CNN Prima News vodící pes

vodící pes

Výpis příspěvků ke štítku „vodící pes“

Žena byla 15 let slepá, pak přišel zlom. Lékaři jí totiž oznámili špatnou diagnózu

13. ledna 2022 05:45

Neměla ponětí, jak vypadá její dospělá dcera a většinou vnoučata vůbec neviděla. Jenže po 15 letech slepoty přišel pro Američanku Connie Parkeovou šokující zlom. Při vyšetření sítnice zjistila, že jí lékaři původně oznámili zřejmě špatnou a zejména závažnější diagnózu. Nyní po operaci opět vidí a s manželem se chystá na speciální dovolenou.

Výcvik vodícího psa je náročný, nejlepší jsou retrívři, říká cvičitel Dan Tůma

16. října 2020 15:30

Speciálně vycvičení vodící psi doprovázejí nevidomé už nejméně dva tisíce let. Důkazem může být nástěnná malba z antického Herculanea. V novodobé historii se psi náhradníma očima nevidomých začali větší míře stávat především od konce první světové války, která po sobě zanechala obrovské množství válečných invalidů, včetně těch, kteří v boji přišli o zrak.

Výcvik vodících psů nikdy nekončí, důležitá je i vzájemná důvěra

14. září 2020 12:20

Najít přechod, lavičku nebo upozornit na spadlou větev, to vše a ještě mnoho dalších věcí musejí zvládnout vodící psi, kteří nahrazují oči nevidomým a slabozrakým. Jak to zvládají, se ukázalo v Liberci, kam se sjeli se svými majiteli na celostátní soutěž. Neoficiální mistrovství republiky se konalo jako Memoriál Simony Karlovcové, dřívější několikanásobné účastnice soutěže, která nedávno po vážné nemoci náhle zemřela.