Tisková konference po jednání vlády (zdroj: CNN Prima NEWS)
Vláda od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele. Pro cesty k lékaři a na úřady mimo okres s bydlištěm bude nutné čestné prohlášení či formulář. Nákupy budou možné jen v rámci okresu. Vycházky a běh přes den budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště. Od 1. března budou v ČR uzavřené všechny školy, mateřské školy i dětské skupiny s výjimkou těch při zdravotnických zařízeních.
„Přáli bychom si, abychom se na ty tři týdny vrátili rok nazpět a začali se chovat jako před rokem. Jinak uvidíme Bergamo v Čechách. Vláda udělala mnoho chyb, ale žádáme, abyste nám dali ještě šanci a pomohli nám se vrátit do normálu. Po celém světě sháníme vakcíny a léky,“ uvedl na tiskové konferenci premiér Andrej Babiš (ANO).
Konkrétní opatření představil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). „Musíme snížit mobilitu. Rozhodli jsme se tak, že zakážeme opouštět území okresu. Výjimky jsou cesta do práce, na úřad, za lékařem nebo péče o blízkého,“ sdělil.
„Pokud už lidé musí domov opustit, budeme požadovat třeba potvrzení od zaměstnavatele. Požadujeme od občanů čestné prohlášení z formuláře na internetu nebo rukou, kde napíší důvod a v kolik hodin ho podepsali,“ dodal.
Lidé si podle nařízení musejí vybrat jedno místo, na kterém budou od pondělí po následující tři týdny pobývat. To znamená, že pokud by se například vydali nejpozději v den účinnosti opatření na chatu, bude nutné následně celou dobu na tomto místě zůstat.
Dodržování budou kontrolovat policisté i vojáci
Mezi městskými částmi budou moci lidé přejíždět, platí pro ně stejná pravidla jako v jednom okresu. V případě Prahy se tak lidé mohou pohybovat po celém městě. Na střídavou péči o dítě se bude vztahovat výjimka ze zákazu, vláda doporučuje při dané cestě mít s sebou rozhodnutí příslušného orgánu o střídavé péči. Účast na svatbě či prohlášení o registrovaném partnerství bude možné jen v rámci okresu, kde daní lidé bydlí.
Dodržování omezení pohybu bude namátkově kontrolovat policie, a to včetně cest vlaky či autobusy. Posílena může být až o 5 000 vojáků, řekl Hamáček. „Zpočátku se bude policie snažit lidem pomoci. Není to o tom, že první, co bude, že vytasí blokové lístky. Pokud nebudou lidé mít formuláře, pokusíme se i do policejních aut nějaké dát,“ dodal vicepremiér. Povinnost dodržovat opatření stanoví krizový zákon, za porušení je sankce až 20 000
Další zavřené obchody
Vláda asi na půlku podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) zredukovala výjimky pro maloobchod a služby. Otevřené budou i od pondělí potraviny, lékárny, drogerie, optiky nebo květinářství. Ze služeb budou moci fungovat čerpací stanice, výdejny zboží objednaných z e-shopů, myčky aut bez obsluhy nebo servisy telefonů a počítačů.
Vláda dále ponechala výjimku trafikám, prodejnám krmiv a zahrádkářských potřeb, obchodům s domácími potřebami. Fungovat budou smět také odtahy a taxi služby.
Lidé se od pondělí do 21. března naopak nedostanou do papírnictví, prodejen s dětským textilem a obuví nebo obchodů se zbraněmi a střelivem.
„Restrikce se netýkají firem v oblasti průmyslu. Od pondělí je ale zapojujeme do plošného testování zaměstnanců. Budeme proplácet čtyři testy na zaměstnance za měsíc, zatím je to dobrovolné. Ve chvíli, kdy bude testů dostatek a budeme mít právně vyřešené, zavedeme to jako povinnost,“ řekl Havlíček.
Vyhlášení nouzového stavu
Vláda na pátečním večerním zasedání schválila vyhlášení nového nouzového stavu kvůli koronavirové pandemii od 27. února na 30 dní, do 28. března. Poslanecká sněmovna dnes odmítla prodloužit stávající stav nouze a zároveň vybídla kabinet, aby v případě potřeby vyhlásil nový.
Současný nouzový stav už dříve dolní komora zrušila k sobotě 27. února. Jeho kritici poukazovali na to, že vláda jej vyhlásila před dvěma týdny na žádost hejtmanů tak, že bezprostředně navázal na předchozí nouzový stav, který Sněmovna odmítla prodloužit. Postup kabinetu už byl napaden u Ústavního soudu mimo jiné senátory. Podle Babiše ale vláda rozhodovala správně.
Vláda je podle předkládací zprávy přesvědčena o tom, že neskončily důvody pro to, aby v České republice dál platil nouzový stav, naopak jsou ještě intenzivnější než dříve. Výhledově bude podle kabinetu nutné přistoupit ke zpřísnění protikoronavirových opatření, k čemuž jsou nedostatečné zákon o ochraně veřejného zdraví i takzvaný pandemický zákon, který dnes Sněmovna schválila. Současnou epidemiologickou situaci kabinet v materiálu popsal jako nejhorší od vypuknutí pandemie.
Nouzový stav v Česku platí nepřetržitě od loňského 5. října. Poslanci několikrát žádost vlády podpořili, poslední návrh na prodloužení nouzového stavu do 16. března ale zamítli. Mimořádný stav tak měl skončit v polovině února, kabinet však na žádost hejtmanů vyhlásil navazující nouzový stav znovu. Podle řady právníků či 35 senátorů, kteří podali návrh na přezkum Ústavnímu soudu, se tak stalo v rozporu s ústavou.