reklama

Výcvik vodících psů nikdy nekončí, důležitá je i vzájemná důvěra

Najít přechod, lavičku nebo upozornit na spadlou větev, to vše a ještě mnoho dalších věcí musejí zvládnout vodící psi, kteří nahrazují oči nevidomým a slabozrakým. Jak to zvládají, se ukázalo v Liberci, kam se sjeli se svými majiteli na celostátní soutěž. Neoficiální mistrovství republiky se konalo jako Memoriál Simony Karlovcové, dřívější několikanásobné účastnice soutěže, která nedávno po vážné nemoci náhle zemřela.

reklama

„Soutěž má dvě kategorie. Tou první je základní poslušnost, to druhou tzv. frekvence. Nevidomý se svým psem procházejí trasu ve městě, kde to neznají, a pes musí člověka navádět správným směrem podle povelů a současně ho upozorňovat na nejrůznější nebezpečí, třeba na reklamní panely,“ popisuje jeden z organizátorů soutěže Roman Vaněk. Sám už několik podobných soutěží vyhrál se svým čtyřnohým parťákem Nabuchodonzorem.

K tématu

Porotci soutěží jsou přitom velmi nároční, neodpouštějí psům ani jejich majitelům žádnou chybičku. Všímají si jejich vzájemného vztahu, jak pes poslouchá, jestli nemá tendenci stavět si hlavu a vést svého pána nebo paní cestou, která se líbí více jemu. „Výcvik vlastně nikdy nekončí, pořád je potřeba to udržovat. Je to nepřetržitá práce, psi mají často tendenci lajdačit, zkracovat si cestu, jít třeba mimo přechod. To může být nebezpečné,“ popisuje Vaněk.

Závody vodících psů se obvykle konají několikrát do roka, letos v Liberci to ale kvůli situaci okolo koronaviru byly první a zdá se, že do konce roku i poslední. Trofej pro vítěze z dílny renomovaného skláře Jiřího Pačinka si nakonec domů do Semechnic odvezl nejstarší soutěžící Stanislav Poloprutský s devítiletým labradorem Jimmym.

K tématu

Další hlavní zprávy

reklama
Republikáni ztrhali film o twerkujících dívkách. Obamová údajně podporuje pedofilii
Slováci řeší zákon o plagiátech. Matovič a jeho kolegové však o tituly nepřijdou
reklama
reklama
Co bude s Prymulovou pozicí vládního zmocněnce? Vláda prý bude hledat jeho nástupce

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Děláme vše pro bezpečí voleb, uvedl Hamáček. Podle něj se nejhorší scénář zatím nenaplňuje
Na kurzarbeitu jsme se shodli, oznámila Maláčová. O platech politiků koalice nejednala
Další články
reklama
reklama