Opozice vítá, že vláda přerušila projednávání novely zákona o ochraně veřejného zdraví, která by dala větší pravomoci ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi (za ANO). Šéf hnutí STAN Vít Rakušan prohlásil, že ministři očividně dostali rozum.
„Chtěli bychom vládě poděkovat, že přerušila projednávání novely zákona o ochraně veřejného zdraví,“ prohlásil na úterní tiskové konferenci ve Sněmovně Rakušan.
„Vláda očividně dostala rozum. Ten návrh, který připravovala, odporoval dělbě moci v našem státě,“ upozornil lídr Starostů a nezávislých.
„Je to pozitivní. Ale uvidíme, s čím vláda přijde. Podle našeho názoru není potřeba úprava legislativy, vláda má možnost jednat,“ řekl šéf ODS Petr Fiala.
Rozhodnutí kabinetu ocenil i šéf lidovců Marian Jurečka. „Jsem rád, že vláda asi pochopila, že nemůže ohýbat naše zákony a dávat ministru zdravotnictví kompetence, které mu nenáleží,“ uvedl na svém Twitteru.
Jsem rád, že vláda asi pochopila, že nemůže ohýbat naše zákony a dávat ministru zdravotnictví kompetence, které mu nenáleží. Jsem zvědav na návrh @vnitro https://t.co/DuEMGYeHmW
— Marian Jurečka (@MJureka) May 4, 2020
Premiér Andrej Babiš (ANO) původně chtěl, aby měl ministr zdravotnictví Vojtěch větší pravomoci, až 17. května skončí nouzový stav. Ministr by tak mohl například nařídit povinné používání ochranných prostředků nebo dezinfekce, usměrňovat činnost sociálních služeb nebo nařídit každému zdravotnickému zařízení vyčlenit konkrétní provozy.
Vláda: Za hranice pouze přes přechody, do ČR budou smět za prací i občané zemí mimo EU
Vláda na návrh ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) prodloužila v souvislosti s epidemií koronaviru nového typu ochranu vnitřních hranic do 13. června. Novou zprávou také je, že na území Česka budou moci od 11. května občané zemí mimo EU, kteří budou mít negativní test na koronavirus.
Novela zákona o veřejném zdraví by úřadu umožnila také nařídit nošení roušek i po skončení, mohla by dále omezit provoz škol, veřejné hromadné dopravy, bazénů a wellness nebo výrobních provozoven. Opozice už dříve takový postup označila za nebezpečný.
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí večer uvedl, že vláda půjde cestou ústavního zákona o bezpečnosti, kterou připraví jeho resort.
Aby byla ústavní novela schválena, musí pro ni zvednout ruce minimálně 120 poslanců a tři pětiny senátorů.