reklama

Do Pardubic dorazil očkovací kamion. Start provázely technické problémy

Do Pardubic dorazil speciální očkovací kamion. Ten má pomoci snížit zátěž očkovacích center, která v regionu nestíhají. Denně chce odbavit tisíc lidí, na které doposud nepřišla řada. Během pondělní premiéry se ale tým zdravotníků potýkal s problémy – první dvě hodiny provozu totiž nefungoval internet.

reklama

Speciální kamion ve svých útrobách skrývá komplexní zázemí očkovací ordinace. V pondělí zakotvil v Pardubicích, kde stráví pět dní. Má pomoci odlehčit přeplněným centrům a urychlit očkování těch, na které se zatím nedostalo. Fronta ke kamionu byla dlouhá, ostrý start bohužel nevyšel zcela na jedničku. Týmu nefungoval internet, a tak se muselo vše rychle tisknout a ručně zapisovat, než se podařilo systémy nahodit.

„Jelikož čekám hodinu, neřekla bych, že se to urychlilo. A navíc mám doma malé dítě hlídané kamarádkou, takže pro mě hodinu tady čekat je docela dlouhé,“ svěřila se štábu CNN Prima NEWS jedna z čekajících.

„Jsme tu tak od devíti hodin. Nedá se nic dělat. Aspoň víme, co se stalo. Nějaký program jim nejde pustit, ale vyřeší se to,“ doplnil ji manželský pár čekající s dítětem v náručí. Zhruba po dvou hodinách napětí povolilo a fronta se rozpohybovala. Lidé pak byli vpouštěni ke zdravotníkům i po pěticích.

„Problém nebyl na naší straně. Co jsem se bavila s lékaři, jsou schopní kapacitu doočkovat tak, jak je plánováno, jenom to mírné zdržení nás samozřejmě kvůli lidem mrzí,“ vysvětlovala zádrhel krajská radní pro zdravotnictví Michaela Matoušková.

Kapacita prvního rozjezdového dne je 500 lidí. Už v úterý se má ale zdvojnásobit, podle plánů se denně odbaví až tisícovka objednaných. Jde o dlouhodobé čekatele z krajských očkovacích center, na které se z kapacitních důvodů ještě nedostalo. I proto Pardubický kraj, který už dříve inicioval vznik mnoha center, oslovil i provozovatele očkovacího kamionu.

„V červnu je k dispozici nejvíce dávek od společnosti Pfizer. Je to zdaleka nejvíce od počátku roku, a protože jsme dnes už poměrně limitováni počtem zdravotníků, sester, lékařů, kteří byli zapojeni do očkování v době lockdownu, bereme každou další možnost,“ dokreslil aktuální situaci hejtman Martin Netolický pro CNN Prima NEWS.

I přes počáteční zdržení má za pět dní kamionem projít čtyři a půl tisíce zájemců o vakcínu, zatím pouze těch už dříve objednaných. Podle úspěšnosti se pak provoz případně ještě prodlouží.

Tagy:
Předsedkyně Trikolóry o oponentech: Skopečka z ODS si vážím, Foldyna mě baví
360°

Předsedkyně Trikolóry o oponentech: Skopečka z ODS si vážím, Foldyna mě baví

Zuzana Majerová Zahradníková věří, že krize v hnutí Trikolóra už byla zažehnána, ve volbách by jí udělal radost dvouciferný výsledek. V úctě má některé konkurenční poslance, třebaže jsou názorově jinde. Dobré vztahy má například s Janem Skopečkem z ODS, po lidské rovině jí nevadí Pirát Ondřej Polanský a humorem ji baví Jaroslav Foldyna z SPD, řekla ve speciálu 360° Pavlíny Wolfové.

Babiš mladší se Kalouskovi omluvil za otcovy urážky. Půjdou spolu na pivo
Politika

Babiš mladší se Kalouskovi omluvil za otcovy urážky. Půjdou spolu na pivo

Protože se bývalý poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) omluvy od premiéra Andreje Babiše (ANO) nedomohl ani soudní cestou, rozhodl se vzít pokoru do svých rukou Babišův syn. Ten už někdejšímu ministrovi financí omluvu za „ožralu“, „zloděje zlodějského“ a další hanlivé výroky, které padly z úst jeho otce, napsal. Zároveň junior pozval Kalouska na pivo. Expředseda TOP 09 na nápad kývl.

Synové, manžel, táta, kocouři a psi. Jsem obklopena samci, říká šéfka Trikolóry

Zuzana Majerová Zahradníková neměla jednoduchý nástup do čela hnutí Trikolóra. Nevadilo jí být ve stínu Václava Klause mladšího, když se ale dostala do vedení hnutí, ne všichni se s ní dokázali ztotožnit a musela ustát okopávání kotníků. I v soukromí je obklopena muži – doma má manžela, otce, syny, dva psy a čtyři kocoury, řekla ve speciálním vysílání 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS.

Prymula: Protilátky by měly být brány v potaz. V létě za mě stačí klasické roušky

Vláda by měla brát v potaz hodnoty protilátek. Jejich vysoká hladina stačí k tomu, aby se lidé znovu nenakazili, důkazů je dostatek, myslí si exministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula. Stejně by ocenil, kdyby se v létě mohly vyměnit respirátory za klasické roušky, řekl v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS. Vláda kromě toho schválila placené volno pro očkované státní zaměstnance, podle opozičních politiků by se ale spíše měla zaměřit na fakt, že očkování u praktiků je pomalé.

reklama

Domácí zpravodajství

Manžel šéfky Trikolóry: Jsem vášnivý cyklista, Zuzka má ale moc dioptrií. Skončila i v díře

Jan Majer má pro svou ženu a předsedkyni Trikolóry hlavně slova chvály. Zuzana Majerová Zahradníková se podle něj umí obětovat i pro jeho koníčky – sám je vášnivý cyklista a spolu jezdili na kole. Protože má ale jeho manželka hodně dioptrií, jednou skončila i v díře. O svém muži mluví pochvalně i poslankyně. Ta se těší, až se po volbách sbalí a pojedou si vyčistit hlavu do hor, řekla šéfka hnutí ve speciálu pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Volby by v červenci vyhrálo hnutí ANO. Koalice Spolu těsně předstihla Piráty a STAN

Volby do Poslanecké sněmovny by nyní vyhrálo hnutí ANO s 23,5 procenta hlasů. Koalice Spolu tvořená ODS, TOP 09 a KDU-ČSL by skončila na druhém místě s 21,5 procenta hlasů a o půl procenta by předstihla koalici Pirátů se STAN. Vyplývá to z červencového volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Rozdíl mezi těmito třemi uskupeními ale podle CVVM není statisticky významný a nelze s naprostou jistotou říci, které z nich mělo v době měření největší podporu. Volby se uskuteční 8. a 9. října.

reklama