Vláda důchodovou reformou ožebračí lidi, míní Maláčová. Nerudová si přála politický konsensus

Jana Maláčová (SOCDEM) a Danuše Nerudová (STAN)

Co na to vaše peněženka, Danuše Nerudová, Jana Maláčová - 30.10. v 17:55

Vládní návrh důchodové reformy by měl být založen na širokém politickém konsensu, myslí si europoslankyně Danuše Nerudová (STAN). Jedině tak má v jejích očích reforma šanci napravit současný dlouhodobě neúnosný důchodový systém. Podle Jany Maláčové (SOCDEM) ale reforma poškodí a ožebračí pracující lidi. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS zároveň upozornila, že Češi nebudou schopni pracovat až do 67 let.

Maláčové se nelíbil zamýšlený způsob financování nové důchodové reformy. „Důchodový systém potřebuje dofinancovat, to je jasné, ale proč zase brát na úkor pracujících lidí?“ položila ve studiu otázku Maláčová.

ČTĚTE DÁLE: Více peněz na prevenci, schválila vláda. Jak to bude s bílými plombami u zubaře?

„Vláda nepředložila žádnou analýzu. Kolik nás to bude stát na nemocenské, na invalidních důchodech nebo na podpoře v nezaměstnanosti,“ pokračovala Maláčová. „Tahle vláda jediné, co umí, tak je ožebračování lidí,“ konstatovala někdejší ministryně práce a sociálních věcí.

Koalice našla základ shody na penzi náročných profesí, řekl Vojtko. Řešením může být spoření

Vládní koalice našla základ shody na penzi náročných profesí. O důchodu pro pracovníky takzvané třetí kategorie bude dál jednat pracovní skupina. Řešením by mohlo být spoření na stáří s příspěvkem zaměstnavatelů. Na tiskové konferenci klubu hnutí STAN ve Sněmovně to v úterý řekl jeho poslanec Viktor Vojtko. Původní návrh počítal s dřívější penzí pro pracovníky z takzvané čtvrté kategorie a zčásti třetí kategorie, týkal se asi 120 tisíc lidí. Poslanci ODS a TOP 09 navrhli omezení jen na čtvrtou kategorii pracovníků, tedy na 12 tisíc osob. Vládní zákonodárci shodu neměli.

Do důchodu v 67 letech

Trnem v oku pro Maláčovou je i plánovaný posun věku odchodu do důchodu na 67 let. „Povede to k tomu, že lidé budou odcházet do předčasného invalidního důchodu. V profesích jako slévač, brusič nebo zdravotní sestra lidé zkrátka nevydrží pracovat do 67 let věku,“ nechala se slyšet politička.

Podle Nerudové jsou dílčí návrhy reformy stále předmětem debat. „Odchod do důchodu ve věku 67 let se týká generace narozené v roce 1989 a mladší,“ poukázala.

„Pokud budeme příští rok zpět v Poslanecké sněmovně, tak skutečně lidé půjdou do důchodu maximálně v 65 letech,“ nastínila Maláčová. „I ministerstvo zdravotnictví při přípravě toho zákona řeklo, že lidé v Česku nevydrží pracovat do 67 let,“ dodala.

Nerudová byla ze slov Maláčové dotčená. „Jsem tady z těch diskusí a z té nezodpovědnosti strašně zklamaná,“ prohlásila. „Takové ty silácké řeči, že až se dostaneme do vlády, tak to zrušíme, až budeme zvoleni, tak to zrušíme... jen tím podkopáváme důvěru lidí v náš stát,“ dodala. „Důchodová reforma musí být založena na širokém politickém konsensu,“ vyslovila na závěr své přání europoslankyně.

Jak Nerudová hodnotila dílčí návrhy důchodové reformy od poslanců ODS a TOP 09? V čem ještě v otázce penzijní reformy udělala vláda podle Maláčové chyby? Nejen to se dozvíte ve výše přiloženém videu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Fico v ruské televizi kritizoval EU. Efekt bude minimální, Kreml ho odpálkoval, říká Just

Tagy: