Ázerbájdžánské ministerstvo obrany podle ruské tiskové agentury TASS oznámilo, že arménské síly v neděli zahájily palbu na ázerbájdžánské armádní pozice i na ázerbájdžánské obce a mezi civilisty jsou mrtví a zranění. Představitelé Náhorního Karabachu vyhlásili kvůli vojenské eskalaci napětí mezi Ázerbájdžánem a Arménií stanné právo a všeobecnou mobilizaci.
Arménský premiér Nikol Pašinjan na Facebooku naopak informoval, že ázerbájdžánské síly se začaly posouvat směrem ke spornému Náhornímu Karabachu a arménské ministerstvo zahraničí oznámilo, že Ázerbájdžánci zaútočili na obce na sporném území včetně karabašské metropole Stěpanakert.
🚨 President of the Republic of #Azerbaijan Ilham Aliyev (@Presidentaz) addressed the nation: "Karabakh is ours! #Karabakh is Azerbaijan! We will win!"
— Gunay Valizadeh (@GunayValizadeh) September 27, 2020
𝙊𝙪𝙧 𝙫𝙞𝙘𝙩𝙤𝙧𝙮 𝙞𝙨 𝙫𝙚𝙧𝙮 𝙘𝙡𝙤𝙨𝙚! pic.twitter.com/qJjqQtVxnn
Podle ázerbájdžánského ministerstva obrany začaly arménské ozbrojené síly kolem 06:00 místního času ostřelovat pozice ázerbájdžánské armády podél celé linie sporného území i obce, které se se nacházejí v blízkosti.
Údajně zemřeli dva lidé
Od arménských lidskoprávních aktivistů zní, že zemřeli při ázerbájdžánském ostřelování dva lidé – žena a dítě. Baku uvádí, že bylo zabito několik ázerbájdžánských civilistů. Náhorní Karabach hlásí deset mrtvých z řad vojáků, napsala agentura Reuters, podle které však tyto údaje zatím nebylo možné ověřit.
Սիրելի ժողովուրդ, Հայաստանի Հանրապետության հպարտ քաղաքացիներ, Արցախի Հանրապետության հպարտ քաղաքացիներ, Սփյուռքի հպարտ...
Posted by Nikol Pashinyan / Նիկոլ Փաշինյան on Saturday, September 26, 2020
„Arménie právě zahájila masivní vojenský útok proti Ázerbájdžánu. V důsledku ostřelování naší populace bylo několik lidí zabito a zraněno,“ uvedl na Twitteru ázerbajdžánský konzul v USA Nasimi Aghayev.
Mezi oběma státy panuje dlouhodobý spor o Náhorní Karabach — enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně etnicky arménským obyvatelstvem. Ozbrojený konflikt vypukl v roce 1988 a Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu v krvavé válce, která si vyžádala podle odhadů na 30 tisíc mrtvých a statisíce uprchlíků. V současné době se enkláva a přilehlý Lačinský koridor nacházejí pod vojenskou kontrolou Arménie, zatímco Ázerbájdžán považuje území za okupované.
Výzva k okamžitému jednání
Evropská unie vyjádřila znepokojení nad situací a předseda Evropské rady Charles Michel vyzval znesvářené strany k okamžitému zahájení jednání. Potřebu dialogu a ukončení vojenských akcí zdůraznily také francouzské ministerstvo zahraničí a takzvaná minská skupina Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. K ukončení násilí na Kavkazu vyzval také papež František. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov je podle agentury TASS ve spojení se svým arménským protějškem Zohrabem Mnacakanianem a Moskva vyzvala k příměří.