ZPRÁVY PLUS, Vladimír Pikora, Petr Bartoň - 3.4. v 10:30
Podle ekonoma Vladimíra Pikory nastal ideální čas na to, aby lidé řekli svým zaměstnavatelům o vyšší mzdu. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že tomuto kroku nahrává nízká nezaměstnanost i vyšší poptávka firem po zaměstnancích. Ekonom Petr Bartoň je přesvědčen, že vhodná příležitost požádat o navýšení platu trvá již 15 let. Považuje to za „chronický problém české ekonomiky“.
Pikora reagoval na úterní vyjádření ekonoma Lukáše Kovandy o tom, že by si lidé měli svým šéfům říct o 20 až 25procentní zvýšení mzdy. Takové číslo mu přijde jako hraběcí rada. „Neumím si představit, že bych požadoval ihned tak ohromné navýšení,“ řekl v pořadu Zprávy Plus.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Evropská komise uvolnila pro Česko dotace za 702 milionů eur na zmírnění hospodářské krize
Požádat o lepší, byť ne přehnaně vysokou mzdu, je ale na místě. Většina firem se podle Pikory tváří, jako by se jich inflace spojená s nárůstem mezd netýkala. „Určitě je nyní prostor a čas si říct o vyšší platy. Nejen proto, že firmy mají peníze, ale také z toho důvodu, že lidí je kvůli nízké nezaměstnanosti málo a špatně se shánějí,“ poznamenal expert.
Neekologické kotle od září končí. Co hrozí Čechům, když v nich budou topit dál?
Kotlíková revoluce je na spadnutí. Od letošního září bude platit zákaz kotlů starších emisních tříd. Takových je ale mezi lidmi stále kolem 150 tisíc. Topenáři proto očekávají, že hlavní nápor objednávek na výměnu by mohl přijít až ke konci léta. Kvůli velkému zájmu a vytíženosti topenářů by pak uživatelé nemuseli výměnu stihnout. Pokuta za užívání starého kotle by se přitom mohla vyšplhat až k 50 tisícům.
Podobně to vidí i další ekonom Petr Bartoň. „Vhodná příležitost si říct o přidání je v Česku už minimálně posledních 15 let. Souvisí to s nejnižší nezaměstnaností napříč členskými státy Evropské unie,“ zdůraznil Bartoň.
„Kdy jindy si říct o zvýšení mzdy, když svým způsobem schází lidé? Toto nastavení vnímám jako chronický problém české ekonomiky. Požádat ale o 20 až 25 procent je absolutně mimo planetu a jakákoliv data,“ dodal ekonom.
Odhadl také, že nedávný propad reálných mezd doženeme během dvou let. „Pokud by si zaměstnanci řekli o tak skokové navýšení, znamenalo by to pro celou ekonomiku i pro ně samé cestu do pekel, vlivem níž by se rušila pracovní místa. Kumulativní efekt po jednostranném navyšování by totiž firmy zruinoval,“ shrnul Bartoň.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Investice do automobilů nevyžadují miliony. Expert popsal, na co se mají sběratelé zaměřit