Současné ohnisko u Byňova je letošní 42.
V přilehlém Jakulském rybníku je asi 300 ptáků, ale vir se tam neprokázal, řekl ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba. „Pro chov to znamená dost velký problém. Dělaly se výtěry, vyšetřili jsme kontaktní chovy a na základě výsledků uvidíme, jak budeme postupovat dál. Prostředí se ošetří, a když tam minimálně tři týdny od utrácení nic nebude a chov bude vyčištěný, mohl by se naskladnit novými jedinci hus. Ale počítají s tím až po jaru, že by naskladňovali,“ řekl Kouba.
V Byňově je jediný šlechtitelský chov hus v ČR, provozuje ho Rybářství Nové Hrady. Celkem je v chovu asi pět tisíc ptáků. Když se ptačí chřipka prokáže v chovech plošně, budou dopady nedozírné, podotkl ředitel Rybářství Nové Hrady Lubomír Zvonař.
SVS vyzývá všechny chovatele drůbeže, aby důsledně dodržovali zásady biologické bezpečnosti ve svých chovech. Ty spočívají zejména v zabránění přímému kontaktu drůbeže s vodními volně žijícími ptáky, zabránění přístupu volně žijících ptáků ke krmivu a vodě a ochraně krmiva a vody před znečištěním trusem těchto ptáků,“ doplnil ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Letos na jaře veterináři kvůli ptačí chřipce vybili zhruba čtvrt milionu ptáků, nemoc citelně zasáhla chovy kachen firmy Perena. Komora tehdy varovala před výpadky na trhu s kachním masem, zvláště pak v době svatého Martina, kdy se často konzumují místo dražších hus. Výpadky na trhu ani razantní zdražení ale podle předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé nenastaly, chovy se zvládly doplnit. Počet nových ohnisek ptačí chřipky, a to jak u volně žijících ptáků, tak v chovech, narůstá v celé Evropě.