Jak se mění magnetické vlastnosti materiálu zasaženého bleskem, se pokusí s pomocí veřejnosti zjistit vědci a vědkyně z Akademie věd České republiky (AV ČR). Žádají občany, aby se v případě, že zaznamenají přesné místo jeho úderu, o informaci podělili na webu Bleskemoznačeno.cz, a to klidně i zpětně. Vědci poté vyšlou svého zástupce, který v dané lokalitě odebere vzorky k analýze.
Blesky mají v zasažených přírodních materiálech geofyzikální stopy – zanechávají v nich také výraznou magnetickou anomálii, na níž se vědci z AV ČR zaměřují. „Hornina zasažená bleskem bude přemagnetizovaná vůči pozadí,“ píší v letáku k projektu Bleskem označeno. Plánují testovat i sedimentární horniny či dřevo, u kterých se doposud nepodařilo získat záznam.
ČTĚTE TAKÉ: Česko zasáhly extrémní srážky, hrozí povodně. Kde je situace nejkritičtější?
Odborníci z AV ČR proto žádají o pomoc. „Pokud jste viděli v přírodě, kam udeřil blesk, označte toto místo na našem portálu Bleskemoznačeno.cz,“ vyzývají. „Odebereme zde vzorky, provedeme laboratorní měření a získáme nová data pro výzkum,“ doplňují.
30 tisíc stupňů Celsia
Blesk je elektrický výboj, který vzniká uvnitř bouřkového oblaku. Míří-li k zemi, prochází bleskovým kanálem proud o velikosti desítek a v extrémních případech i stovek kiloampérů.
Bleskový kanál má teplotu 30 tisíc stupňů Celsia a je přitahován vyvýšenými místy. Pravděpodobně tak někdy uhodí do stožárů, komínů, vysokých stromů, větrných elektráren a nechráněných budov. Zásah bleskem může mít fatální následky pro lidi a hospodářská zvířata.
Na projektu Bleskem označeno spolupracují tři ústavy Akademie věd ČR: Ústav fyziky atmosféry AV ČR, Geofyzikální ústav AV ČR a Geologický ústav AV ČR. Je součástí výzkumného programu Strategie AV21 s názvem Dynamická planeta Země.
Česko se v posledních týdnech potýká se silnými bouřkami. O víkendu na Liberecku zranil blesk 18 lidí včetně dětí. Záchranáři dokonce museli některé oživovat.
VIDEO: Jak pomoct osobě zasažené bleskem?