VIDEO: Zemědělci chtějí hubit hraboše jedem. Jak to ohrozí dravce nebo čápy?
Přemnožení hraboši na polích likvidují úrodu. Zemědělci proto spolu s Agrární komorou ČR žádají schválení zvýšení dosavadní povolené dávky jedu, která se vkládá do hraboších děr napříč republikou. Navíc také požadují zvýšení intenzity plošného rozhozu jedu na místech, která jsou postižená nejvíc. Týká se to Prostějovska, Vyškovska a Hané.
Jenže takové zvýšení dávek jedů je smrtelně nebezpečné nejen pro hraboše, ale i pro ostatní volně žijící živočichy. Především pak pro ty, kteří se hraboši živí. Podle ornitologa Jaroslava Kubíčka jsou ohrožení nejen dravci, jako poštolky, káňata nebo sokoli, ale i čápi a volavky. Tito ptáci totiž spořádají nejméně deset hrabošů denně, a pokud jsou hlodavci otrávení, jed v ptačím těle se kumuluje. Mohou tak uhynout na druhotnou otravu.
Ústřední a kontrolní zkušební ústav zemědělství by měl nové podmínky pro nasazení jedů vydat co nejdříve, během několika málo dní. Jinak už bude podle Agrární komory ČR pozdě. Někteří zemědělci se přitom rozhodli bojovat s hraboši právě za pomoci přirozených predátorů – dravců. Těm ale na velkých lánech polí chybí remízky, kde se mohou usadit a díky rozhledu zvýšit svou šanci na úspěšný lov. Proto se začali v polích objevovat bidla.
Jak a koho může jed určený hrabošům ohrozit a co to znamená pro ekosystém? Zeptali jsme se pracovníka Záchranné stanice hl. m. Prahy a ornitologa Jaroslava Kubíčka.