Střední Evropa na rozcestí
Střední Evropa stagnuje, Visegrádská čtyřka by se měla rozšířit i na země typu Srbska, Rakouska a Řecka. Zaznělo to od řečníků konference Střední Evropa na rozcestí, kterou v pražském hotelu Pyramida pořádá spolek Patrimonium Sancti Adalberti. Před zraky odborníků z několika států na ní již v pátek převzala maďarská historička Mária Schmidt svatovojtěšskou cenu Pretium Sancti Adalberti.
Visegrádská skupina by se měla rozšířit i o státy jako Srbsko, Rakousko, Řecko, se kterými má střední Evropa společné historické i kulturní kořeny. Tak zní jedno z hlavních témat, kterým se věnuje víkendová konference Střední Evropa na rozcestí v pražském hotelu Pyramida.
Akci pořádanou spolkem Patrimonium Sancti Adalberti zaštiťuje kardinál Dominik Duka. Střední Evropa podle něj stojí před situací, která bude psát novou mapu třetího tisíciletí.
ČTĚTE TAKÉ: Kritizované střídání času se blíží. Ovlivní dopravu i psychiku, konec změny Čechy rozděluje
„Je to období určité proměny civilizačních procesů. Ale také počínající kulturní války, kterou nevede stávající civilizace, ale určité směry a proudy, které se domnívají, že nová doba potřebuje nové formy,“ sdělil Duka pro CNN Prima NEWS.
Sobotní panelové diskuze se vedle mnohých zahraničních odborníků zúčastnil i poslanec Patrik Nacher (ANO). Spolu s ostatními si vyslechl debatu o tom, že centrální část kontinentu potřebuje posílit svou bezpečnost. Odpolední program se zaměří na hospodářskou spolupráci a roli střední Evropy v měnícím se světě.
Už v pátek účastníci konference tleskali maďarské historičce Márii Schmidt, která obdržela Cenu svatého Vojtěcha za mír, svobodu a spolupráci v Evropě.
Ředitelka budapešťského Muzea teroru, zabývajícího se perzekucemi za fašistického a komunistického režimu, ve svém projevu uvedla, že ve středoevropské spolupráci je důležité myslet na společné historické i náboženské kořeny.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Svědci a zpovědní tajemství? Česko řeší smlouvu s Vatikánem, experti poukazují na problémy