Belgická televize VTM zveřejnila záběry, které zachycují útěk maďarského europoslance Józsefa Szájera z listopadové gay párty. Na akci vtrhli policisté, protože probíhala v době tvrdých omezení proti šíření koronaviru. Největším překvapením bylo, že jedním z účastníků homosexuálních orgií byl právě i maďarský konzervativec. Ten přitom proslul jako politik, který v rodné zemi práva gayů omezoval.
Akce v Bruselu, na níž bylo více než 20 lidí, nechvalně proslula především kvůli účasti Szájera. Ten je na záběrech, které zveřejnila belgická televize VTM, oděn v duhové čapce, kožené bundě a teplákách. Policisté jej na záběrech televize drží u zdi a zajišťují poté, co se před nimi měl dát na útěk skokem z okraje střechy. Při seskoku se měl lehce poranit.
Podle zveřejněných záběrů na Szájera na střeše upozornil jeden z kolemjdoucích, který jej původně měl za zloděje. Policisté následně při prohledávání europoslance našli pilulku extáze. Szájer, který u sebe neměl ani doklady, ale popřel, že by pilulka byla jeho.
Szájer navíc nyní tvrdí, že celý případ byl již belgickou policií uzavřen a dostal za něj pokutu 250 eur za porušení protikoronavirových opatření. Podle Szájerova vyjádření nedošlo k zahájení stíhání kvůli držení drog a i z jeho strany je celá věc uzavřená.
Manželství je tu kvůli dětem, tvrdí Jochová. Máte nás za devianty, stěžuje si Cibulka
Ostrá hádka se strhla mezi Janou a Romanem Jochovými na jedné straně a registrovanými partnery, moderátorem Alešem Cibulkou a dabérem Michalem Jagelkou, na druhé, v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Důvodem byl spor, zda má být manželství pouze záležitostí mezi mužem a ženou, či nikoliv. Zatímco Jochovi tvrdí, že ano, Cibulka s Jagelkou se naopak ptají, čím jakožto gayové ohrožují „tradiční rodiny“.
Televize zatím zveřejnila jen sestřih trvající zhruba pět minut, ale mělo by dojít i na záznam celého zásahu.
Bojovník za manželství jen pro muže a ženy
Na gay párty v bruselském bytě bylo podle policistů zhruba 25 účastníků, přestože Belgie podobné akce zakázala kvůli obavám ze šíření koronaviru.
Akce se účastnil právě i Szájer, který byl od roku 2004 europoslancem za nejsilnější maďarskou stranu Fidesz premiéra Viktora Orbána. Kvůli své účasti na gay párty posléze rezignoval nejen na funkci europoslance, ale také ve straně, kde přitom patřil mezi nejvýraznější persony.
Paradoxem je, že právě Szájer stál v roce 2011 za přepisováním maďarské ústavy, do níž mimo jiné vepsal, že manželství má být svazkem čistě mezi mužem a ženou. Kvůli tomu je tak v dnešním Maďarsku prakticky zakázáno, aby se gayové či lesbičky mohly stát manželi. K dispozici mají pouze možnost registrovaného partnerství, podobně jako v Česku.