Povolení na plošnou aplikaci jedů na hubení hraboše polního je pozastaveno. Kvůli závažnosti situace a na základě dnešního jednání odborníků na Ministerstvu zemědělství o tom rozhodl ministr zemědělství Miroslav Toman.
„V tuto chvíli jsem pozastavil povolení plošně rozmístit přípravek Stutox II na nejhůře postižených zemědělských plochách. V mnoha okresech sice výskyt hraboše dosahuje kalamity a zemědělcům reálně hrozí škody ve výši stovek milionů korun, ale budeme hledat pro všechny strany přijatelné řešení, které by situaci zklidnilo,“ řekl ministr Toman.
Způsob hubení hrabošů kritizovalo spolu s odborníky i Ministerstvo životního prostředí (MŽP). „My jsme vydali stanovisko nesouhlasné, formou dopisu ministra, ale aniž by Ministerstvo zemědělství čekalo na naši odpověď, rozhodnutí o plošném použití Stutoxu vydalo již v pondělí,“ uvedlo MŽP na sociálních sítích.
Plošné trávení hlodavců vyššími dávkami jedu, než je obvyklé, povolil Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZUZ). „Přípravek STUTOX II může být výjimečně použit ve vyšší dávce při aplikaci pouze do nor hraboše po celém území ČR a ve vyšší dávce při aplikaci rozhozem pouze v okresech ČR, kde je výskyt hraboše hodnocen jako kalamitní,“ popisuje ÚKZUZ na svých stránkách.
Z této výjimky zároveň vyplývají rizika, na které poukazují myslivci i ornitologové. U dravců i šelem totiž hrozí druhotná otrava po požití otrávených hlodavců. A to včetně těch, kteří se řadí mezi chráněné a kriticky ohrožené druhy. To by ale znamenalo porušení předpisů EU a mezinárodní smlouvy. „Proto jsme požádali ÚKZUZ o zasílání hlášení o plánované aplikaci STUTOXu a budeme přímo na místo posílat ČIŽP (tedy ještě před aplikací). Současně jsme zemědělce upozornili, že se nesmí dostat do rozporu se zákonem o ochraně přírody a krajiny, což ÚKZUZ neudělal, a vydaným povolením de facto vystavil zemědělce možným postihům (a přírodu samozřejmě riziku škodlivých zásahů),“ uvádí mluvčí MŽP Petra Roubíčková na sociálních sítích.