Za starou vkladní knížku stále můžete získat milion. Podívejte se, zda vám výhra neleží doma

Vkladní knížky mizí z nabídek bankovních domů. Od druhé poloviny března přestala dětské a výherní varianty tohoto finančního produktu poskytovat Česká spořitelna. Nebyl o ně zájem a uložené prostředky se pohybovaly v průměru okolo tisícovky korun. V nabídce je má už pouze ČSOB. Vyhrát za ně ale můžete stále vysokou částku. Kterých vkladních knížek se to týká?

Česká spořitelna obyčejné vkladní knížky nenabízí už 11 let. Nyní nastává konec i dětských a výherních vkladních knížek. Může za to mizivý zájem o tento produkt, který zejména v minulém století byl velmi populární. „Důvod je jednoduchý. Kvůli nízkému zájmu nových klientů jsme ukončili nabídku zakládání nových vkladních knížek,“ řekl pro CNN Prima NEWS mluvčí spořitelny Filip Hrubý.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Česko není připravené na krize a mimořádné události, varuje NKÚ. Stát mnohé situace podcenil

Podle něj před čtyřmi lety vedla spořitelna okolo milionu vkladních knížek. V poslední době ale zájem klesl na 700 tisíc, přičemž první polovinu tvořily dětské vkladní knížky a druhou výherní. Úroky na dětských vkladních knížkách nebyly příliš vysoké. Úročení 2 procenta bylo do zůstatku 250 tisíc. Nad tento limit pak úrok spadl na 0,01 procenta. Ke vkladu náležely také bonusy, jako 500 korun za dosažení věku 12 let dítěte a bonus 1000 korun při dosažení 18 let. V plnoletosti pak mohli lidé získat nejvyšší úrok do 26 let ve výši 0,5 procenta.

Vklady na výherní variantě nebyly nijak úročené a sloužily pouze k tomu, že dvakrát do roka proběhlo slosování mezi jejími majiteli o jeden milion korun. Podmínkou bylo, že vklad na vkladní knížce byl minimálně jeden tisíc korun.

Slosování probíhá dvakrát za rok, tedy 1. května a 1. listopadu. S losováním se ale nadále pokračuje. „Na tom se nic nemění,“ řekl Hrubý.

Se zrušením nabídky vkladních knížek ale nedochází k úplnému konci. Pokud mají lidé doma i několik desítek let starou vkladní knížku, tak se nemusejí obávat ztráty finančních prostředků. Často se vkladní knížky nalézají v pozůstalostech příbuzných. V tomto případě jsou ale vkladní knížky součástí dědictví.

Vkladní knížky nabízí jen ČSOB

Dříve populární vkladní knížky postupně mizí z nabídek bank. Jediná ČSOB zatím drží tento produkt pro širokou veřejnost. A jaké jsou podmínky?

Vkladní knížku si můžete sjednat na pobočkách České pošty. Maximální úrok pro dospělé je 0,15 procenta ročně při dvouleté výpovědní lhůtě. Při tříměsíční výpovědní lhůtě je úrok 0,05 procenta a bez výpovědní lhůty 0,01 procenta.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Čas říct si o vyšší plat je právě teď, tvrdí experti. Nesmí se to ale přehnat, upozorňují

Dětské vkladní knížky mají základní úrok 0,5 procenta ročně. I ČSOB nabízí prémii k narozeninám. Pokud rodiče založili vkladní knížku s deseti tisíci a ke každým narozeninám přispěli tisícovkou, tak banka v 18 letech nabízí prémii 323 korun.

Tagy:
banka úrok Česká spořitelna Česko Československá obchodní banka, a. s. Vkladní knížka