Vlakovou dopravu od neděle čekají nové jízdní řády a s nimi i největší zdražení posledních let. Lidé tak mají poslední možnost nakoupit jízdenky za stávající ceny, a to například i čtvrtletní. Dopravci zdražují kvůli nákladům, které v době krize významně rostou. Ceny zvyšuje většina z nich, a to až o 15 procent.
Rostoucí ceny energií a vysoká inflace – to jsou důvody, proč vlakoví dopravci přistoupili k jednomu z nejvýraznějších zvyšování cen jízdenek za poslední roky. „Úprava tarifů se týká všech skupin jízdného,“ upřesnil mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.
Cestující tak mají poslední možnost nakoupit jízdenky v předprodeji za stávající ceny. „Ten, kdo si ještě do sobotní půlnoci koupí jízdenku například na začátek února, ji bude mít za původní cenu, nemusí nic připlácet. A kdo si třeba koupí čtvrtletní jízdenku s platností právě od začátku února, pocítí zdražení až v květnu při koupi dalších jízdenek,“ popsal Šťáhlavský.
Většina cestujících oslovených CNN Prima NEWS na hlavním nádraží v Plzni řekla, že vlakem bude jezdit i po nárůstu cen jízdného. „Všechno se zdražuje, nedá se nic dělat, do práce jezdit musíme,“ řekla jedna z dotazovaných. Například základní jízdenku druhou třídou u Českých drah na oblíbené trase z Prahy do Brna nyní koupíte v průměru asi za 320 korun. Za týden ale bude o téměř 50 korun dražší. Jízdenka z Českých Budějovic do Plzně stála 217 Kč, od neděle to bude 250 korun.
Ke zdražení přistoupili nebo přistoupí i další vlakoví dopravci „RegioJet začátkem letošního roku výjimečně plošně zvýšil ceny jízdného, a to zhruba o 15 procent,“ sdělila mluvčí společnosti RegioJet Alexandra Janoušek Kostřicová. „S novým jízdním řádem od této neděle upravíme ceny jízdenek v našich rychlících, nejedná se ale o plošné zvýšení jízdného,“ řekl mluvčí společnosti Arriva Jan Holub.
Ceny jízdného Českých drah se budou opět měnit za rok s novým jízdním řádem. O kolik případně opět vzrostou, to prý bude záležet na ekonomické situaci.