reklama

Vojáci v učebně klikají na myš. Český armádní simulátor využívají miliony lidí

Společnost Bohemia Interactive Simulations vytvořila softwarový simulátor, který dokáže trojrozměrně zobrazit jakékoli místo na zemi. Aplikaci využívají armády nebo záchranáři pro nacvičování zásahů. Výcvikem s použitím simulátoru projde více než půl milionu vojáků západních zemí ročně. Více podrobností o celém projektu sdělil v pořadu Nový den Otakar Nieder, ředitel vývoje Bohemia Interactive Simulations.

reklama

Armády NATO díky simulátoru šetří peníze. Virtuální nácvik je výrazně levnější než výcvik v reálném prostředí. Na první pohled se vojenská simulace neliší od hraní počítačových her. „Kdybyste se podívali na místo, kde ten trénink probíhá, viděli byste učebnu, možná i celou budovu vojáků, kteří sedí u počítačů, dívají se do monitoru a ovládají klávesnici a myš,“ sdělil Nieder pro CNN Prima NEWS. „Jako první by vás napadlo, že hrají počítačové hry. A nebyli byste úplně daleko od pravdy. Náš produkt, který se jmenuje Virtual Batllespace, tu počítačovou hru připomíná,“ dodal.

Nieder ale v pořadu Nový den zdůraznil, že na rozdíl od počítačové hry dění v simulátoru podléhá přísným pravidlům a armádní doktríně. Během mise má každý voják své určené místo. „Všechno probíhá podle určitého zásadního scénáře s konkrétním cílem. Tím většinou bývá naučit se reagovat v typických situacích, do kterých se vojáci mohou dostat. Nejde o fyzický trénink, jde o trénink reakcí a chování,“ osvětlil Nieder. Simulátor je oproti počítačovým hrám také více realistický ve chvíli, kdy je voják zraněn.

Do simulátoru si můžete stáhnout textury vlastního domu

Virtual Batllespace staví svůj úspěch na obrovském množství implementovaného obsahu. Není pozadu ani graficky. „Základní detail dat, který dodáváme v našemu simulátoru, je v takzvané geotypické kvalitě. Ne všechno ale vypadá úplně přesně jako v reálném světě. Obsah je procedurálně generovaný na základě dat, která se dají volně sehnat na internetu,“ řekl ředitel vývoje firmy, která má pobočku v pražském Karlíně.

Člověk, který by v simulátoru chtěl například najít svůj rodný dům, však bude pravděpodobně zklamán – virtuální projekce nebude stoprocentně věrná. „Řekněme, že budete v okolí hory Říp. Rozhlédnete se po krajině, poznáte tu horu, silnice, uvidíte shluky budov tam, kde jsou vesnice. Ale kdybyste šli až ke svému domu, tak byste ho asi nepoznali. Byla by tam budova správného půdorysu, správné výšky, ale ten dům byste nepoznali,“ řekl Nieder. Podle něj je ale možné data v simulátoru upravovat. Uživatelé jsou například schopni pomocí dodávaných nástrojů nahrát do programu realistickou projekci konkrétní budovy nebo vložit do simulátoru konkrétní typ vojenské techniky.

Bohemia Interactive Simulations v současnosti patří australským vývojářům, pracuje v ní ale řada Čechů. Společnost vznikla na základech zahraniční pobočky českého herního studia Bohemia Interactive Studio, které vyvíjí válečné počítačové hry. Titul Operace Flashpoint z roku 2001 pak posloužil jako inspirace právě pro budoucí simulátor Virtual Batllespace.

Tagy:
armáda vojáci výcvik simulátor Bohemia Interactive Simulations Virtual Batllespace

Hlavní zprávy

Začal sběr podpisů za kandidaturu Babiše na Hrad. Premiér prý za iniciativou nestojí
Andrej Babiš

Začal sběr podpisů za kandidaturu Babiše na Hrad. Premiér prý za iniciativou nestojí

V Praze odstartoval sběr podpisů za kandidaturu Andreje Babiše (ANO) na prezidenta. Podle informací webu iDNES.cz by v České republice mělo být v budoucnu až 50 podobných petičních stánků jako ten, který se objevil ve středu na pražském Andělu. Sám Babiš prý za iniciativou nestojí. Na dotaz CNN Prima NEWS, zda bude skutečně na Pražský hrad kandidovat, premiér v demisi odpověděl: „V tuto chvíli vám na to neodpovím, není to na stole. Nejdřív musíme předat vládu, potom budou Vánoce.“

Sněmovna obnovila bonus pro lidi v karanténě. Ošetřovné budou dostávat i příbuzní

Poslanci ve středu opět schválili takzvanou izolačku. Lidé v karanténě budou dostávat bonus 370 korun ke svému platu. Sněmovna také obnovila krizové ošetřovné a odhlasovala, že za děti do 10 let by mohli pobírat ošetřovné i příbuzní. Poslanci ve středu schválili i kompenzační bonus pro podnikatele, společníky malých firem a osoby pracující na dohodu. Umožnili souběh s dalšími podporami.

