Přestože se stále řeší, zda a jak vláda Andreje Babiše finančně pomůže letecké společnosti Smartwings, z údajů uvedených v registru smluv vyplývá, že český stát už aeroliniím pomohl. Smartwings již v rámci programu Antivirus, administrovaného ministerstvem práce a sociálních věcí, získaly přes sedm milionů korun. A na další miliony čekají.
Dohoda o poskytnutí příspěvku z cíleného programu Antivirus mezi společností Smartwings a Úřadem práce České republiky byla podepsána 28. dubna a v registru smluv zveřejněna přibližně o měsíc později. „Jedná se o standardní dohodu, kterou podepisuje český stát prostřednictvím své organizační složky a zaměstnavatelem, který o podporu v rámci Antiviru žádá. Samotný podpis ještě neznamená, že žadatel finanční podporu skutečně dostane. Musí prokázat splnění podmínek,“ řekl CNN Prima NEWS daňový poradce, který podnikatelům s žádáním o podporu z vládních programů pomáhá a který si přál zůstat v anonymitě.
Společnosti byla na základě zaslané žádosti o vyúčtování vyplacena podpora.
„Můžeme potvrdit, že společnost Smartwings s Úřadem práce ČR uzavřela smlouvu o poskytnutí pomoci v rámci programu Antivirus a zároveň této společnosti byla na základě zaslané žádosti o vyúčtování vyplacena podpora. Konkrétní vyplacené částky v rámci tohoto smluvního vztahu nezveřejňujeme,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Jan Brodský z tiskového oddělení ministerstva práce a sociálních věcí. Výši poukázané podpory ale redakci sdělila mluvčí společnosti Smartwings Vladimíra Dufková: „Z programu Antivirus skupina Smartwings Group, tedy společnosti Smartwings a ČSA, obdržela kompenzaci za období březen 2020 ve výši 7 320 459 korun.“
Ještě nelze uvést konkrétní částku, která bude poskytnuta.
Zmíněná dohoda byla ale sjednána na období 12. březen až 30. duben 2020. Jedno z ustanovení zároveň říká, že „konec období, za které lze příspěvek poskytovat, může být usnesením vlády prodloužen. V takovém případě se postupuje dle aktuálního usnesení vlády, aniž by bylo potřeba uzavírat písemný dodatek k této dohodě“. To znamená, že suma převyšující sedm milionů korun nemusí být finální, což ostatně přiznává i společnost Smartwings. „Za měsíc duben byly Úřadu práce zaslány podklady, ale z jeho strany zatím ještě nebyly vyhodnoceny, takže ještě nelze uvést konkrétní částku, která nám bude poskytnuta,“ dodala Vladimíra Dufková.
Až čtyřicet milionů a nedostupný Covid
Je tedy velmi pravděpodobné, že daňoví poplatníci aerolinkám pomohou obnosem, který půjde do desítek milionů korun. Vyjdeme-li z faktu, že uvedených 7,3 milionu se týká zhruba poloviny měsíce března, pak v dubnu lze počítat s dvojnásobnou sumou. Je pravděpodobné, že společnost bude chtít čerpat podporu i v měsíci květnu. Celková finanční injekce se tak může vyšplhat až na téměř čtyřicet milionů korun.
Generální ředitel společnosti Smartwings několikrát zmínil, že nastavení vládních podpůrných programů je takové, že aerolinky na efektivní pomoc nedosáhnout. Antivirus je tak zřejmě jediná možnost, jak si Smartwings mohou alespoň částečně nárokovat finanční kompenzace za to, že nemohly během platnosti protiepidemických opatření provozovat svou činnost. Jenže kompenzace mezd, které mohou zaměstnavatelé v rámci tohoto programu čerpat, jsou zastropované, a to na částkách 29 a 39 tisíc korun v superhrubé mzdě. Jestliže tedy o podporu žádají společnosti, jejichž mzdová úroveň se vymyká celostátnímu průměru, je taková pomoc nedostatečná, co se procentní náhrady původních výdělků zaměstnanců týče.
Ministerstvo práce neuvažuje, že by pro tyto případy navrhlo výjimku, aby na Antivirus dosáhly i firmy zaměstnávající vysoce nadprůměrně ohodnocené pracovníky. „Program Antivirus je nejrobustnějším programem podpory zaměstnanosti v historii České republiky. Jeho pravidla proto musí být nastavena tak, aby byla co nejvíce systémová a umožňovala širokou a rychlou podporu. Zároveň je nutné zajistit jednotný přístup ke všem zaměstnavatelům postiženým stávající krizí a nezvýhodňovat konkrétní zaměstnavatele. V takovém případě by se jednalo o neoprávněnou veřejnou podporu. V žádném případě není možné pravidla upravit, byť poskytnutím výjimky, pro potřeby konkrétního zaměstnavatele. Ministerstvo proto o případné výjimce neuvažuje a nepovažuje ji ani za účelnou ani možnou,“ dodal za úřad Jan Brodský. Podobně jsou nastaveny také programy Covid, jež administruje ministerstvo průmyslu a obchodu. „Tyto programy se nás netýkají, nevejdeme se do nich. Programy Covid neumožňují participaci Smartwings, ať už kvůli velikosti společnosti, poskytovaným garancím nebo částkám poskytovaným těmito fondy,“ uzavřela Vladimíra Dufková.