Kašel, vysoká teplota, ztráta čichu a chuti patří mezi nejčastější příznaky onemocnění COVID-19. Vědci z Velké Británie však poukazují na stovky případů, kdy se nákaza projevila trochu nečekaným způsobem. Podle nich může být i škytavka známkou toho, že se virus dostal do těla. Další zprávy hovoří o náhlé ztrátě vlasů, zvonění v uších či dvojitém vidění.
Některé příznaky spjaté s onemocněním COVID-19 se projevují poněkud bizarním způsobem. Deník Daily Mail jako příklad uvádí 33letou ženu z francouzského Štrasburku, kterou minulý rok přivezli do nemocnice poté, co běhala nahá v suterénu budovy a slyšela hlasy. Žena v minulosti žádnými duševními chorobami netrpěla, její srdeční frekvence a krevní tlak byly také v pořádku. Avšak mluvila nesouvisle a navíc byla přesvědčena, že ji odvezli nikoliv do nemocnice, ale na hrad.
Rouška versus respirátor: Jaký je v nich rozdíl a co přesně máme podle vlády nosit?
Češi budou muset z pondělí na úterý sundat své látkové roušky na některých místech. Ministerstvo zdravotnictví kvůli britské mutaci koronaviru nařídí povinné nošení respirátorů FFP2 nebo dvou chirurgických roušek v hromadné dopravě, obchodech či v nemocnicích. Jaký je rozdíl mezi rouškami a respirátory? Čtěte v článku.
Netrpěla žádným z obvyklých symptomů nákazy, přesto měla pozitivní test na covid. V lékařské zprávě bylo uvedeno, že virus napadl její centrální nervový systém a způsobil „mnohočetné neurologické a psychiatrické následky“.
Zprávy o takto neobvyklých, ale závažných symptomech spjatých s onemocněním COVID-19 vedly britské vědce k založení národního monitorovacího programu CoroNerve, který sleduje neurologické komplikace spjaté s covidem. Stovky případů poukazují na to, že se onemocnění může projevovat spíše na psychice člověka než na jeho těle.
Vědci poukázali také na to, že řeč může být překvapivě jednou z prvních věcí, kterou virus ovlivní, i když jsou takové symptomy poměrně vzácné. Jeden takový případ se objevil ve zdravotnickém středisku ve Filadelfii.
Lékaři tam byli zmateni poté, co k nim nastoupila 53letá žena, která kromě obvyklých příznaků nákazy, jako je kašel a horečka, měla také jeden méně obvyklý. Přes noc se u ní objevilo silné koktání. Stav trval více než týden poté, co měla pozitivní test. Lékaři měli podezření, že virus pronikl do jejího centrálního nervového systému, kde napadl mozkové buňky odpovědné za ovládání řeči. Dokonce i škytavka tak může být známkou toho, že se virus dostal do vašeho těla.
Náhlá ztráta vlasů či zvonění v uších
V červencové zprávě časopisu American Journal Of Emergency Medicine poukázali lékaři z Cook County Hospital v Chicagu na případ 62letého muže, který škytal čtyři dny, ale nevykazoval žádné další příznaky nákazy. Když mu provedli rentgenové a CT vyšetření hrudníku, našli charakteristické znaky covidu. Muže v nemocnici léčili několik dní, a až poté, co se infekce zbavil, se zastavila i jeho škytavka. Podle lékařů totiž covid napadl jeho bránici.
Další vědecké zprávy hovoří o náhlé ztrátě vlasů, zvonění v uších, dvojitém vidění, a dokonce o potížích s močením jako o prvních známkách infekce covid.
Podle vědců může být řada těchto příznaků způsobena tím, že receptor ACE2, přes který koronavirus proniká do těla, se nachází po celém těle, od mozku, žaludku a plic až po kůži, kostní dřeň a ledviny. „Stále existuje spousta věcí, které o tomto viru nevíme,“ řekl virolog Stephen Griffin z lékařské fakulty univerzity v Leedsu. „Ale jedna věc, kterou víme, je, že receptor ACE2 se nachází v mnoha různých tkáních po celém těle. A pitvy ukázaly, že se virus může dostat na nejrůznější místa,“ podotkl.
Virolog John Oxford z Univerzity Queen Mary v Londýně pak uvedl, že mnoho virů by pravděpodobně vykazovalo podobnou rozmanitost účinků, jaké lze pozorovat u covidu. Rozdíl spočívá pouze v rozsahu infekce. „Tyto neobvyklejší příznaky pravděpodobně vidíme hlavně kvůli velkému počtu infikovaných lidí,“ podotkl.