Je to absurdní, Charles není rasista. Popřel by tím 70 let svého života, říká historik

Královskou rodinou opět zmítají spory. Princ Charles čelí nařčení, že je rasista. Vyplývá to z nové knihy Christophera Andersena. Odborník na Velkou Británii Martin Kovář ale těmto obviněním příliš nevěří. „Jestli se někdo z královské rodiny projevoval proti rasismu, tak to byl právě Charles. Byl první z nejbližších členů rodiny, kdo měl osobní stráž, která nebyla bílé barvy pleti,“ uvedl historik v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Zakázaní stánkaři se zlobí: V přeplněných supermarketech lidi nosí roušky pod nosem

Po brněnském Zelném trhu se během víkendového podvečera procházely jen malé skupinky lidí. Většina z nich se přišla vyfotit s vánočním stromečkem. O to více některé návštěvníky překvapilo, že narazili na pár otevřených stánků s ozdobami a svíčkami. Prodejci jsou z opatření nešťastní – jednak je vláda nedokázala vykomunikovat a rozpoutala zmatek, jednak jsou podle nich nesmyslná. Jako větší riziko než vánoční trhy vnímají přeplněné supermarkety, kde lidé ani nenosí respirátory správně.

Zemřel významný disident, novinář a obhájce lidských práv Petr Uhl

Ve věku 80 let ve středu zemřel novinář a publicista, bývalý disident, politický vězeň a signatář Charty 77 Petr Uhl, který se během komunistického režimu i po revoluci zasazoval o ochranu lidských práv. Sdělila to jeho manželka, někdejší ombudsmanka Anna Šabatová. Uhl patřil k nejvýraznějším postavám československého disentu a mimo veřejné dění nezůstal ani po listopadu 1989.

Přežila znásilňování bojovníky ISIS, v Kanadě jí zrušili přednášku. Prý by urazila muslimy

V Kanadě řeší další případ kontroverzní politické korektnosti. Torontská školní rada nepovolila účast studentů na přednášce Nadji Muradové, nositelky Nobelovy ceny za mír, kterou unesli a znásilňovali bojovníci Islámského státu (ISIS). Důvodem je její kniha, kde žena popisuje útrapy v zajetí islamistů. Podle rady ale publikace může muslimy urážet a rozvířit protiislámské nálady.

Kde je politik, který měl znásilnit čínskou tenistku? I Čang Kao-li se ztratil

Od začátku listopadu se celý svět prostřednictvím sociálních sítí ptal: „Kde je Pcheng Šuaj?“ Po tenistce se slehla zem poté, co obvinila bývalého vicepremiéra Číny Čang Kao-lie ze sexuálního zneužití. Největší obavy byly rozprášeny sérií „důkazů života“, byť celkem zvláštními. Ovšem v celé kauze se tak trochu zapomínalo na osočeného muže, o kterém stále není ani vidu, ani slechu.

reklama

Domácí zpravodajství

Prodělaný covid a dvě dávky očkování, je třeba třetí? Vojtěch si už není jistý

Kdo nemoc prodělal a nechal se naočkovat dvěma dávkami, pro toho epidemie skončila, říkal ještě v září ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Zda to bude platit i dál, je otázka. Aktuální debata o nutnosti třetí dávky, která bude zároveň podmínkou pro platné covidové pasy, Vojtěchovo tvrzení problematizuje. Sám ministr připouští, že aktuálně není vyjasněné, zda budou tito lidé do třetí dávky nuceni.

Piráti opět šijí do Dostála. Občas informuje neadekvátním způsobem, říká senátor z ODS

Neshody mezi expertem Pirátů na zdravotní právo Ondřejem Dostálem a zbytkem strany pokračují. Po kauze, kdy „zatajoval“ informaci, zda se nechal očkovat, kolegům vadí jeho příspěvky na Twiteru, kde sdílí data o pacientech s covidem. A to se nelíbí ani senátorovi Romanu Krausovi z ODS. „Občas data interpretuje neadekvátním způsobem,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Za Dostála se naopak postavila Starostka Alena Dernerová.

reklama