Změny v důchodovém systému
Vládní koalice našla základ shody na penzi náročných profesí. O důchodu pro pracovníky takzvané třetí kategorie bude dál jednat pracovní skupina. Řešením by mohlo být spoření na stáří s příspěvkem zaměstnavatelů. Na tiskové konferenci klubu hnutí STAN ve Sněmovně to v úterý řekl jeho poslanec Viktor Vojtko. Původní návrh počítal s dřívější penzí pro pracovníky z takzvané čtvrté kategorie a zčásti třetí kategorie, týkal se asi 120 tisíc lidí. Poslanci ODS a TOP 09 navrhli omezení jen na čtvrtou kategorii pracovníků, tedy na 12 tisíc osob. Vládní zákonodárci shodu neměli.
„Můžu tady říci, že jsme dospěli k nějakému základu koaliční shody. Vytvořila se pracovní skupina, která bude tuto kategorii tři ještě nadále řešit. Budeme usilovat o to, abychom dokázali najít řešení především v tom spořicím pilíři, které této skupině umožní za příspěvku zaměstnavatelů právě odcházet třeba do předdůchodu, případně kompenzovat jejich finanční prostředky a příjmy během předčasného důchodu tak, aby i pro tuto skupinu byla jasná cesta, jak mohou při náročné pozici do důchodu odejít dříve bez buďto penalizací, nebo díky samotným úsporám,“ řekl Vojtko.
ČTĚTE DÁLE: „Chameleon Babiš“ rozšíří proruský blok, píše Politico. Za článkem stojí exmluvčí z vnitra
Závěrečné projednávání důchodové reformy ve Sněmovně začalo ve středu. Navržený zákon počítá s tím, že by nárok na dřívější důchod mohli mít pracovníci nejrizikovější čtvrté kategorie i části třetí kategorie, kteří pracují s fyzickou zátěží, vibracemi, v chladu či teple. Zaměstnavatel by za ně platil o pět procentních bodů vyšší odvody.
VIDEO: Křeček s Paroubkem komentovali důchodovou reformu
Poslanecký návrh TOP 09 a ODS ponechává dřívější penzi jen pracovníkům čtvrté kategorie, tedy asi desetině původního počtu. Reaguje tak na pomalejší navyšování důchodového věku o měsíc místo původních až dvou měsíců ročně.
Část koaličních poslanců měla problém omezenou verzi podpořit. STAN už dřív navrhoval, aby se důchod lidí ve třetí kategorii rizik řešil spořením. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) minulý týden novinářům řekl, že koalice musí shodu najít. „Je potřeba, aby se řeklo, máme 104 hlasů (poslanců koalice), nemáme 104 hlasů – a pro co těch 104 hlasů případně máme,“ uvedl ministr.
Koalice Spolu vyzdvihuje hlavně nutnost udržitelnosti důchodového systému. Úprava systému podle ní reflektuje stárnutí populace a zabraňuje rostoucímu zadlužování.
Reformu tedy obecně podporuje i hnutí STAN, nicméně podle něj by se měl klást větší důraz na zranitelnější skupiny – lidi s nižšími příjmy nebo na ty, kteří pracují v náročnějších profesích.
Hlasitá kritika zaznívá z opozice. Hnutí ANO kritizuje zejména zvyšování věku odchodu do důchodu i rychlost zavádění změn. Vláda by měla zpomalit a brát ohledy na aktuální potřeby občanů. S celou reformou pak zásadně nesouhlasí i SPD. Reforma podle hnutí zhorší finanční situaci ve všech českých rodinách. SPD by naopak podporovalo porodnost nebo by zavedlo opatření proti daňovým únikům.
Piráti uvedli, že pokud by prošel poslanecký návrh s omezením dřívějších penzí za práci v riziku, nepodpořili by celou reformu.
Sněmovní sociální výbor minulý pátek nedoporučil dolní komoře omezení původní verze dřívějších penzí schválit. Vyslovilo se tak 12 z 18 přítomných členek a členů z opozice i koalice, šest se zdrželo. Ministerstvo práce mělo neutrální postoj.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pavel přečetl jen povinné fráze a klišé, řekl Kolář. Vyznamenání chartistů působilo podle něj komicky