Vláda v posledních dnech přijala řadu nových protiepidemických opatření, která však jsou podle uživatelů sociálních sítí v rozporu s reálným životem v České republice. Navýšení počtu usazených u jednoho stolu působí komicky v situaci, kdy jej nedodržuje ani samotná ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Pořadatelé hromadných akcí se zase chytají za hlavu například kvůli novým pravidlům pro návštěvníky. Absurdně pro mnohé působí také zákaz zpívání pro neočkované děti ve školách.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v pondělí představil nejnovější změny v protiepidemických opatření. Oznámil například, že v restauracích bude moci být u stolu šest místo současných čtyř lidí. Každý, kdo však někdy v posledních týdnech některé restaurační zařízení navštívil, si musel všimnout, že se pravidlo čtyř osob u jednoho stolu absolutně nedodržuje.
Zapomněla jsem sledovat, kolik nás je u stolu, hájí se Maláčová. Vojtěch svolává hygienu
Zapomněla jsem sledovat, kolik je nás u stolu. Řešili jsme drahé bydlení a další věci, které trápí mladé, obhajuje se ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), která se v pondělí pochlubila fotkou, jak sedí u stolu se skupinou lidí. Zároveň tím ale porušila vládní opatření, případ tak bude řešit pražská hygiena, uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
Mohla by to potvrdit například Vojtěchova vládní kolegyně Jana Maláčová, která ještě v pondělí večer sdílela fotografii, na které sama doposud platné opatření čtyř lidí u stolu porušuje. Obhajovala se tím, že v zápalu debaty zapomněla sledovat, kolik lidí kolem ní sedělo.
Vojtěch na tiskové konferenci řekl, že případ bude řešit hygienická stanice. „Opatření platí pro všechny. Viděl jsem to. Taky mě trochu zaujalo to, že se to dělo přesně v době, kdy zasedala vláda a kde byli přítomní všichni až na Maláčovou, ale to je její svědomí. Chyba to je,“ okomentoval případ šéf resortu.
Hromadné akce
Zmatky do pořádání hromadných akcí zase přineslo paradoxně rozvolnění opatření. Dosud museli mít diváci do kapacity 3 000 míst negativní test, očkování nebo potvrzení o prodělané nemoci. A nad tento počet mohli přijít jen očkovaní či lidé po prodělané nemoci. Nově může mít až polovina lidí pouze testy, pokud se překročí kapacita 3 000 návštěvníků. Pořadatelé musí změnit své organizační postupy, přičemž logiku této změny mnozí nechápou.
„Nové pravidlo pro hromadné akce – polovina lidí nad 3 000 osob bude muset být s testem, půlka po nemoci nebo očkování. Může mi někdo vysvětlit epidemiologicky smysl tohoto opatření? Lituju pořadatele čehokoliv v tomto státě,“ napsal na Twitter advokát Daniel Vejsada.
Nove pravidlo @ZdravkoOnline pro hromadné akce - Polovina lidí nad 3000 osob bude muset být s testem, půlka po nemoci nebo očkování. Může mi někdo vysvětlit epidemiologicky smysl tohoto opatření? Lituju poradatele čehokoliv v tomto státě...
— Whoknows (@whoknows56745) August 17, 2021
Největší ohlasy však vyvolalo úterní představení pravidel pro návrat žáků do škol. Především to, že děti, které testování ani očkování nepodstoupí, nebudou moci ve škole zpívat, cvičit mohou pouze venku a budou muset nosit roušku nebo respirátor.
Tradice nesmyslných opatření
Vládní opatření, která často nekorespondují s reálným životem, se stala samozřejmě terčem posměšků na sociálních sítích. „Vládní tiskovka. Testy ve školách: Antigenní preferovány před spolehlivějšími, neinvazivními PCR. Čtyři či šest lidí u stolu: To už nedodržuje ani vládní ministryně. Protilátky: po měsíci od rozsudku NSS se Vojtěch musí teprve zeptat pracovní skupiny ministerstva zdravotnictví ve čtvrtek,“ napsal například na Twitter pirátský expert na zdravotní právo Ondřej Dostál.
Maláčové si všiml také vysloužilý politik Miroslav Kalousek. „Paní ministryně, Vaše vláda dnes milostivě povolila občanům, že jich u jednoho stolu smí sedět maximálně šest, ne už jenom čtyři. Ve stejný den sedíte u jednoho stolu v mnohem větším počtu. Co tedy doopravdy platí? Děkuji za odpověď, vládou dezorientovaný občan,“ napsal na Twitter.
Paní ministryně @JMalacova, Vaše vláda dnes milostivě povolila občanům, že jich u jednoho stolu smí sedět maximálně šest, ne už jenom čtyři. Ve stejný den sedíte u jednoho stolu v mnohem větším počtu. Co tedy doopravdy platí? Děkuji za odpověď, vládou dezorientovaný občan. https://t.co/AubqBvD9GL
— Miroslav Kalousek🇨🇿🇺🇦🇮🇱 (@kalousekm) August 16, 2021
K pravidlům ve školách se vyjádřil také bývalý lidovecký předseda Marek Výborný. „Tradice nesmyslných opatření z ministerstva zdravotnictví pokračuje. Čili bez testu za odměnu necvičím a při hudebce mlčím,“ sdílel Výborný na Facebooku.