Střední Evropa na rozcestí
Střední Evropa stagnuje, Visegrádská čtyřka by se měla rozšířit i na země typu Srbska, Rakouska a Řecka. Zaznělo to od řečníků konference Střední Evropa na rozcestí, kterou v pražském hotelu Pyramida pořádá spolek Patrimonium Sancti Adalberti. Před zraky odborníků z několika států na ní již v pátek převzala maďarská historička Mária Schmidt svatovojtěšskou cenu Pretium Sancti Adalberti.
Visegrádská skupina by se měla rozšířit i o státy jako Srbsko, Rakousko, Řecko, se kterými má střední Evropa společné historické i kulturní kořeny. Tak zní jedno z hlavních témat, kterým se věnuje víkendová konference Střední Evropa na rozcestí v pražském hotelu Pyramida.
Drulák: Stává se z nás periferie. Pokud střední Evropa nespojí, budou za nás rozhodovat jiní
Česko a státy střední Evropy se stávají pouhou periferií západní Evropy a pokud se nespojí, aby vytvořily silný geopolitický celek, hrozí, že za ně bude rozhodovat někdo jiný. V pořadu Zprávy PLUS na CNN Prima NEWS to řekl politolog Petr Drulák. S tím souhlasil poslanec Patrik Nacher (ANO), který připomněl specifické zájmy těchto zemí.
Akci pořádanou spolkem Patrimonium Sancti Adalberti zaštiťuje kardinál Dominik Duka. Střední Evropa podle něj stojí před situací, která bude psát novou mapu třetího tisíciletí.
ČTĚTE TAKÉ: Kritizované střídání času se blíží. Ovlivní dopravu i psychiku, konec změny Čechy rozděluje
„Je to období určité proměny civilizačních procesů. Ale také počínající kulturní války, kterou nevede stávající civilizace, ale určité směry a proudy, které se domnívají, že nová doba potřebuje nové formy,“ sdělil Duka pro CNN Prima NEWS.
Sobotní panelové diskuze se vedle mnohých zahraničních odborníků zúčastnil i poslanec Patrik Nacher (ANO). Spolu s ostatními si vyslechl debatu o tom, že centrální část kontinentu potřebuje posílit svou bezpečnost. Odpolední program se zaměří na hospodářskou spolupráci a roli střední Evropy v měnícím se světě.
Už v pátek účastníci konference tleskali maďarské historičce Márii Schmidt, která obdržela Cenu svatého Vojtěcha za mír, svobodu a spolupráci v Evropě.
Ředitelka budapešťského Muzea teroru, zabývajícího se perzekucemi za fašistického a komunistického režimu, ve svém projevu uvedla, že ve středoevropské spolupráci je důležité myslet na společné historické i náboženské kořeny.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Svědci a zpovědní tajemství? Česko řeší smlouvu s Vatikánem, experti poukazují na problémy