PARTIE TEREZIE TOMÁNKOVÉ, Jakub Kulhánek, Vít Rakušan - 6.6. v 11:00
Česká republika nedokázala mezi spojenci vyjednat dostatečnou koordinaci diplomatické reakce vůči Kremlu poté, co bylo odhaleno zapojení ruských tajných služeb do výbuchů ve Vrběticích. V Partii Terezie Tománkové to řekl předseda hnutí STAN Vít Rakušan. Spojenci podle něj vidí, že nejvyšší státní představitelé u nás zpochybňují tajné služby. Česko proto musí ukázat, že má v zahraniční politice jeden hlas.
„Chtěl bych poděkovat Estonsku, Litvě, Lotyšsku a dalším, že vyhostili ruské diplomaty. Merkelová údajně kritizovala českou stranu, že to nebylo dobře koordinováno, také Johnson řekl, že reakce měla být koordinována dříve. Příčiny jsou také ty, že spojenci vidí, co se tu děje. Zeman, Benešová a další vládní představitelé, kteří zpochybňují bezpečnostní služby. Musíme ukázat, že vláda má jeden názor, jeden hlas,“ řekl Rakušan.
Opozice reakci vlády podle něj podporovala, kabinet se však neshodl mezi sebou. „Kromě SPD a KSČM jsme všichni vládu podporovali. Jedním hlasem však nebyla schopna mluvit vláda a prezident. Ve chvíli, kdy vidíme, že se po Salisbury vyhošťuje a kvůli Vrběticím ne. Základní jasný signál tady nebyl. Můžeme si za to sami,“ sdělil.
Podle ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD) však není prokázané, že by německá kancléřka Merkelová Českou republiku skutečně kritizovala. „Je to citace z nějakého zdroje, kancléřka to nikdy nepotvrdila. Před dvěma týdny jsem byl v Berlíně a můj protějšek Heiko Maas vyjádřil jasnou podporu ČR, podporuje naše kroky, nic nezpochybňoval. Já chápu, že je atmosféra vyostřená, ale nepomáhá, že opozice mluví o nedostatečné reakci,“ sdělil ministr.
Razantní prohlášení diktátory nebolí
Spojenecké státy nás podle něj podpořili razantními prohlášením. „Podle prohlášení, co jsme od partnerů v zahraničí dostali, nás podporují všichni,“ doplnil.
To však podle Rakušana nestačí. „Razantní prohlášení nikdy nikoho nebolí, jsou hezké v novinách, diktátorům to ale neublíží,“ reagoval předseda hnutí STAN.
Roztržka ČR a Ruska je vyústěním zjištění českých vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb. Česko v dubnu rozhodlo o vyhoštění 18 pracovníků ambasády, které označilo za důstojníky ruských tajných služeb. Moskva reagovala vyhoštěním 20 diplomatů či zaměstnanců české ambasády v ruské metropoli.
Poté rozhodla česká vláda o vyhoštění dalších pracovníků, na jejichž odjezd dostalo Rusko čas do konce května. Moskva pak oznámila, že přechází v počtech pracovníků ambasád „na striktní paritu“.
Vít Rakušan Zdroj: CNN Prima NEWS