Na paradoxní situaci upozornily Podnikatelské odbory. V otevřeném dopise pro ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO) se podivují nad stavem, kdy Finanční správa žádá zpět kompenzační bonus, onu tak zvanou Petadvacítku, neboli příspěvek 25 000 korun. Chce peníze vrátit od těch OSVČ, které na zavření své živnosti reagovaly tak, že se nechaly dočasně zaměstnat nebo pracovaly na dohodu. Reakci ministryně Schillerové CNN Prima NEWS zjišťuje.
„Živnostníci, kteří se rozhodli postavit k nastalé situaci aktivně a nechali se dočasně zaměstnat v oborech, které nebyly zasaženy opatřeními vlády, zcela ztratili nárok na kompenzační bonus. Přitom si však svou prací často vydělali méně, než jaká by jim příslušela státní podpora,“ uvedl za Podnikatelské odbory jejich předseda Radomil Bábek v dopise.
Pravidla pro kompenzační bonus totiž vylučují OSVČ, které jsou účastny na nemocenském pojištění jako zaměstnanci, tedy ty s příjmem ve výši alespoň tři tisíce, v případě práce na dohodu je to příjem deset tisíc.
Součástí otevřeného dopisu je i příběh živnostnice, která na zákaz činnosti reagovala tím, že pracovala na dohodu v supermarketu a zároveň požádala o kompenzační bonus. Když přišla výzva k jeho vrácení, postěžovala si, že by se jí vyplatilo „sedět doma a jen natáhnout ruku“.
„Živnostníci se ocitli ze dne na den bez příjmů a samozřejmě si museli zajistit alespoň minimum peněz na přežití. Ty, kteří se takto zachovali, a nemohli jinak, nyní trestáte odebíráním podpory a dokonce pokutami,“ napsal Schillerové dále Bábek s žádostí o brzkou nápravu stavu.
500 korun na den
Redakce CNN Prima NEWS požádala v SMS o reakci ministryni Schillerovou, na reakci čeká. Oslovila také Generální finanční ředitelství s dotazem, kolik času OSVČ na vrácení kompenzačního bonusu mají a v kolika případech už byla výzva na „neoprávněné užívání podpory“ odeslána.
Kompenzační bonus je podpora pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), na které dopadla vládní omezení proti šíření koronaviru. Tedy na ty, kterým byla v nouzovém stavu zastavena či omezena činnost a přišly o tržby. Výše kompenzačního bonusu činí 500 korun za každý kalendářní den bonusového období.
Za dobu od 12. března do 30. dubna tedy jde o podporou v maximální výši 25 tisíc korun. OSVČ ale mohou i nadále žádat o peníze i v prodlouženém období od 1. května do 8. června, maximálně tedy o 19 500 korun.
💥 AKTUÁLNĚ 💥 Celkem již žadatelům za obě bonusová období bylo vyplaceno nebo je přikázáno vyplatit téměř 18 mld. Kč.
— Finanční správa ČR (@financnisprava) June 3, 2020
✔Zpracované žádosti:
bonusové období 1⃣ ▫ 517 510
bonusové období 2⃣ ▫ 286 956 pic.twitter.com/4urevZL1OO