Žokej Pavel Složil mladší se spolu s ryzákem Talentem stal hrdinou letošní Velké pardubické, jednoho z nejslavnějších evropských dostihů. Kvůli tomu, že svého koně před cílem udeřil bičíkem desetkrát – což je o dvě rány více, než povoluje řád – musí zaplatit pokutu. A ta se rovná celé prémii, kterou dostal za triumf.
Vítězství na Velké se momentálně rovná odměně ve výši 1,2 milionu korun. Ta je zcela odskočená od toho, jaké finance přináší kterékoliv jiné dostihy v Česku. Žokej, který dovede koně do cíle na prvním místě, však z této částky vidí malinký zlomek. Prémii pobírají majitelé a ti pak po pěti procentech rozdají trenérovi, ošetřovatelům a jezdci.
Pavel Složil mladší, jenž v závěrečných metrech s Talentem předběhl Jaroslava Myšku v sedle Evžena, tedy za životní závod získal 60 tisíc korun. Těchto peněz se ale nyní musí vzdát. Mohou za to přísná pravidla, která určuje dostihový řád – konkrétně paragraf 316. K tomu ještě přišel o licenci na dva závody. Talenta totiž těsně před cílem „motivoval“ až příliš.
Nový Taxis už žokeje tolik neděsí. Kosti na Velké Pardubické lámala jiná překážka
Taxisův příkop se při nedělní Velké pardubické představil v novém hávu, který nenahání takovou hrůzu. Úprava slavné překážky vedoucí k větší bezpečnosti pro koně i žokeje v dostihovém světě vzbudila kontroverze. Kritici zmiňovali, že náročný pardubický kros tím přijde o prestiž. Samotní jezdci si však nový Taxis při premiéře pochvalovali.
„Žokej Pavel Složil mladší v závěrečné fázi dostihu (po absolvování předposlední překážky) v sedle koně Talent použil bičík desetkrát. Maximální povolený počet pobídek bičíkem v průběhu celého dostihu je omezen na osm,“ je napsáno v prohlášení Pořádkové komise, která převzala případ od Dostihové komise. Jelikož šlo o několikátý Složilův prohřešek, dostal uvedený trest.
Komise dále dodala: „Z videozáznamu je jasně patrné, že se nejedná o přiměřené použití bičíku jako pomůcky pro udržení koně v přímém směru při vybočení, ani o jeho příležitostné použití k upomenutí koně na nutnost soustředit se na dostih. Zejména před odskokem, či po chybě na skoku.“
V přehledu sankcí se u 23letého Složila, který majitelům koní za svoji kariéru vydělal přes 17 milionů korun, objevila pokuta za nadměrné použití bičíku už v roce 2014. Tehdy ale šlo o pouhých 200 korun.
V Norsku ani ránu
Trestání žokejů za využití nástroje, který mají při dostizích v ruce, je mezi samotnými jezdci ožehavým tématem. Většinou se shodují na tom, že intenzivní práskání bičíkem je nepřijatelné, ale někdy to bez pobídky zkrátka nejde. „To novodobé tažení proti bičům se mi nelíbí. Nikdy jsem bič nějak intenzivně nepoužíval a nepatřím k jeho vyznavačům, ale bez něj to prostě nejde. Kůň je 500kilové zvíře a bez biče se nedá jezdit,“ řekl před časem Josef Bartoš – trojnásobný vítěz Velké pardubické – pro web Jezdci.cz.
Oproti některým zemím jsou pravidla v Česku ohledně používání bičíku ještě celkem benevolentní. Potenciálním problémům s ochránci zvířat nejvíce předchází ve Skandinávii. V Norsku je bičík úplně zakázaný, třeba ve Švédsku jsou povoleny tři údery. Donedávna se bez omezení konaly dostihy třeba v Irsku, předloni tamní autority šly s celosvětovým trendem a omezily počet pobídek na devět.
V tuzemsku platí pro překážky oněch osm úderů, v rovinových dostizích lze bičík využít maximálně šestkrát.