Řidiči, kteří mají v autě manuální převodovku, důvěrně znají děsivý zvuk, jenž transmise vyhrkne vždy, když netrefí souhru spojky s řadicí pákou. Zařadit ale za jízdy zpátečku, to už vyžaduje zvláště talentovaného jedince za volantem a také shodu špatných okolností. Ani tak ale nemusí být hned nutně zle.
Pokud máte všech pět pohromadě, pravděpodobně jste „R“ za jízdy nikdy ani omylem řadit nezkoušeli. Na internetu se však nachází jistá skupina lidí, která má zdravého rozumu evidentní deficit (nebo má spoustu peněz na rozhazování) a vyzkouší to za vás. Celé video začíná být zajímavé od času přibližně 4:30, kdy se youtuber pokusí zařadit zpátečku poprvé. Kupodivu auto bez problémů zastaví a zadní kola se začnou točit v opačném směru. Vysvětlení je jednoduché. Rozhodující skutečností v tomto případě je, že obětí pokusu je vůz typu pick-up, který má v základě poháněna zadní kola. Ta jsou při jízdě bez nákladu notně odlehčena. Pokud se tento fakt zkombinuje se silným motorem a odolnou převodovkou, zařadit zpátečku za jízdy vlastně vůbec nemusí být katastrofa.
Převodovka je velmi sofistikovaným mechanismem plným roztodivných koleček. Opravy jsou drahé. Zdroj: Getty Images
Převodovka je velmi sofistikovaným mechanismem plným roztodivných koleček. Opravy jsou drahé. Zdroj: Getty Images
Zle začne být, jakmile se ve druhém případě přiřadí pohon předních kol a hnací kola dostanou patřičnou adhezi. Pokud se dodíváte až do konce, zjistíte, že pohon všech kol si se zpátečkou během jízdy nerozumí a situace skončí fatálně. Tedy minimálně pro spojku a převodovku (pravděpodobně). Vypadá to ale, že motor je díky svému objemu a bytelné konstrukci v pořádku.
Toyota si patentovala manuální převodovku pro elektromobily. Řidiče chce ošálit
Nástup elektromobility do osobní dopravy s sebou přináší také podstatné zjednodušení techniky aut a ústup od řešení, která byla dlouhá léta běžnou součástí aut se spalovacími motory. Jedním z příkladů je i klasická vícestupňová převodovka, kterou elektrická auta nepotřebují. Nebo že by přece jen ano?
Peklo ve skříni
A co se vlastně při zařazení zpátečky během jízdy vpřed – ať už z jakékoliv příčiny – v převodové skříni děje? Během řazení zpátečky jsou v hlavních rolích dvě hřídele s ozubenými koly, mezi které je potřeba dostat další ozubené kolo. Na rozdíl od ostatních rychlostí navíc při řazení zpátečky nemáme k dispozici synchrony a ozubená kola mají „rovné“ ozubení.
Tento fakt je obvykle příčinou toho, že zpátečku za jízdy nezařadíte, ani kdybyste tisíckrát chtěli. Aby bylo vůbec možné zamýšlené „R“ účinně zařadit, je potřeba dosáhnout správné rychlosti pro synchronizaci. Zjednodušeně řečeno totiž zařazením zpátečky roztáčíte jedničku proti jejímu běžnému směru otáčení.
Pokud by se vám přesto s vynaložením obrovského úsilí podařilo nějakým záhadným způsobem zpátečku zařadit, mohlo by to vést ke katastrofickým následkům. Mimo jiné by mohlo dojít k zablokování převodovky, poškození zubů na převodových kolech, vypnutí motoru a poškození jeho vnitřních částí, a to včetně klikové hřídele a dalších komponent.