reklama

Výcvik vodících psů nikdy nekončí, důležitá je i vzájemná důvěra

Najít přechod, lavičku nebo upozornit na spadlou větev, to vše a ještě mnoho dalších věcí musejí zvládnout vodící psi, kteří nahrazují oči nevidomým a slabozrakým. Jak to zvládají, se ukázalo v Liberci, kam se sjeli se svými majiteli na celostátní soutěž. Neoficiální mistrovství republiky se konalo jako Memoriál Simony Karlovcové, dřívější několikanásobné účastnice soutěže, která nedávno po vážné nemoci náhle zemřela.

reklama

„Soutěž má dvě kategorie. Tou první je základní poslušnost, to druhou tzv. frekvence. Nevidomý se svým psem procházejí trasu ve městě, kde to neznají, a pes musí člověka navádět správným směrem podle povelů a současně ho upozorňovat na nejrůznější nebezpečí, třeba na reklamní panely,“ popisuje jeden z organizátorů soutěže Roman Vaněk. Sám už několik podobných soutěží vyhrál se svým čtyřnohým parťákem Nabuchodonzorem.

K tématu

Porotci soutěží jsou přitom velmi nároční, neodpouštějí psům ani jejich majitelům žádnou chybičku. Všímají si jejich vzájemného vztahu, jak pes poslouchá, jestli nemá tendenci stavět si hlavu a vést svého pána nebo paní cestou, která se líbí více jemu. „Výcvik vlastně nikdy nekončí, pořád je potřeba to udržovat. Je to nepřetržitá práce, psi mají často tendenci lajdačit, zkracovat si cestu, jít třeba mimo přechod. To může být nebezpečné,“ popisuje Vaněk.

Závody vodících psů se obvykle konají několikrát do roka, letos v Liberci to ale kvůli situaci okolo koronaviru byly první a zdá se, že do konce roku i poslední. Trofej pro vítěze z dílny renomovaného skláře Jiřího Pačinka si nakonec domů do Semechnic odvezl nejstarší soutěžící Stanislav Poloprutský s devítiletým labradorem Jimmym.

K tématu

Další hlavní zprávy

Daně

Vládní daňový balíček: Nejbohatší získají desetkrát víc než nejchudší, tvrdí ekonomové

Vládní daňový balíček: Nejbohatší získají desetkrát víc než nejchudší, tvrdí ekonomové

Poslanci schválené zrušení superhrubé mzdy představuje obrovskou úlevu hlavně pro dvacet procent nejvýdělečnějších Čechů. Ti na snížení daní vydělají přes 32 miliard korun ročně, zatímco dolních dvacet procent jen kolem tří miliard. Daňový balíček tedy nejbohatším přinese desetinásobné zvýšení čistých výdělků v porovnání s těmi nejchudšími. Vyplývá to z analýzy think tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd České republiky.

Koronavirus

Před a po. Zdravotní sestry ukazují, jak je změnily těžké směny během pandemie

Před a po. Zdravotní sestry ukazují, jak je změnily těžké směny během pandemie

Zdravotní sestra Kathryn sdílela na sociální síti Twitter fotografie, které zachycují, jakou vizuální změnu prodělala od té doby, kdy na jaře absolvovala zdravotnickou školu a poté začala pracovat s pacienty nakaženými koronavirem. Její příspěvek se velmi rychle začal šířit po sociálních sítích. Ke sdílení podobných fotografií se přidávají i další sestřičky v nemocnicích.

reklama
Atoly plodnosti s magickými silami? Italské ostrovy jako sexuální poutní místa
reklama
reklama
Babiš: Do Vánoc se dostaneme maximálně na stupeň 3, lepší to nebude

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Razie v nelegálním pražském baru plném cizinců: Ke vstupu potřebovali tajné heslo
Rozvolnění má být předvídatelné, radí Zeman. Vláda stejně mlží do poslední chvíle
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama