Nedávná studie izraelských vědců potvrdila, že onemocnění COVID-19 snižuje kvalitu spermií. Jsou zhruba třikrát pomalejší a jejich počet je mnohem nižší, upozornil výzkumný pracovník Behzad Hajizadeh Maleki s tím, že se lze obávat i úplné neplodnosti. A to u pacientů, kteří prodělali onemocnění s těžkými či středně vážnými příznaky.
I když zpracovatelé studie nemohli s jistotou potvrdit, že došlo k jasnému snížení plodnosti, varovali, že existují všechny důvody, proč je třeba mužský reprodukční systém monitorovat. „Myslíme, že je nutné sledovat pacienty s koronavirem mužského pohlaví během jejich zotavování,“ řekli mikrobiolog Yu Tian a reprodukční biolog Li-quan Zhou webu ScienceAlert.
PŘEHLEDNĚ: Vědci odhalili nové příznaky covidu. Některé jsou opravdu bizarní
Kašel, vysoká teplota, ztráta čichu a chuti patří mezi nejčastější příznaky onemocnění COVID-19. Vědci z Velké Británie však poukazují na stovky případů, kdy se nákaza projevila trochu nečekaným způsobem. Podle nich může být i škytavka známkou toho, že se virus dostal do těla. Další zprávy hovoří o náhlé ztrátě vlasů, zvonění v uších či dvojitém vidění.
Výzkumníci se důkladně seznámili se způsobem, jakým se virus dostává do těla. Podle nich používá receptor ACE2 (Angiotenzin-konvertující enzym 2 je enzym navázaný na buněčné membrány buněk umístěných v plicích, tepnách, srdci, ledvinách a střevech, pozn. red.). „Tento receptor se nachází v mnoha různých tkáních po celém těle. A pitvy ukázaly, že se virus může dostat na nejrůznější místa,“ podotkl virolog Stephen Griffin z lékařské fakulty univerzity v Leedsu. Receptor ACE2 se vyskytuje také na povrchu buněk varlat, právě od tohoto zjištění se odvinula i izraelská studie.
Účinky na spermie jsou spojeny s jejich nižší kvalitou a sníženým potenciálem plodnosti.
Dřívější studie, zjišťující přítomnost viru ve vzorcích spermatu, přispěly k rostoucí potřebě se výzkumem zabývat, avšak některá zjištění nebyla shodná. Nyní se však zdá, že se váha důkazů přiklání ve prospěch argumentů, že testikulární buňky (týkající se varlat, pozn. red.), které podporují vývoj spermií a produkují testosteron, jsou covidem poškozovány.
Nedávno zveřejněná studie prováděná výzkumníky z univerzity Justus-Liebig v Německu a univerzity Allameh Tabataba'i v Íránu uvádí přímé důkazy právě takových škod. „Tyto účinky na spermie jsou spojeny s jejich nižší kvalitou a sníženým potenciálem plodnosti,“ uvedl vedoucí výzkumný pracovník Behzad Hajizadeh Maleki.
„Ačkoli následky onemocnění v podobě ovlivnění spermií měly tendenci se časem zlepšovat, zůstávaly významně horší u pacientů, kteří měli vážný či středně vážný průběh nemoci,“ upozornil vedoucí výzkumu. Co to znamená pro muže zotavující se z koronaviru do budoucna, zatím není jasné. Autoři studie totiž plánují věc dále zkoumat.